SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa ZPR Media obniża pensje i skraca czas pracy

Spółki ZPR Media (zajmuje się produkcją tv) i Time (wydawca „Super Expressu” i broker reklamy radiowej) porozumiały się z pracownikami co do obniżki wynagrodzeń i wymiaru pracy o maksymalnie 20 proc. przez pół roku. Firmy chcą skorzystać ze wsparcia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ich kierownictwa będą natomiast zarabiać o 20-40 proc. mniej do końca br. - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Zbigniew Benbenek, właściciel grupy ZPR (fot. Super Express)Zbigniew Benbenek, właściciel grupy ZPR (fot. Super Express)

Według naszych ustaleń porozumienie z pracownikami ZPR Media został zawarte 6 kwietnia, a w Time - w środę 22 kwietnia. W czwartek poinformowano o tym pracowników tej drugiej spółki. Potwierdziła nam to Monika Polewska, rzeczniczka prasowa Grupy ZPR Media.

Firmy zdecydowały się na obniżki pensji i wymiaru pracy zgodne z zasadami tzw. tarczy antykryzysowej. Wszystkim pracownikom zmniejszono wymiar pracy i wynagrodzenie o 20 proc., przy czym nie bardziej niż do połowy etatu i minimalnej pensji z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

- Obniżony wymiar czasu pracy obowiązuje od dnia podpisania Porozumienia (22 kwietnia) najpóźniej do ostatniego dnia obowiązywania przepisów, na podstawie których Porozumienie zawarto (obecnie, zgodnie z ustawą jest to 180 dni od dnia 1 kwietnia 2020 r. - przekazała nam Polewska. - Obniżki objęły pracowników, bez względu na formę zatrudnienia - dodała.

Większe cięcia objęły kierownictwa ZPR Media i Time: członków zarządu i inne osoby z najwyższej kadry zarządzającej. Będą zarabiać o 20-40 proc. mniej. (im wyższe wynagrodzenie, tym wyższa obniżka) do końca br.

W ramach tarczy antykryzysowej firmy, które obniżą wynagrodzenie i wymiar czasu pracowników o 20 proc., mogą do końca września otrzymywać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dofinansowanie każdej zmniejszonej pensji wynoszące maksymalnie 40 proc. średniej krajowej wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne (czyli 2 452,27 zł).

Obniżek pensji i wymiaru pracy nie wprowadzono natomiast w mniejszych spółkach z Grupy ZPR Media, takich jak m.in. Radio Eska, Eska Rock, TV Spektrum, IDMnet czy Supermedia.

„Super Express” przeniesiony z ZPR Media do Time

Do początku ub.r. spółka ZPR Media była wydawcą „Super Expressu” i jego portalu internetowego. W 2018 roku firma zanotowała 50,49 mln zł wpływów ze sprzedaży prasy i książek, 19,36 mln zł z reklam prasowych, 8,83 mln zł z internetowych i 3,12 mln zł z telewizyjnych. Dokonała 9,2 mln zł odpisów dotyczących głównie należności od Ruchu.

Ogółem firma miała 130,62 mln zł przychodów i 899 tys. zł zysku netto. Przeciętne zatrudnienie w niej wynosiło 293 etaty.

Na początku ub.r. Grupa Super Express i Wydawnictwo Harde zostały przeniesione z ZPR Media do spółki Time. ZPR Media zajmuje się obecnie przede wszystkim produkcją telewizyjną.

Spółka Time odpowiada też za sprzedaż oferty reklamowej stacji z Grupy Radiowej Time. W 2018 roku zanotowała wzrost przychodów ze 175,57 do 225,3 mln zł oraz zysku netto z 1,2 do 15,13 mln zł. W firmie było zatrudnionych średnio 525 pracowników.

