SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przejście na DVB-T2/HEVC. Producenci rozczarowani sprzedażą telewizorów

Branża producentów telewizorów czuje niedosyt graniczący z rozczarowaniem, jeśli chodzi o sprzedaż telewizorów w pierwszych czterech miesiącach tego roku - powiedział Grzegorz Stanisz, szef sprzedaży i marketingu firmy Samsung Polska, podczas Konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Zakopanem. Na 100 sprzedawanych przy okazji zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej dekoderów przypadało tylko 10 odbiorników telewizyjnych.

Article

Od początku tego roku sprzedano 700 tys. telewizorów, o 60 tys. więcej niż rok temu. - Liczyliśmy, że sprzedamy 200 tys. więcej niż rok temu - mówił Stanisz.

Stanisz podkreślił, że 140 tys. niesprzedanych telewizorów przekłada się na 350 mln zł niesprzedanego towaru. - 60 tys. sprzedało się w kwietniu, gdy skumulowały się dwa pierwsze wyłączenia (emisji naziemnej w standardzie DVB-T). Jedno wyłączenie to 30 tys. sprzedanych telewizorów – mówił Stanisz - Sytuacja jest dramatyczna - skomentował.

Z obserwacji producentów wynika, że na 100 sprzedanych dekoderów przypada tylko 10 telewizorów, co jest znacznie poniżej oczekiwań branży.

Szef marketingu Samsunga mówił, że niesprzedane telewizory pozostaną w magazynach do października i listopada tego roku. To właśnie IV kwartał jego okresem największej sprzedaży w branży elektroniki w Polsce. Opóźnienie w sprzedaży dotychczasowych urządzeń spowoduje opóźnienie wprowadzenia nowszych technologicznie telewizorów.

Tylko 200 tys. wniosków o bon na telewizor lub dekoder

- Za nami trzecie wyłączenie. Mamy jeszcze jedną szansę – mówił Stanisz, zwracając uwagę, że na razie o dofinansowanie rządowe wystąpiło 200 tys. z 2 mln gospodarstw domowych zagrożonych utratą sygnału telewizyjnego. - Polacy nie podjęli jeszcze decyzji, jak przygotować się do zmiany sygnału. Liczę na to, że wspólnie jesteśmy ich przekonać do zakupu telewizora – dodał,

Wśród benefitów zmiany standardu emisji naziemnej wymienił usługi HbbTV czy możliwość oglądania treści w jakości 4K.

Pytany o to, czy wpływ na brak wymiany telewizorów wynika z faktu brak przejścia TVP na nowy system (musieli to zrobić to nadawcy komercyjni), podkreślił, że w 2012 r. było jednoznaczne i klarownie - pewnego dnia Polak się budził i szum w telewizorze (wtedy wyłączono sygnał analogowy - przyp.), a teraz budzi się i widzi inną kolekcję programów.

MUX- 3 nie musi zmieniać standardu emisji

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją UKE zmianie nie podlega standard nadawania dla emisji programów MUX-3, który będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku. Na tym multipleksie są nadawane główne kanały Telewizji Polskiej (m.in. TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport). Na emisję w nowy systemie muszą za to przejść multipleksy MUX-1 i MUX-2 z kanałami komercyjnymi.

Przejście kolejnych regionów na standard DVB-T2/HEVC miało miejsce 24 maja Był to trzeci etap procesu.  Po jego zakończeniu odbiorcy naziemni będą mogli oglądać niemal wszystkie kanały w jakości HD (wysokiej rozdzielczości), a zwolnione pasmo posłuży rozwojowi sieci mobilnej piątej generacji. Ostatni etap, kończący cały proces refarmingu, zaplanowany jest już na 27 czerwca br. Wówczas zmianami zostaną objęte województwa mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie. W przypadku widzów z województwa łódzkiego oprócz przestrojenia odbiornika może być konieczna korekta ustawień anten odbiorczych.

Dołącz do dyskusji: Przejście na DVB-T2/HEVC. Producenci rozczarowani sprzedażą telewizorów

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
waldi
Producenci nie mają nic ciekawego do zaoferowania szczególnie w obszarze mniejszych telewizorów.
odpowiedź
User
anna
"Szef marketingu Samsunga mówił, że niesprzedane telewizory pozostaną w magazynach do października i listopada tego roku. To właśnie IV kwartał jego okresem największej sprzedaży w branży elektroniki w Polsce. Opóźnienie w sprzedaży dotychczasowych urządzeń spowoduje opóźnienie wprowadzenia nowszych technologicznie telewizorów." .... cwane gapy. :P
odpowiedź
User
taka_prawda
Jeszcze nie tak dawno WM publikowały apel producentów, by kupować telewizory, bo będą szybko znikać z półek i będzie problem z zaopatrzeniem...
odpowiedź