SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany na autostradach. Od 1 grudnia kierowcy są zobowiązani do używania aplikacji e-TOLL w celu opłacenia przejazdu

Od 1 grudnia br. e-TOLL stanie się jedyną formą płatności, za przejazd na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. System manualnych opłat przy bramkach nie będzie już dostępny.

Article

Jak wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Finansów, od 1 grudnia br. zmieni się system poboru opłat na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Kierowcy korzystający z autostrad są zobowiązani do pobrania rządowej aplikacji e-TOLL lub wykorzystania partnerskich sieci dystrybucyjnych.

Zmiany na polskich autostradach

Nowe zmiany oznaczają koniec kolejek przy bramkach na autostradach, jako że od 1 grudnia Manualny System Poboru Opłat zostanie oficjalnie wygaszony, a państwowe odcinki autostrad A2 i A4 zostaną objęte wyłącznie systemem e-TOLL. Co za tym idzie, kierowcy wjeżdżający na płatne odcinki nie będą zatrzymywać się w celu pobrania biletu lub opłacenia go u inkasenta.

Przed nami kolejna wielka zmiana, którą zapowiadaliśmy wdrażając nowy system poboru opłat drogowych. Wykorzystując możliwości systemu e-TOLL już 1 grudnia zlikwidujemy szlabany na państwowych autostradach. Przejazd aut osobowych i motocykli odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica nie będzie wymagał zatrzymywania się. Dzięki temu zwiększy się komfort jazdy, bo ruch będzie się odbywał płynnie -  informuje szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Od 1 grudnia za przejazdy autostradą kierowcy zapłacą:

  • e-biletem autostradowym, który będą mogli zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów;
  • za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych OBU/ZSL przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL.

Wprowadzenie systemu e-TOLL na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4 wiążę się ze zmianami w organizacji ruchu. Od 1 grudnia br. na Placach Poboru Opłat (PPO) na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica dojdzie do następujących zmian:

  • Na PPO Styków i PPO Żdżary kierowcy będą korzystać z trzech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO.

  • Na PPO Żernica i PPO Karwiany kierowcy będą korzystać z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO.

Dodatkowo PPO zostaną właściwie oznakowane, a na ich terenie będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Nowe metody opłacania przejazdu

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowały dla użytkowników samochodów osobowych i motocykli e-bilet autostradowy, czyli nową metodę płatności za przejazdy na odcinkach autostrad A2 i A4. Bilet będzie można nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem, a jego okres ważności wyniesie 48h od zadeklarowania daty i godziny rozpoczęcia podróży. Kierowcy otrzymają również możliwość zwrotu niewykorzystanego biletu.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, dostępne będą dwie formy e-biletu autostradowego - elektroniczna oraz papierowa. Zaznaczono jednak, że w obu przypadkach wymagane będzie podanie minimalnego zakresu danych w celu naliczenia opłat za przejazd autostradą, mowa tu o nr rejestracyjnym pojazdu, dacie, godzinie rozpoczęcia przejazdu autostradą oraz szczegółach planowanej trasy. Co ciekawe, są to jedyne dane osobowe, jakich wymaga aplikacja.

##NEWS  https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/play-bezpieczny-internet-ceberbezpieczenstwo-allot ##

Aplikacja e-TOLL PL BILET umożliwia zakup e-biletu w kilku prostych krokach. Oprogramowanie jest dostępne dla urządzeń na systemach iOS oraz Android, a co za tym idzie, pobrać je można w sklepach AppStore oraz Google Play.

Dodatkowo, w celu dokonania opłaty przejazd, kierowcy mogą również skorzystać z aplikacji udostępnionych przez przedsiębiorców, z którymi Szef Krajowej Administracji Skarbowej zawiera umowy partnerskie.

Kierowcy poruszający się autostradami okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych, kupią papierowy bilet w stacjonarnych sieciach obsługi naszych partnerów, m.in. PKN Orlen, Lotos. Aktualna lista punktów będzie udostępniona na stronie etoll.gov.pl - czytamy w oświadczeniu.

W miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad zostały zainstalowane urządzenia kontrolne, które zostaną wykorzystane do sprawdzenia prawidłowości wnoszenia opłat. W tym celu wykorzystane zostaną również pojazdy do kontroli poboru opłat drogowych. Należy zaznaczyć, że opłaty są obligatoryjne.

Za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd, na właściciela lub posiadacza bądź użytkownika pojazdu nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł. Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłata za ten przejazd zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego - informuje Ministerstwo Finansów.

Twożywo, Aplan Media i Fabryka Komunikacji Społecznej chcą promować system e-TOLL

Agencje Twożywo, Fabryka Komunikacji Społecznej, Aplan Media oraz YC Spółka z Filmokracją chcą pracować przy zleconej przez Ministerstwo Finansów kampanii promującej nowy system poboru opłat autostradowych dla pojazdów lekkich w ramach projektu e-TOLL - wynika z informacji Wirtualnemedia.pl.

Małgorzata Rdest i Leszek Kuzaj w kampanii Ministerstwa Finansów promują aplikację e-Toll

Pod hasłem „Komu w drogę, temu e-TOLL” ruszyła kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, poświęcona systemowi poboru opłaty elektronicznej e-TOLL. Akcję przygotowały Yellow Crocodiles i Filmokracja.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmiany na autostradach. Od 1 grudnia kierowcy są zobowiązani do używania aplikacji e-TOLL w celu opłacenia przejazdu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl