SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Smoleński, Śpiewak, Walter, Weiss - ludzie mediów, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku

Wspominamy dziennikarzy, aktorów, ludzi polskiej polityki, kultury i nauki, a także postaci istotne dla historii, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wspominamy ludzi związanych z mediami, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.

LISTOPAD 2022

2.11 – Romuald Połczyński, poznański dziennikarz, popularyzator muzyki, pomysłodawca Koncertów Poznańskich. Miał 89 lat.

GRUDZIEŃ 2022

3.12 -  Tomasz Nowakowski, były dyrektor departamentu i sekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, wiceminister rozwoju regionalnego, przez 10 lat związany z Orange Polska. Miał 48 lat.

7.12 – Jan Nowicki, aktor znany z filmów, seriali i teatru. Tytułowy „Wielki Szu”, grał też w „Sztosie” czy „Sanatorium pod Klepsydrą”. Miał 83 lata.

13.12 - Mariusz Walter, jeden z twórców telewizji TVN i jej pierwszy prezes. Był współtwórcą i współudziałowcem Grupy ITI. Przez wiele lat był na listach najbogatszych Polaków. Miał 85 lat.

15.12 – Andrzej Matul, dziennikarz i lektor, przez dekady związany z Polskim Radiem. Prowadził m.in. „Sygnały Dnia”, „Cztery Pory Roku” i „Lato z Radiem”. Miał 75 lat.

17.12 - Krzysztof Mrówka, dziennikarz, zajmował się tematyką sportowa i gospodarczą. Pracował w kilku redakcjach prasowych, telewizyjnych i Interii.

17.12 - Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wcześniej pracował jako dziennikarz, m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Expressie Bydgoskim”. Miał 53 lata.

20.12 – Kira Gałczyńska, dziennikarka i pisarka, córka Konstantego i Natalii Gałczyńskich. Autorka kilkunastu dzieł biograficznych poświęconych głównie ojcu. Miała 86 lat.

25.12 – Piotr Winnicki, dziennikarz ekonomiczny, w ostatnich latach związany z „Gazetą Wyborczą”, wcześniej pracował m.in. w Forsal.pl, Onecie, Wirtualnej Polsce i „Parkiecie”. Miał 42 lata. 

STYCZEŃ 2023

styczeń - Anna Kozak, przez wiele lat dziennikarka i redaktorka prasowa, związana m.in. z „Super Expressem”.

LUTY 2023

1.02 - Leonard Pietraszak, aktor. W latach 1959-2012 grał w teatrach w Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Zagrał w ponad 30 filmach. Miał 87 lat.

5.02 - Adam Gąsior, dziennikarz specjalizujący się w tematyce podróżniczej. W ostatnich latach był szefem własnego magazynu i serwisu „Wasza Turystyka”. Miał 60 lat.

MARZEC 2023

4.03 – Andrzej Garapich, w przeszłości m.in. prezes Polskich Badań Internetu oraz wicedyrektor ds. marketingu biznesowego i projektów misyjnych w Telewizji Polskiej.

10.03 - Janusz Weiss, dziennikarz, prezenter radiowy, telewizyjny i pisarz, współzałożyciel Radia ZET, autor popularnych audycji, m.in "Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie" oraz gospodarz teleturnieju "Miliard w rozumie". Miał 74 lata.

17.03 – Ryszard Niemiec, koszykarz, dziennikarz i redaktor naczelny „Dziennika Polskiego”, „Tempa” oraz „Gazety Krakowskiej”, długoletni prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej i członek zarządu PZPN. Miał 84 lata.

20.03 - Barbara Okulicz-Sługocka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, znana głównie jako publicystka i felietonistka programu „Muzyka i Aktualności” Programu I. Miała 75 lat.

22.03 - Stanisław Popiołek, w przeszłości m.in. prezes Polskiego Radia i wiceprezes Telekomunikacji Polskiej. Przez lata pracował też administracji państwowej, specjalizował się w branży telekomunikacyjnej. Miał 84 lata.

22.03 - Andrzej Zarębski, działacz opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów, rzecznik rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego, poseł na Sejm RP oraz członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Miał 65 lat.

27.03 - Włodzimierz Wojtyś, realizator dźwięku przez kilka dekad związany z Telewizją Polską. Zmarł w wieku 91 lat.

30.03 - Paweł Śpiewak, historyk i socjolog. Jako publicysta był związany z wieloma tytułami prasowymi. Należał do kolegiów redakcyjnych „Res Publiki Nowej” i „Przeglądu Politycznego”

KWIECIEŃ 2023

4.04 - Marian Marzyński, dziennikarz, wybitny scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. W latach 60. współtworzył w Telewizji Polskiej słynny program „Turniej miast”. Miał 85 lat. 

12.04 - Piotr Wesołowski, były wieloletni dziennikarz i redaktor łódzkiego oddziału "Gazety Wyborczej", a ostatnio łódzkiej telewizji TV Toya. Miał 59 lat.

27.04 - Jerzy Andrzejczak, dziennikarz i pisarz, autor kilku książek przez lata związany z Wydawnictwem Bauer. Zmarł w wieku 66 lat.

30.04 - Andrzej Bilik, dziennikarz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dyplomata z czasów PRL. Był autorem książek, m.in. "Polityka, politycy" i “Ambasada”.

kwiecień -  Krzysztof Zając, szef produkcji wideo w Interii. Z portalem był związany przez 18 lat. Miał 43 lata.

MAJ 2023

2.05 – Paweł Smoleński, od ponad trzech dekad dziennikarz „Gazety Wyborczej”, autor wielu książek i tekstu ujawniającego tzw. aferę Rywina. Miał 63 lata.

