SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po zmianie standardu nadawania telewizji Polacy ruszyli na zakup odpowiednich telewizorów

Zmiana sposobu nadawania sygnału telewizji naziemnej znacząco wpłynęła na rynek telewizorów - podaje GfK.  Z jej danych wynika, że w pierwszej połowie 2022 roku sprzedaż telewizorów wzrosła ogółem o 14 proc. ilościowo i 16 proc. wartościowo w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Article

Wprowadzony od marca do czerwca 2022 r. nowoczesny system nadawania telewizji naziemnej sprawił, że wiele starszych modeli nie jest w stanie odbierać sygnału. Zmusiło to część Polaków do wymiany sprzętu lub zakupu odpowiedniego dekodera. Ponadto rząd zdecydował się na wsparcie finansowe (100 zł do dekodera i 250 zł do nowego telewizora), co dodatkowo zachęciło konsumentów do zakupów.

 – Dofinansowanie w wysokości 250 zł do telewizora zwiększyło atrakcyjność cenową nowych odbiorników, szczególnie o przekątnej od 32 do 50 cali, których średnia cena zaczyna się od 800 zł. Warto zwrócić uwagę na przyrosty zakupów w tym segmencie w tygodniach następujących po dacie wyłączenia poprzedniego systemu nadawania. Przykładowo, dla telewizorów z segmentu 32 cale wzrosty wyniosły średnio +147 proc. w stosunku do analogicznego tygodnia z 2021 r. – wylicza Wiesław Peché, senior consultant market intelligence w GfK.

Stabilna pozycja dużych telewizorów

Wprowadzenie nowego sposobu nadawania nie spowodowało jednak istotnych zmian w sprzedaży dużych telewizorów. Z danych GfK wynika, że w Polsce nadal najlepiej sprzedają się telewizory o przekątnej 55 cali (ich udział wartościowy w analizowanym okresie wyniósł 28 proc.) oraz 65 cali (24 proc. udział).

– Trend ten rozpoczął się w zeszłym roku, kiedy to coraz więcej konsumentów wybierało telewizor o większej przekątnej. Dla tego segmentu przyrost ilościowy rok do roku wynosi +12 proc. dla odbiorników 55 calowych i +14 proc. dla 65 calowych – mówi Wiesław Peché.

Jak podkreślają specjaliści GfK, wzrosty sprzedaży dużych telewizorów i utrzymujący się trend zakupowy nie jest związany z koniecznością wymiany sprzętu. Odbiorniki z segmentów o przekątnych 55 cali i więcej od dłuższego czasu są wyposażane w odpowiednie dekodery, tym samym przygotowane są do odbioru programów nadawanych w nowym standardzie DVB-T2 HEVC.

Jakie zmiany w odbiorze telewizji

W Polsce zmienił się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczasowy system DVB-T zastąpiono bardziej nowoczesnym DVB-T2/HEVC. W porównaniu z poprzednim standardem, DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial Second Generation - standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji skompresowanych danych - przyp.red.) ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy zyskują również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości.

Pod koniec czerwca zakończono w Polsce proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Objął on MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie jest nadawanych większość stacji komercyjnych. To m.in. TVN, Polsat, TV4, TV Puls, Antena HD i TV Trwam. Pierwotnie zmiana miała objąć też MUX-3 z głównymi kanałami TVP w ofercie.

W marcu, kilka dni przed rozpoczęciem zmiany standardu, minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalszą emisję multipleksu z TVP1, TVP2 i TVP Info w starym standardzie. Szef UKE na to przystał w związku z wojną na Ukrainie. TVP na DVB-T2/HEVC musi przejść dopiero 1 stycznia 2024 roku.

Dołącz do dyskusji: Po zmianie standardu nadawania telewizji Polacy ruszyli na zakup odpowiednich telewizorów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl