SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmarł rysownik Bogusław Polch, autor komiksów „Kapitan Żbik”, „Funky Koval” i „Wiedźmin”

W czwartek w wieku 78 lat zmarł rysownik, grafik i ilustrator Bogusław Polch. To jeden z najbardziej znanych polskich autorów komiksów, autor m.in. serii „Kapitan Żbik”, „Funky Koval” i „Wiedźmin”.

Bogusław Polch Article

O śmierci Bogusława Polcha poinformowano w piątek m.in. na facebookowym fanpage’u Festiwal Komiksu W Łodzi.

- Ceremonia pogrzebowa Bogusława Polcha odbędzie się 9 stycznia o godz. 14.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych, po której nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Bródnowski do grobu rodzinnego - podano.

 

Bogusław Polch urodził się w 1941 roku w pobliżu Brześcia nad Bugiem. Uczęszczał do jednego z liceów plastycznych w Warszawie, jako rysownik komiksów zadebiutował już w wieku 17 lat w magazynie harcerskim „Korespondent Wszędobylski”. Od razu zdecydował się skupić na pracy i zrezygnował ze studiów.

W 1970 roku ukazał się „Złoty Mauritius”, pierwszy z siedmiu tomów komiksów Bogusława Polcha z serii „Kapitan Żbik”(były publikowane do 1975 roku). Potem narysował serie komiksowe „Bogowie z kosmosu” (8 tomów), „Funky Koval” (4 tomy) i „Wiedźmin” (6 tomów) oparty na powieściach i opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego.

Pierwszy tom „Bogów z kosmosu” (funkcjonujący też pod tytułem „Ekspedycja”), oparty na prozie Ericha von Daenikena, ukazał się w 13 wersjach językowych w łącznym nakładzie ponad 1 mln egz. Natomiast „Funky Koval”, początkowo publikowany w odcinkach w miesięczniku „Fantastyka” (obecnie „Nowa fantastyka”), to pierwszy polski komiks dla dorosłych.

 

W 1982 roku Bogusław Polch na zlecenie UNESCO przygotował komiks „Rycerze fair play” o tematyce sportowej. W latach 1999-2000 był redaktorem naczelnym magazynu „KRON” (ukazały się jedynie dwa jego numery).

W 2009 roku Bogusław Polch został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Dołącz do dyskusji: Zmarł rysownik Bogusław Polch, autor komiksów „Kapitan Żbik”, „Funky Koval” i „Wiedźmin”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fan
Spoczywaj w pokoju
7 0
odpowiedź