SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP zmienia standard MUX-3. Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny w kampanii

Telewizja Polska potwierdziła wcześniejsze informacje portalu Wirtualnemedia.pl, że do zmiany standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC dojdzie w połowie grudnia. Po migracji kanały TVP3 i TVP Historia będą dostępne w jakości HD. Pod koniec listopada ruszy kampania informacyjna w tej sprawie, w której wezmą udział Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny.

Fot. Shutterstock/OlekSHArticle

Tak jak informowaliśmy wcześniej, przejście na nowy standard nastąpi w dwóch etapach. Pierwszy etap przełączeń na nowy standard nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj.: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. We wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia.

Kampania informacyjna i duble kanałów na MUX-6

Zmiana standardu nadawania poprzedzona zostanie przygotowaną przez TVP kampanią informacyjną, z udziałem Krzysztofa Ziemca, prowadzącego “Teleexpress” w TVP1 i Tomasza Wolnego, prezentera “Panoramy” i “Pytania na śniadanie” w TVP2. W ramach kampanii na antenach Telewizji Polskiej oraz w mediach społecznościowych zostanie wyemitowanych ponad 2000 spotów informacyjnych. Tematy związane ze zmianą systemu nadawania będą też obecne w programach informacyjnych TVP, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków regionalnych.

Widzowie, którzy wciąż korzystają ze starszych urządzeń odbiorczych – czyli telewizorów bądź dekoderów działających tylko w systemie DVB-T/AVC - po zmianie standardu nie będą już mogli wykorzystując ten sprzęt oglądać programów TVP nadawanych z MUX-3 w cyfrowej telewizji naziemnej, czyli TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info. Wymiana urządzenia odbiorczego na spełniające standard DVB-T2/HEVC umożliwi dostęp do całej oferty programowej bezpłatnej telewizji naziemnej obejmującej blisko czterdzieści kanałów telewizyjnych, w tym kilkanaście  Telewizji Polskiej.

Telewizja Polska informuje, że w ramach kampanii nie zabraknie też materiałów instruktażowych, przeznaczonych dla widzów, którzy już dzisiaj odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie (np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka z MUX-6). Ci będą musieli jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów jeśli ta nie zaktualizuje się automatycznie.

Nadawca publiczny nadmienia, że w celu zapewnienia tym widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych kanałów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. oraz TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

200 tys. domostw ze starszymi sprzętami

W oparciu o dostępne dane Nielsen Audience Measurement TVP szacuje, iż obecnie jeszcze około 200 tysięcy gospodarstw ma odbiorniki działające tylko w starszym standardzie. Wcześniejsze szacunki mówiły, że może być to nawet 500 tys. domostw. Po 19 grudnia na ich telewizorach pojawi się czarny ekran lub komunikat o braku sygnału. Jak informuje TVP, celem kampanii będzie skuteczne dotarcie do tych wszystkich widzów z informacją o potrzebie wymiany sprzętu do połowy grudnia, tak aby do tego czasu jak najmniej gospodarstw domowych korzystało ze starych odbiorników.

Do końca 2022 roku można było skorzystać z dofinasowania na zakup telewizora lub dekodera, kompatybilnego z DVB-T2/HEVC. Podczas migracji MUX-3 na nowy standard, podobny rządowy program nie obowiązuje. W pierwszej połowie zeszłego roku standard zmieniły MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie są nadawane główne kanały komercyjne (m.in. TVN, Polsat, TV Puls). Nadawcy komercyjni zamierzają ubiegać się o rekompensaty od Skarbu Państwa po przejściu MUX-3 na DVB-T2/HEVC. Uważają, że TVP była niesłusznie faworyzowana przed wyborami parlamentarnymi. Uderzyło to w ich przychody reklamowe, bo przyczyniło się do spadku realnego zasięgu multipleksów.

Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl skrytykowali termin migracji MUX-3 do nowego standardu. To okres przed samym Bożym Narodzeniem, kiedy wiele osób jest skupionych na zakupach i innych przygotowaniach do świąt. Niedługo rozpocznie też pracę rząd Donalda Tuska, który zapowiada szybkie zmiany we władzach Telewizji Polskiej. Jej programy informacyjne emitują codziennie materiały na temat tej zapowiedzi. Nie brakuje głosów, że część widzów ze starszymi telewizorami może odebrać zniknięcie kanałów TVP jako likwidację nadawcy publicznego.

Dołącz do dyskusji: TVP zmienia standard MUX-3. Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny w kampanii

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hg
oglądanie mordy ziemca może tylko zniechęcić
odpowiedź
User
podaj wiadro
Ledwo Tusk wygrał a już do TVP ściągają pracownicy niemieckich ośrodków medialnych ;)
odpowiedź
User
wacek
Na wschodzie może zostać czarny ekran. Tam tak i tak ciemnota.
odpowiedź