SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiany w Enei: Zamasz i Orlof odwołani, Paweł Piosik tymczasowym prezesem

Rada Nadzorcza Enei odwołała Krzysztofa Zamasza z funkcji prezesa oraz Pawła Orlofa z funkcji wiceprezesa spółki. Jednocześnie delegowała swojego członka Wiesława Piosika do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Article

Wiesław Piosik został delegowany do pełnienia obowiązków prezesa Enei do czasu powołania nowego prezesa zarządu spółki. Krzysztof Zamasz pełnił tę funkcję od 1 stycznia 2013 r.

Piosik jest związany z energetyką zawodową od ponad 30 lat. W latach 1998-2005 był m.in. prezesem Energetyki Poznańskiej, a po konsolidacji - wiceprezesem Enei. Posiada doświadczenie w nadzorowaniu spółek kapitałowych w sektorach paliwowo-energetycznym, bankowym oraz IT. W ostatnim czasie zarządzał prywatnymi przedsiębiorstwami z obszaru dystrybucji energii oraz odnawialnych źródeł energii. Jest absolwentem Politechniki Poznańskiej, ukończył studia na Wydziale Elektrycznym w zakresie elektrotechniki o specjalności elektroenergetyka.

Od 17 listopada 2008 r. Enea jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Skarb państwa ma w niej 51,50 proc udziałów, 48,50 proc. - pozostali akcjonariusze. Od stycznia do września 2015 r. grupa Enea wypracowała 7 mld 150 mln zł przychodów ze sprzedaży netto. Skonsolidowana EBITDA (zysk operacyjny przed potrąceniem podatków, odsetek od kredytów, obligacji i od amortyzacji), urosła w ujęciu rocznym o 6,1 proc. i wyniosła 1 mld 605 mln zł. Zysk netto był podobny jak w analogicznym okresie 2014 r. i wyniósł 838 mln zł.

Pod koniec października Enea w wyniku wezwania kupiła 64,57 proc. akcji Bogdanki. Razem z Enea Wytwarzanie ma obecnie akcje stanowiące 66 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Lubelski Węgiel Bogdanka jest jednym z liderów rynku węgla kamiennego w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmiany w Enei: Zamasz i Orlof odwołani, Paweł Piosik tymczasowym prezesem

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
analityk
Poprawcie tego Pawła na Wiesława :)
8 8
odpowiedź