SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiana techniki badawczej w Ipsos

Ipsos rozpoczyna realizację omnibusa techniką CAPI (Computer Assisted Personal Interwiew).

Dotychczas badanie to było realizowane poprzez PAPI (Paper and Pencil Interview), czyli wywiady bezpośrednie przeprowadzane w oparciu o kwestionariusze drukowane, wypełniane ręcznie przez ankietera. Omnibus Ipsos w technice CAPI będzie realizowany od sierpnia b.r.

Omnibus Ipsos jest badaniem ilościowym prowadzonym cyklicznie metodą wywiadu bezpośredniego na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 1000 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Sondaż ten zawiera pytania od wielu zleceniodawców, pozwalając tym samym na zdobycie potrzebnych informacji w sytuacji, gdy ich liczba jest zbyt mała, aby uruchomić oddzielne badanie ilościowe. Omnibus może stanowić wstęp do dużego badania, daje bowiem możliwość wstępnego rozpoznania problemu czy też określenia wielkości grupy celowej. Dzięki swojej cykliczności omnibus umożliwia śledzenie trendów rynkowych.

Do tej pory omnibus Ipsos był realizowany techniką PAPI, czyli poprzez wywiady bezpośrednie przeprowadzane przez ankieterów w oparciu o drukowane kwestionariusze. Przejście na technikę CAPI oznacza realizację tych wywiadów przy wykorzystaniu laptopów i kwestionariuszy w formie elektronicznej.
Lista zalet CAPI jest długa. Elektroniczne kwestionariusze pozwalają na przykład na prezentowanie różnorodnego materiału jak, np. zdjęcia, klipy wideo i audio czy animacje (np. trójwymiarowe opakowania). Zabiegi stosowane w kwestionariuszach badawczych takie jak np. rotacje, filtry czy przejścia są w ankietach elektronicznych bezbłędne. Dodatkowo w CAPI pomijany jest długotrwały i powodujący błędy etap ręcznego wpisywania odpowiedzi z ankiet do bazy danych. Technika CAPI pozwala też na lepszą kontrolę struktury próby. W efekcie dane zbierane techniką CAPI są lepszej jakości, a sam proces ich zbierania trwa krócej.

Comiesięczny omnibus Ipsos realizowany techniką CAPI rusza w sierpniu b.r.. Badanie będzie przeprowadzane z wykorzystaniem 135 laptopów, w oparciu o oprogramowanie NIPO.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmiana techniki badawczej w Ipsos

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl