SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Żołnierze niezłomni na kolekcjonerskich monetach NBP (wideo)

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pierwsze dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii upamiętniającej powojenne podziemie antykomunistyczne - Żołnierzy Niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę "Inkę".

Article

Mianem Żołnierze Niezłomni określa się zbrojne powojenne podziemie niepodległościowe. Po roku 1944 o wolną Polskę walczyło ok. 200 tys. osób. 20 tys. z nich zginęło, ostatni – 21 października 1963 r.

W 2017 r. w ramach serii "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni", oprócz monety inaugurującej - przedstawiającej Żołnierzy Niezłomnych, NBP uczci również Danutę Siedzikównę "Inkę", Witolda Pileckiego "Witolda", Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" oraz Henryka Glapińskiego "Klingę".

Rewers inaugurującej serię monety przedstawia grupę żołnierzy na tle stylizowanych drzew, biało-czerwoną flagę z umieszczoną na niej kotwicą - symbolem Polski Walczącej - oraz napis "Zachowali się jak trzeba". Na rewersie drugiej monety znajduje się wizerunek Danuty Siedzikówny "Inki" oraz identyczny jak na poprzedniej monecie napis wraz z flagą. Awers monet przedstawia rozerwane więzienne kraty oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Obie monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska. Więcej informacji na ich temat znajduje się w folderach numizmatycznych. Monety, w nakładzie do 17 tys. sztuk, będą dostępne w cenie 120 zł w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 24 kwietnia br. Wówczas NBP wprowadzi do obiegu monetę o nominale 10 zł upamiętniającą Mikołaja Kopernika. Bedzie to pierwsza moneta z serii "Wielcy polscy ekonomiści".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Żołnierze niezłomni na kolekcjonerskich monetach NBP (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl