SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiana częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej

W nocy z wtorku na środę 2 i 3 czerwca zmienione zostały częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej. Co to oznacza dla widzów? Będzie istniała konieczność uruchomienia automatycznego dostrojenia odbiorników do nowych częstotliwości. W przypadku starszych dekoderów trzeba będzie „ręcznie” - za pomocą pilota - ustawić nową listę kanałów.

fot. Shutterstock.com Article

Do 30 czerwca 2022 roku ma w Polsce zmienić się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczasowy system DVB-T zostanie zastąpiony DVB-T2, który jest oceniany jako bardziej nowoczesny. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial Second Generation - standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji skompresowanych danych - przyp.red.) ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów.

W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości. Oprócz zmiany standardu nadawania, rynek czeka także refarming. Ten proces niesie z sobą wiele obowiązków i zmian dla operatorów, nadawców oraz regulatorów.

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, Ministerstwo Cyfryzacji miało obowiązek przygotować Krajowy Plan Działań, który wskazuje, jakie działania muszą zostać podjęte, by udostępnić pasmo 700 MHz w Polsce. Ma ono zostać zwolnione na rzecz rozwoju sieci tzw. piątej generacji (5G). Umożliwi ona szybszą transmisję danych niż obecnie, jednak warunkiem jej wdrożenia jest właśnie zwolnienie pasma 700 MHz - zajmowanego przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej. To z kolei ma istotny wpływ na kanały naziemnej telewizji cyfrowej, działające obecnie w technologii DVB-T. Konieczne będzie przeniesienie ich emisji w dolną część pasma - 470-694 MHz. Po zwolnieniu pasma 700 MHz nadawanie programów w ramach funkcjonujących obecnie czterech multipleksów (MUX 1-4) będzie mogło być kontynuowane bez zmiany standardu transmisji.

Co to oznacza dla widzów? Zmiana częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej może oznaczać, że będzie istniała konieczność uruchomienia automatycznego dostrojenia odbiorników do nowych częstotliwości. W przypadku starszych dekoderów trzeba będzie „ręcznie” - za pomocą pilota - ustawić nową listę kanałów.

Najbliższe zmiany swoim zasięgiem obejmą województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie.

Szczegółową listę nachodzących zmian przedstawia tabela:

Mapy obszarów objętych zmianami. Kolor ciemnozielony oznacza obszar objęty zmianą.
(Kliknij na mapę aby powiększyć)

Wymiana odbiorników w ramach DVB-T2

O planowanych zmianach częstotliwości widzowie są już informowani od jakiegoś czasu poprzez np. informacje na paskach. Dopiero po wdrożeniu standardu DVB-T2 niezbędna będzie wymiana odbiorników telewizyjnych, które nie spełnią wymagań technicznych umożliwiających odbiór sygnału w nowym standardzie (z systemem odbioru DVB-T2/HEVC, inaczej H.265 lub MPEG-H część 2).

Dla widzów istotnym faktem przede wszystkim będzie, aby nowe odbiorniki telewizyjne były przystosowane do systemu kodowania obrazu DVB-T2, który zastąpi obecnie działający DVB-T. Stanie się to do 30 czerwca 2022 roku, a właściciele telewizorów, które nie będą spełniać tych wymagań (nie będą działały telewizory wyposażone w kodek MPEG-4 (H.264/MPEG-4 AVC) będą musieli kupić zewnętrzny dekoder, by móc odbierać telewizję naziemną.

Przejście na nadawanie w systemie DVB-T2 będzie umożliwiać także skłonienie nadawców do rozwoju w kierunku emisji programów w HD. Będzie on obowiązywać od 31 stycznia 2021 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Krótszy czas oglądania telewizji w 2019 roku

W 2019 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.Najczęściej zadawanie pytania

Na czym polegają zmiany w tym etapie?

Zmianie ulegną częstotliwości (kanały) nadawania sygnału z obiektów wskazanych w powyższej tabeli. Wiązać się to może z koniecznością ponownego zaprogramowania odbiornika.

Jak przygotować się do zmian?

Zmiana częstotliwości nadawania będzie wymagała ponownego zaprogramowania odbiornika, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo sprawdzają zmiany i aktualizują listę kanałów więc większość widzów nie powinna zauważyć zmiany.

Skąd te zmiany?

Nadchodzące zmiany to przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany są zgodne z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Jak dostroić telewizor do nowych częstotliwości?

Większość odbiorników powinna dostroić się automatycznie. Nowe kanały można też z łatwością wyszukać samemu. Wchodzimy w menu telewizora: wybieramy opcję instalacja a następnie automatyczne strojenie. Chwilę czekamy i po dostrojeniu kanały powinny pojawić się na liście programów w odbiorniku telewizyjnym.

Próbuję wyszukać kanały ale ich nie odbieram. Co muszę zrobić?

Trzeba sprawdzić i poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie, Proszę sprawdzić wszystkie wtyczki i złącza czy są dobrze osadzone na końcach kabla.

W którą stronę ustawić antenę?

Zmiany nie spowodują konieczności ponownego ustawienia anten odbiorczych.

Jaki jest numer telefonu do Instalatora?

Polecamy wyszukanie usług instalatora anten w swojej najbliższej okolicy lub zapytać o radę w sklepie ze sprzętem RTV.

Programy nadawane w poszczególnych Multipleksach

W ramach MUX-1 nadawane są programy : TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV.

W ramach MUX -2 nadawane są programy Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6.

W MUX-3 umieszczone zostały następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka.

Informacje o emisji programów w ramach MUX-4 dostępne są na stronach Cyfrowego Polsatu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmiana częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarek
Wszystkie kanały ładnie pięknie, poza TVN24 na telewizorze u Mamy, który to kanał jest dla niej absolutną koniecznością.... jak to ręcznie ustawić?
2 9
odpowiedź
User
leo
Kraków Mux-3 z kanału 50 na 22 ? Przecież na 23 jest Mux-2. Czy nie będą się zakłócać ?
0 2
odpowiedź
User
euro
Kolejny sposób na wyciągnięcie od ludzi kasy.
Jakby nie można było od razu wprowadzić takiego standardu nadawania naziemnej TV, żeby wystarczył na lata, żeby nie wymieniać odbiorników lub dokupywać dekoderów co 2-3 lata.
A oglądać w TV i tak nie ma czego... ;-)
9 1
odpowiedź
User
z
Emitel poszedł na całość,będzie przerwa wyborcza mam nadzieję następne zmiany odbędą się już po w innej rzeczywistości politycznej.Ubolewam iż mamy ludzi którzy potrafią napisać komentarz a nie potrafią wejść w ustawienia i przeskanować telewizor,jak wcześniej pisałem z pewnością powstanie mux techniczny i każdy sprawdzi jaki ma sprzęt wiem ,iż w wielu przypadkach będzie szok i gadanie niedawno kupiłem telewizor w promocji leżak 5 letni lub inny szrot .Moim zdaniem nie ma co się bawić w dekodery ponieważ za około tysiąca można kupić 40-43 calowy telewizor ful HD z androidem .
2 3
odpowiedź
User
AS
Wszystkie kanały ładnie pięknie, poza TVN24 na telewizorze u Mamy, który to kanał jest dla niej absolutną koniecznością.... jak to ręcznie ustawić?
TVN24 nie jest nadawany naziemnie, tylko przez satelitę lub kablem
6 0
odpowiedź