Grupa ZPR Media zamknęła „Podróże” i „Żagle”, zwolnienia w spółce eventowej

Na przełomie marca i kwietnia Grupa ZPR Media zamknęła miesięczniki „Podróże” i „Żagle”, rozstając się z ich zespołami redakcyjnymi liczącymi kilkanaście osób. - Uważamy, że będą duże spadki reklamowe w mediach. Zaczyna się już fala zwolnień, są prognozy, że polska gospodarka zmaleje o 5-10 proc. Wiadomo, że wydatki marketingowe w pierwszej kolejności będą ograniczane - uzasadnił to Zbigniew Benbenek.

Ponadto firma zwolniła prawie wszystkich pracowników (to ok. 30 osób) spółki Murator Expo zajmującej się organizacją eventów, m.in. targów książek, nieruchomości i branży turystycznej.

W środę podano, że z Grupą ZPR Media żegna się Leszek Kozioł, wiceprezes spółki Time oraz prezes Radia Eska i Porozumienia Radiowego Plus. Z firmą był związany przez prawie 20 lat.

Obniżki i zwolnienia w prasie, internecie i radiu

Pod koniec zeszłego tygodnia Burda Media Polska zwolniła mailowo ok. 50 osób, m.in. kilka osób z biura reklamy, projektów specjalnych, badań focusowych, fotoedytorów oraz parę osób z redakcji "Gali", "Elle" i "Glamour". Ponadto w firmie planowane jest obniżenie wynagrodzeń pozostałych pracowników.

W połowie kwietnia porozumienie w sprawie obniżek pensji i ochrony miejsc pracy podpisał ze związkowcami zarząd Polska Press Grupy. Pod koniec zeszłego tygodnia szefostwo firmy wycofało się z tych ustaleń. Zdecydowało, że część pracowników będzie miała obniżone pensje o 20 procent, część szefostwo skieruje na tzw. przestój ekonomiczny objęty 50-procentową obniżką pensji.

Wydawnictwo Bauer w tym tygodniu zdecydowało o obniżce pensji dla współpracowników "Chwili dla Ciebie". Prezes firmy Tomasz Namysł w zeszłym tygodniu zapewnił pracowników, że nie są planowane żadne zwolnienia.

Agora uzgodniła ze związkiem zawodowym warunki obniżki wynagrodzeń i czasu pracy o 20 proc. dla większości pracowników przez pół roku. Firma oszczędzi na tym ok. 25 mln zł. Ponadto ustaliła program dobrowolnych odejść z jej spółki zależnej Goldenline, z którą pożegnało się właśnie 26 osób, prawie 80 proc. zatrudnionych.

W środę Edipresse Polska poinformowało, że rozwiązało umowy z 31 osobami, a z początkiem maja obniży pracownikom i współpracownikom wynagrodzenia i czas pracy o 20 proc. na okres od 6 do 8 miesięcy.

Wirtualna Polska zredukowała zatrudnienie w niektórych spółkach ze swojego pionu pozamediowego. Z końcem marca zwolniła kilkadziesiąt osób firmy Wakacje.pl zajmującej się sprzedażą wycieczek zagranicznych. - Wakacje.pl ograniczają koszty, tak aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu - tłumaczył Micha Siegieda, dyrektor WP ds. komunikacji i PR. Ponadto w należącej do Wirtualnej Polski spółce Nocowanie.pl, zajmującej się turystyką krajową, pożegnano się z ok. 10 pracownikami.

W zeszłym tygodniu zarząd Eurozetu zaczął rozmowy z przedstawicielami pracowników dotyczące obniżenia wszystkim pensji o 20 proc. na pięć miesięcy.

Natomiast prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w mailu zapewniła pracowników firmy, że mimo pandemii i recesji gospodarczej nie planuje zwolnień ani obniżki wynagrodzeń.

Dołącz do dyskusji: Grupa ZPR Media obniża pensje i skraca czas pracy

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zdziwiony
Czyli wychodzi na to, że prezenterzy i reporterzy nie mają obciętych pensji od 15 do 30%?
odpowiedź
User
Adrian
Oglądam program Kamili Biedrzyckiej.
odpowiedź
User
Gość
To ciekawe, bo wszystkim pracownikom stacji radiowych obniżono pensje. Macie złe informacje.
odpowiedź