SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reporterzy Bez Granic zabierają głos w sprawie zamieszania wokół DVB-T2/HEVC

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinien interweniować w sprawie zgody UKE wydanej dla TVP na nadawanie w starym standardzie naziemnym - uważa organizacja Reporterzy Bez Granic (RSF). Tym bardziej - dowodzi organizacja - że zgoda ta jest "umotywowana politycznie". Centrala RSF zabrała właśnie głos w jednej z najbardziej palących kwestii ostatnich tygodni.

Jak dowiadujemy się w organizacji Reporterzy Bez Granic, zajęcie stanowiska w sprawie zamieszania z DVB-T2/HEVC nie jest niczym innym, jak tylko sugestią wyrażoną pod adresem UOKiK. RSF na Twitterze zasugerowała, by urząd ten – choć dotychczas nieobecny w sprawie - włączył się do walki prywatnych nadawców o równe prawa w kwestii nadawania w starym standardzie.

Zobacz także: Będzie pozew TV Puls w sprawie DVB-T2. „Jest dużo gorzej niż zakładaliśmy”

O co chodzi? 27 czerwca zakończono proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie nadawanych jest większość kanałów komercyjnych (m.in. TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, TV Trwam, Stopklatka, Wydarzenia24, Eska TV, Polo TV, Fokus TV) przeszły na DVB-T2/HEVC. Pierwotnie standard miał zmienić także MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia), ale minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński w marcu br. wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o opóźnienie tego procesu. Szef UKE zgodził się na emisję MUX-3 w starym standardzie do końca 2023 roku.

Zdaniem przedstawicieli Reporterów Bez Granic – zgoda ta narusza interesy dużej grupy konsumentów, stąd wydaje się wskazanym, że głos w tej sprawie winien zabrać właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych #Poland właśnie zwolniło przyjazną rządowi telewizję publiczną z wdrażania nowego standardu nadawania, umożliwiając jej dotarcie do większych kanałów publicznych niż prywatnych. Urząd ds. Konkurencji musi odrzucić umotywowany politycznie wniosek przed wyborami w 2023 roku – brzmi twitterowy wpis/sugestia, autorstwa RSF.

Decyzja UKE w ogniu krytyki

Nadawcy komercyjni już w marcu krytykowali decyzję UKE. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, zrzeszająca m.in. TVN, Polsat, TV Puls i Grupę Kino Polska, do której należy Stopklatka, próbowała wypracować kompromis z regulatorem. Miałby on zmniejszyć straty ponoszone przez stacje prywatne. Rozmowy nie przyniosły rezultatu.

Zobacz także: Brak TVN, Polsatu i TV Puls. 500 mln zł rekompensaty dla nadawców?

Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 1,32 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Ich mieszkańcy, których może być nawet 2,5 mln, utracili dostęp do większości stacji prywatnych.

Zobacz także: Część widzów tylko z TVP. „Opozycja może kwestionować wyniki wyborów”

Kilka dni temu Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji wydała stanowisko, w którym skrytykowała argumentację regulatora o konieczności zachowania emisji MUX-3 w starym standardzie. - Należy zwrócić uwagę, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzję o pozostawieniu kanałów Telewizji Publicznej w starym systemie nadawania motywowały wyjątkowością Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), dostępnego tylko na antenach Telewizji Publicznej – napisano w nim m.in.

Dołącz do dyskusji: Reporterzy Bez Granic zabierają głos w sprawie zamieszania wokół DVB-T2/HEVC

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
trolek
Będzie czarny ekran na tvn?
odpowiedź