9.05 - Cezary Stankiewicz, rzecznik prasowy MPK Olsztyn, a wcześniej dziennikarz olsztyńskiej „Gazety Wyborczej”, „Gazety Olsztyńskiej” i Radia ZET. Miał 56 lat.

14.05 - Krzysztof Mecner, dziennikarz sportowy, zajmował się przede wszystkim tematyką siatkarską, przez ponad dwie dekady był związany z katowickim „Sportem”. Miał 60 lat.

CZERWIEC 2023

15.06 - Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W ostatnich latach był członkiem rad programowych Telewizji Polskiej i TVP3 Kraków, a wcześniej dyrektorem programowym Radia Plus.

16.06 - Tadeusz Łakomiec, założyciel i pierwszy dyrektor Radia Warszawa. Miał 82 lata.

LIPIEC 2023

2.07 - Bogdan Miś, matematyk,dziennikarz i popularyzator nauki, współpracował z TVP, wieloletni redaktor „Studia Opinii”. Miał 87 lat.

5.07 – Miriam Aleksandrowicz, legenda polskiego dubbingu, aktorka i reżyserka. Jej głos miliony widzów słyszało w bajkach i animacjach „Chojrak - tchórzliwy pies”, "Król Lew", "Kaczor Donald", "Flintstonowie" czy "Kacze opowieści". Miała 65 lat.

17.07 - Lech Jęczmyk, tłumacz literatury anglojęzycznej i rosyjskiej, znawca science fiction. Przez lata pracował w redakcji „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, w latach 1990-92 był jej naczelnym. Miał 87 lat.

18.07 - Janusz Ludwikowski, związany od kilku dekad z Agorą, w której zajmował się drukiem. Jeden z założycieli i członek działającego w spółce związku - NSZZ Solidarność Pracowników Agory i Inforadia. Miał 57 lat. 

SIERPIEŃ 2023

25.08 - Agnieszka Strzemińska, dziennikarka Radia Katowice i jeden z jej najbardziej rozpoznawalnych głosów. Miała 57 lat.

26.08 - Grzegorz Sobieraj, dziennikarz ze Stalowej Woli, szef i założyciel portalu stalowka24.eu. Zmarł w wieku 38 lat.

26.08 - Andrzej Precigs, aktor mający w dorobku role w filmach, serialach, spektaklach teatralnych i dubbingu. W ostatnich latach był też politykiem samorządowym. Miał 74 lata.

WRZESIEŃ 2023

11.09 – Izabela Cieplińska, szefowa działu Uroda „Vogue Polska”, w przeszłości redaktorka, sekretarz redakcji i szefowa kilku działów „Cosmopolitan”.

11.09 – Adam Jóźwiak, reporter serwisu Kujawy-pomorze.info, w przeszłości związany m.in. z Meloradiem, Radiem Zet i Antyradiem. Miał 32 lata.

22.09 - Tadeusz Arpad Olszański, wybitny dziennikarz sportowy, zajmujący się m.in. tematyką igrzysk olimpijskich, tłumacz specjalizujący się w literaturze węgierskiej. Miał 94 lata.

29.09 - Michał Głowiński, literaturoznawca i językoznawca, autor analizy języka Marca 1968 roku. Pracował w Instytucie Badań Literackich PAN, w PRL współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych. Miał 88 lat.

wrzesień - Przemysław Janowski, od prawie dwóch dekad związany z TVN24, jako redaktor, wydawca pasma „Dzień na żywo” i anteny pasma porannego. Zmarł nagle w wieku 43 lat.

PAŹDZIERNIK 2023

3.10 – Małgorzata Daniszewska, właścicielka spółki Urma wydającej tygodnik „Nie”, wdowa po twórcy i redaktorze naczelnym pisma Jerzym Urbanie, zmarła dokładnie rok po jego śmierci. Miała 68 lat.

6.10 – Andrzej Koziara, dziennikarz, fotograf, filmowiec i dokumentalista, były zastępca redaktora naczelnego magazynu „National Geographic Polska”, w przeszłości członek zespołu Bajm. Miał 66 lat.

9.10 - Andrzej Stawiarski, fotograf i dziennikarz, w przeszłości związany m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Czasem Solidarności” i „Miesięcznikiem Kapitałowym”. Przez lata był prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Miał 67 lat.

22.10 - Barbara Petrozolin-Skowrońska, historyczka i publicystka. W latach 90. była redaktorką naczelną „Encyklopedii PWN”, współpracowała z tytułami prasowymi i Polskim Radiem. Miała 86 lat.

październik – Piotr Nagłowski, dziennikarz i menedżer muzyczny, w przeszłości związany z radiową Trójką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia. Organizował też festiwale, był menedżerem m.in. Liroya, Anity Lipnickiej i Tiltu. Miał 65 lat.

październik - Zbigniew Puchalski, przez ponad dwie dekady redaktor naczelny Radia Szczecin. Miał 90 lat.

Dołącz do dyskusji: Smoleński, Śpiewak, Walter, Weiss - ludzie mediów, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grre
Przy nazwisku założyxiela TVNu przypomniało mi się jak kibice Legii śpiewali o nim "jeszcze jeden, jeszcze jeden", przy minucie ciszy dla wspólnika :D
0 0
odpowiedź
User
Zendek
Przecież Śpiewak pozwał Wojewóckiego
0 0
odpowiedź
User
amatorzy i profesjonalisci
straz miejska san marino maciorek.piwko.pl i adwokat albanii tomasz-tatar.pl - zawyzanie poziomu it spoznionymi choc szczerymi kondolencjami
0 0
odpowiedź