SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmowa w TVP o nieporuszaniu problematyki historii PRL?

Czy środowiska rządzące TVP zawarły niejawną umowę o nieporuszaniu problematyki historii PRL? Takie pytanie chciała zadać sejmowa komisja kultury i planowała zwrócić się w tej sprawie do KRRiT. Po czwartkowej godzinnej debacie posłowie odstąpili od projektu.

Zmowa w TVP o nieporuszaniu problematyki historii PRL?

Przyczynkiem do reakcji komisji miał być konflikt, który wybuchł w TVP po emisji filmu dokumentalnego "Towarzysz Generał" oraz głosy "niektórych osób z obecnego kierownictwa TVP, które domagały się" po tej emisji "czystek personalnych".

Posłowie z koła Polska Plus uznali te wypowiedzi za "skandaliczne" i zaproponowali przyjęcie stanowiska, w którym komisja stwierdziłaby, że "z zaniepokojeniem odnotowuje doniesienia medialne o tym, że w ramach niejawnej umowy między środowiskami, które obecnie rządzą publiczną Telewizją Polską, z jej zainteresowań programowych wyłączona ma być problematyka historii PRL-u".

Dalej projekt mówił o tym, że po 20 latach od odzyskania niepodległości nie można się godzić na to, by "w debacie publicznej, zwłaszcza w TVP, powracała cenzura i tematy tabu".

"By rozwiać te wątpliwości", komisja miała domagać się od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji informacji na temat planowanych do połowy 2010 r. "programów i cykli programowych" na temat "różnych aspektów historii PRL-u (lat 1944-1989)".

Jarosław Sellin (Polska Plus) przekonywał, że komisja nie powinna w tej sprawie milczeć, że TVP grozi powrót "filmów pułkowników". Według Sellina, rzecz dotyczy nie tylko filmu o generalne Jaruzelskim, "którego nie można po raz drugi wyemitować mimo próśb widzów", ale też np. dokumentu "o poecie Stefanie Brzozie, zaszczutym przez SB", o drugiej fali internowań w czasie stanu wojennego, filmu o historii KPN-u.

Poprawki do projektu zaproponowała przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska, która przy poparciu innych posłów PO proponowała dookreślić środowiska, które rządzą dziś TVP i napisać wprost, że chodzi o SLD i PiS. Na to jednak nie zgodzili się ani posłowie PiS, ani Polski Plus.

Ostatecznie, po godzinnej debacie, komisja przychyliła się do wniosku posła Andrzeja Celińskiego, który sprzeciwił się przyjmowaniu jakiegokolwiek stanowiska komisji w tej sprawie.

- Tekst udaje sytuację, jakbyśmy mieli do czynienia z telewizją publiczną, a to jest telewizja już nawet nie partyjna - jest to telewizja międzykoteryjna - uzasadniał Celiński.

- Głosując za tą opinią, członkowie komisji uczestniczą w jakiejś absolutnej fikcji - powiedział.

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 13 posłów, za przyjęciem - 3, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmowa w TVP o nieporuszaniu problematyki historii PRL?

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WLAD
ZMOWA??? wreszcie coś mądrego, nieustannie media grzebią się w brudach przeszłości a nie mają głowy do sprzątania tu i teraz . A jest co sprzątać panowie posłowie i panowie dziennikarze. A pan Celiński wreszcie by się sam dookreślił, czy jest lewicą czy koniem trojańskim w jej szeregach. Wstyd panie Celiński jeszcze mało wasza praca "od podstaw" rozłamowa zaszkodziła lewicy ???Posłowie niech się wreszcie zmówią i coś zrobią pożytecznego dla Polski za pieniądze jej obywateli.
odpowiedź
User
Obserwator
Brawo Panie pośle Celiński! Nareszcie ktoś mądry ocenił sytuację w Telewizji.Ten układ PiS - SLD musi się szybko skończyć, aby media publiczne zaczęły realizować programy misyjne a nie partyjnych decydentów. Jeśli ktoś chce realizować partyjne interesy niech otworzy swoją telewizję i radio.Od TVP i Polskiego Radia wara politykom!!!
odpowiedź
User
Ten cham celiński niech spada!
Obserwując,to co się dzieje w tej III RP,to nic innego jak powrót agentury komunistycznej.Która tuszuje swoje zbrodnie na narodzie Polskim.= i wprowadza cenzurę.To jest zdrada,przez tą hołotę z Magdalenki oraz z okrągłego zgniłego stołu.
odpowiedź