SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiana prezesa Telekomunikacji Polskiej

Odchodzący prezes TP Marek Józefiak powiedział w piątek, że rozstaje się z Telekomunikacją Polską, gdy firma znajduje się w dobrej kondycji finansowej.

Jego zdaniem pozwoli to operatorowi na wypłatę dywidendy z zysku za 2006 rok w wysokości co najmniej 1,2 zł na akcję – tak jak firma zapowiadała w lipcu.

„Firmę zostawiam ze stabilną sytuacją finansową. Firma nie jest zadłużona. Generuje dużo wolnych środków pieniężnych. Podtrzymane jest stanowisko zarządu o wypłacie dywidendy zgodnie z zapowiedziami z lipca” – powiedział Józefiak na piątkowej konferencji prasowej.

Po publikacji wyników za pierwsze półrocze, zarząd Telekomunikacji Polskiej zapowiedział, że zarekomenduje akcjonariuszom wypłatę podstawowej dywidendy za 2006 rok w wysokości co najmniej 1,2 zł na akcję – wobec 1,0 zł wypłaconego z zysku za 2005 rok. Spółka informowała, że analizuje też możliwość wypłacenia „dodatkowego zwrotu dla akcjonariuszy” – a o ostatecznej decyzji poinformuje w raporcie rocznym za ten rok.

W kwietniu ZWZ TP SA zdecydowało o przeznaczeniu 1,4 mld zł z zysku za 2005 rok na dywidendę, co dało wypłatę w wysokości 1 zł na akcję, zgodnie z propozycją zarządu. Dywidenda została wypłacona 5 czerwca. W 2005 roku spółka miała 1.295,13 mln zł jednostkowego zysku netto wobec 1.699,06 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 12.187,65 mln zł wobec 13.167,43 mln zł.

W 2005 roku akcjonariusze, zgodnie z rekomendacją zarządu TP SA, przeznaczyli na dywidendę 462 mln zł z zysku za 2004 rok, co oznaczało wypłatę w wysokości 0,33 zł na akcję.

Józefiak powiedział też w piątek, że grupa TP realizuje własną strategię dotyczącą marek w związku z czym nie uważa on za zasadne rezygnację na polskim rynku z marek Telekomunikacja Polska czy Wirtualna Polska. Na innych rynkach France Telecom wdraża strategię usług konwergentnych i jednej marki.

„Rebranding musi przynosić wartość dodaną, w przypadku Polski trudno tu mówić o jakiejś wartości dodanej. TP realizuje w tym zakresie własną strategię” – powiedział Józefiak.

Pod koniec sierpnia rada nadzorcza Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) wybrała na nowego prezesa operatora Macieja Wituckiego, dotychczasowego prezesa Lukas Banku. Witucki zastąpi na tym stanowisku Józefiaka od 6 listopada.

Józefiak powiedział, że dostał propozycję pracy w innej spółce z grupy France Telecom.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmiana prezesa Telekomunikacji Polskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl