SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiana standardu naziemnej telewizji na DVB-T2/HEVC. Zapowiedź kampanii społecznej

Pod koniec wakacji ma ruszyć szeroka kampania społeczna informująca o zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Emisje testowe w DVB-T2/HEVC można już odbierać na 90 proc. powierzchni kraju.

fot. Emitel/ TwitterArticle

W II kwartale 2022 r. nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Stosowane będzie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Zmiana dotyczy 13 mln gospodarstw domowych, które korzystają z naziemnej telewizji. Takie osoby powinny sprawdzić, czy ich telewizor lub tuner pozwala na odbiór DVB-T2/HEVC. Jeśli tak nie jest, to będą musiały wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Jego koszt nie przekracza zwykle 100 zł. Za kilkaset złotych są dostępne bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone dodatkowo w system operacyjny Android TV.

Kampania społeczna dotycząca nowego standardu cyfrowej telewizji naziemnej

Z naszych informacji wynika, że pod koniec wakacji powinna ruszyć kampania społeczna, która poinformuje Polaków o planowanej na przyszły rok zmianie standardu.

- Planowana jest kampania społeczna, która przyjmie formę spotu telewizyjnego emitowanego w paśmie społecznym, kierująca po dalsze szczegóły na strony rządowe. Nadawcy komercyjni też zapewne będą podejmować działania edukacyjne we własnym zakresie, wychodząc z ram kampanii społecznej i pokazując bardziej komercyjne oblicze zmian, jak chociażby pojawienie się nowych usług na ich kanałach - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Niespełna rok temu operator Emitel, realizujący usługi dla nadawców telewizyjnych i radiowych, zaczął informować o zmianie standardu. Powstał wtedy m.in. film edukacyjny. Przygotowywana obecnie kampania ma mieć znacznie szerszy wymiar. Pracuje nad nią zespół składający się z przedstawicieli kancelarii premiera, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, wspomnianego wcześniej Emitela oraz nadawców.

- Pracujemy nad spójnym przekazem, który powinien wybrzmiewać w materiałach własnych nadawców, jeżeli będą je podejmować we własnym zakresie w materiałach informacyjnych czy programach śniadaniowych. Jak na przykład apel o to, aby sprawdzić też telewizory i dekodery u rodziców czy dziadków - czyli osób, które mogą nie potrafić samemu sprawdzić czy ich urządzenie wspiera standard DVB-T2 z kodekiem HEVC - zdradza Tomaszewski z UKE.

Znacznie więcej stacji w HD, bezpłatne kanały w 4K

Zmiana standardu pozwoli przede wszystkim na poprawę jakości obrazu i dźwięku nadawanych kanałów.

Emitel zwraca uwagę, że nowy standard – DVB-T2 charakteryzuje się lepszym wykorzystaniem pasma (większą pojemnością multipleksu) oraz znacznie efektywniejszym standardem kompresji danych - HEVC (High Efficiency Video Codec)/H.265. W standardzie DVB-T możliwe jest przesyłanie ok. 24,88 Mbit/s danych w jednym paśmie o szerokości 8 MHz, natomiast w DVB-T2 o tej samej szerokości pasma możliwe jest przesłanie do 40 Mbit/s danych. Wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (720p) i Full HD (1080p) - nawet do 10 w jednym multipleksie. - Telewizja naziemna cały czas się rozwija, a nowe technologie sprawiają, że otrzymuje nowe funkcje. Już w  połowie przyszłego roku telewizja naziemna będzie nadawana z wykorzystaniem nowego standardu– DVB-T2/HEVC. Dzięki niemu wzrośnie jakość sygnału telewizyjnego, co zaowocuje wyższą jakością obrazu i lepszym dźwiękiem. Dodatkowo dzięki technologii telewizji hybrydowej kanały telewizji naziemnej zyskują nowe możliwości, gdy nasz telewizor jest podłączony do internetu - zaczynając od dodatkowych treści i dopasowanych do odbiorcy reklam po materiały VOD - mówi Andrzej Kozłowski, prezes zarządu firmy Emitel.

Obecnie większość stacji jest nadawana w standardowej rozdzielczości, a po wdrożeniu DVB-T2/HEVC będą mogły rozpocząć emisję w wysokiej rozdzielczości (HD). Na tym nie koniec. Telewizja Polska już przy okazji rozgrywek Euro 2020 będzie w nowym standardzie nadawać kanał TVP 4K. W przyszłości takich stacji może być więcej. - Bezpłatny dostęp dla każdego na terenie całego kraju, nowe możliwości, z których już niebawem będziemy korzystać, a także najlepsza jakość i niezawodność sprawiają, że cyfrowa telewizja naziemna jeszcze przez wiele lat będzie podstawowym źródłem rozrywki nie tylko w Polsce, ale i na świecie - przekonuje Kozłowski z Emitela.

Telewizja hybrydowa da nowe możliwości

Nowy standard może też upowszechnić telewizję hybrydową, czyli połączoną z internetem. W programach nadawanych przez TVP będą mogły więc pojawić się odsyłacze do platformy streamingowej TVP VoD. TVN może w podobny sposób promować Playera, a Polsat platformę iPla.

- Korzyści z nowego standardu są jednoznaczne. Mamy szansę na kanały w 4K, dźwięk przestrzenny czy telewizję hybrydową Hbb TV 2.0.1, a także nowe, dodatkowe kanały na dwóch nowych multipleksach. Z przekazów medialnych wynika, że stawia na to mocno w kontekście Euro 2020 Telewizja Polska. Nadawca publiczny uruchomił już na 90 proc. powierzchni kraju testowe nadawanie w DVB-T2 z kodekiem HEVC. TVN także nadaje testowo w kilku największych miastach, obejmując zasięgiem ponad 10 mln mieszkańców - zauważa Tomaszewski z UKE.

Telewizja hybrydowa jest powiązana z internetem. Przy okazji transmisji sportowych można na ekranie telewizora wyświetlić na przykład dodatkowe statystyki, czy życiorysy piłkarzy. Podczas telezakupów już z poziomu telewizora możliwe jest z kolei kupienie danego produktu. Spoty reklamowe również mogą odsyłać do dodatkowych informacji, czy stron. Niewykluczone, że poza lepszą jakością odbioru w DVB-T2/HEVC pojawią się też dodatkowe kanały naziemne. KRRiT musi zdecydować jak zagospodarować piąty i szósty multipleks. Nie jest tajemnicą, że jeden z nich chciałaby pozyskać TVP dla swoich kanałów. Drugi może przypaść nadawcom prywatnym.

Jak rozpoznać odbiornik, który jest kompatybilny ze standardem DVB-T2/HEVC?

Najczęściej informacja o obsługiwanych standardach znajduje się na opakowaniu tunera. Emitel ostrzega, że kupujący odbiornik DVB-T2 powinni uważać przy jego wyborze, ponieważ wiele dekoderów sprzedawanych w dużych sieciach, mimo że są oznaczane jako DVB-T/T2, nie spełnia tych wymagań. Mogą mieć nawet na opakowaniach informację o certyfikacie (ale bez podania, jakiej organizacji), jednak dane techniczne nie potwierdzają zastosowania dekodera HEVC H.265. Jeśli informacji nie ma na opakowaniu, to warto zajrzeć do instrukcji obsługi lub odszukać szczegółową specyfikację urządzenia w internecie. Nie wszyscy Polacy będą musieli wymieniać telewizor lub kupić nowy tuner. Wielu w ostatnich latach kupiło już sprzęt obsługujący nowy standard.

Obecnie Polacy wymieniają telewizory coraz częściej.  Jak wynika z danych raportu Cyfrowa Polska przez 5 lat (2014–2018) sprzedano 7 mln odbiorników telewizyjnych DVB-T/T2, więc zapotrzebowanie na taki sprzęt będzie mniejsze niż przy wdrażaniu DVB-T w latach 2010-2013. Telewizja DVB-T2 działa już z powodzeniem w Niemczech, Czechach i Austrii. Jest jednak na rynku wiele telewizorów z dekoderem DVB-T, czyli bez obsługi właściwego standardu.

Parametry odbioru multipleksów TVP i TVP

Multipleks TVP obejmuje zasięgiem 90 proc. powierzchni kraju, więc jest znacznie większy niż w przypadku multipleksu TVN. Nadawca komercyjny nadaje kanały w DVB-T2 z 5 obiektów, a nadawca publiczny z aż 49.

W przypadku TVN w zasięgu znajdują się mieszkańcy Warszawy (PKiN), Łodzi (EC), Katowic (Kosztowy), Gdańska (Chwaszczyno), Bydgoszczy (Trzeciewiec) i okolic tych miast. Kanały TVP w nowym standardzie można odbierać Białogardzie (Sławoborze), Białymstoku (Krynice), Bydgoszczy (Trzeciewiec), Ciechanowie (Monte Cassino), Częstochowie (Wręczyca), Dęblinie (Ryki), Elblągu (Jagodnik), Gdańsku (Chwaszczyno), Giżycku (Miłki), Gorlicach (Maślana Góra), Iławie (Kisielice), Jeleniej Górze (Śnieżne Kotły), Kaliszu (Mikstat), Katowicach (Kosztowy), Kielcach (Święty Krzyż), Kłodzku (Czarna Góra), Koninie (Żółwieniec), Koszalinie (Gołogóra), Krakowie (Chorągwica), Krośnie (Sucha Góra), Leżajsku (Giedlarowa), Lęborku (Skórowo Nowe), Lublinie (Piaski), Łodzi (EC4), Międzyzdrojach (Grzywacz), Olsztynie (Pieczewo), Opolu (Góra Świętej Anny), Ostrołęce (Ławy), Płocku (Rachocin), Poznaniu (Śrem), Przemyślu (Tatarska Góra), Przysusze (Kozłowiec), Rabce (Luboń Wielki), Siedlcach (Łosice), Solinie (Góra Jawor), Szczawnicy (Przehyba), Szczecinie (Kołowo), Tarnowie (Góra Świętego Marcina), Wałczu (Rusinowo), Warszawie (PKiN, Raszynie), Wągrowcu (Chojna), Wiśle (Skrzyczne), Wrocławiu (Ślęża), Zakopanem (Gubałówka), Zamościu (Tarnawatka), Zielonej Górze (Jemiołów), Żaganiu (Wichów) i okolicach. Wszystkie informacje i parametry odbioru są dostępne na stronie internetowej Emitela. Tutaj prezentujemy najważniejsze z tego serwisu.

W multipleksie TVP znajdziemy kanały: TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD, TVP Polonia HD i TVP Rozrywka. W czerwcu na czas Euro 2020 będzie też nadawany w ramach tego multipleksu kanał TVP 4K. W multipleksie TVN są dostępne TVN HD, TVN7 HD, TVN Fabuła HD, Metro HD i TTV HD.

Kalendarz przejścia na DVB-T2/HEVC

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 roku, w czterech etapach na poszczególnych obszarach. W etapie pierwszym, który przewidziano na 28 marca 2022 roku przełączenie na standard DVB-T2/HEVC nastąpi w województwach dolnośląskim, lubuskim i w zachodniej części województwa wielkopolskiego. 25 kwietnia 2022 roku zmiana obejmie większość województwa wielkopolskiego, a także województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, niemal całe pomorskie i północno-zachodnią część mazowieckiego. 23 maja 2022 roku do zmian dojdzie w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim, podkarpackim, opolskim, śląskim i w południowej części województwa wielkopolskiego i na południu Mazowsza. Ostatni etap przewidziano na 27 czerwca 2022 roku. Obejmie centralną i północną część województwa mazowieckiego, województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie.

Dołącz do dyskusji: Zmiana standardu naziemnej telewizji na DVB-T2/HEVC. Zapowiedź kampanii społecznej

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Widz
Mam dźwięk nie mam obrazu. Błąd w sztuce, czy niekompatybilny telewizor (LG z 2014)?
odpowiedź
User
Asia
Mam dźwięk nie mam obrazu. Błąd w sztuce, czy niekompatybilny telewizor (LG z 2014)?

Trudno powiedzieć a jak sądzisz?
odpowiedź
User
picek
Mam dźwięk nie mam obrazu. Błąd w sztuce, czy niekompatybilny telewizor (LG z 2014)?
Pewnie masz TV z wbudowanym dekoderem DVB-T2, ale nie masz w nim zaimplementowanego kodeka video H.265 HEVC. Pozostaje ci kupno zewnętrznego dekodera DVB-T2 z ttym parametrem. To około 100 PLN. Nie więcej.
odpowiedź