SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiana struktury Telewizji Polskiej. Powstanie biuro dystrybucji, likwidacja biura handlu i Ośrodka Mediów Interaktywnych

We wtorek zarząd Telewizji Polskiej podjął uchwałę w sprawie zmian w strukturze spółki publicznego nadawcy. Nową jednostką ma być biuro dystrybucji, zlikwidowany ma zostać Ośrodek Mediów Interaktywnych oraz biuro handlu - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

W ramach zmian w strukturze telewizji publicznej ma powstać biuro dystrybucji - jednostka skupiająca dystrybucję contentu nadawcy na wszystkich polach. Chodzi o zintegrowanie treści telewizyjnych z internetowymi i jak się dowiedzieliśmy „kompleksowe myślenie o produkcie medialnym”.

Dodatkowo w ramach podjętej uchwały zlikwidowany ma zostać Ośrodek Mediów Interaktywnych oraz biuro handlu. W ich miejsce ma powstać Ośrodek Serwisów i Kanałów Internetowych i biuro sprzedaży (jednostka będzie się zajmować sprzedażą praw do formatów, pojedynczych licencji, sprzedażą na nośnikach, sklepem internetowym oraz obszarem współpracy internetowej). Do kompetencji Ośrodka Serwisów będzie należeć nadzór nad redakcją mediów interaktywnych, TVP Info oraz Poland IN.

Z kolei zakupem contentu (formatów) będzie się zajmować biuro programowe (zamiast biura handlu), a reemisją i sprzedażą serwisów – wspomniane biuro dystrybucji.

Ośrodek TVP Technologie będzie odpowiadać za produkcję aplikacji i serwisów internetowych (zaplecze techniczne) - przejmie zatem obowiązki od Ośrodka Mediów Interaktywnych, który przestanie istnieć, kiedy uchwała wejdzie w życie.

W związku ze zmianami w strukturze Telewizji Polskiej, jakiś czas temu pełnomocnikiem zarządu ds. opracowania koncepcji integracji obszaru dystrybucji zasobów programowych, produktów i audiowizualnych usług medialnych został Marcin Klepacki.

Po wdrożeniu zmian w strukturze wybrany zostanie dyrektor nowej jednostki. Klepacki nadal w imieniu TVP będzie zajmować się współtworzeniem koncepcji nowego modelu badania oglądalności od strony nadawców telewizyjnych, nad którym obecnie pracuje KRRiT i zespół projektu Telemetria Polska. Do tej pory pracował  w biurze Strategii i Projektów Telewizji Polskiej, nieoficjalnie ma bardzo duże szanse na zostanie dyrektorem biura dystrybucji.

Formalnie uchwałę zarządu musi zatwierdzić jeszcze rada nadzorcza spółki. Z naszych informacji wynika, że zbierze się pod koniec maja.

Trzyosobowy zarząd

Pod koniec kwietnia br. Rada Mediów Narodowych ostatecznie zdecydowała o powołaniu na członka zarządu Telewizji Polskiej Mateusza Matyszkowicza. Decyzja ta zapadła głosami czworga członków Rady (reprezentującego PiS Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej i Elżbiety Kruk, a także Grzegorza Podżornego z rekomendacji Kukiz '15), natomiast Juliusz Braun (wskazany do RMN przez PO) wstrzymał się od głosu.

Wcześniej Rada odwołała Macieja Staneckiego i w jego miejsce powołała Marzenę Paczuskę oraz Piotra Pałkę, który ostatecznie po dwóch tygodniach zrezygnował ze stanowiska. Obecnie zarząd jest trzyosobowy: składa się z prezesa Jacka Kurskiego i członków: Marzeny Paczuskiej i Mateusza Matyszkowicza.

Rekordowa pomoc dla TVP

W ub.r. Telewizja Polska otrzymała 979 mln zł z abonamentu i rekompensaty abonamentowej (57 proc. więcej niż rok wcześniej) i zanotowała 908 mln zł z reklam i sponsoringu (po wzroście o 14 proc.). Spółka osiągnęła 31,7 mln zł zysku netto.

W marcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą wcześniej przez parlament nowelizację Ustawy o radiofonii i telewizji, na mocy której Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają 1,26 mld zł kolejnej rekompensaty abonamentowej. Zdecydowana większość tej kwoty - 1,13 mld zł - trafi do TVP.

Dołącz do dyskusji: Zmiana struktury Telewizji Polskiej. Powstanie biuro dystrybucji, likwidacja biura handlu i Ośrodka Mediów Interaktywnych

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
trx
stare "biuro handlu" na nowe "biuro sprzedaży",
........a potem ktoś dostanie honorarium za poprawki urbanistyczne :)))))
#dobrazmianaodpowiedź
User
Kalinoś
Strasznie niedbale napisaliscie o Klepackim - nie podając jego imienia a przede wszystkim roli w nowej strukturze. Takie zmiany zazwyczaj to zmiany personalne i można było o tym coś napisac
odpowiedź
User
on
Jak widać karuzela ze stołkami twa w najlepsze.
odpowiedź