SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zrekonstruowany serial „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” w TVP1

Telewizja Polska zakończyła cyfrową rekonstrukcję serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, w reżyserii Jerzego Sztwierni. Pierwszy odcinek odnowionej serii wyemitowany zostanie w poniedziałek, 12 marca na antenie TVP1.

Article

Serial powstał w latach 1979-1981, liczy 13 odcinków. Opowiada o walce Polaków z germanizacją na przełomie XIX i XX wieku. Po 36 latach od premiery serialu, Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP zdigitalizował serial, rekonstruując obraz.

Pierwszy odcinek zrekonstruowanego serialu zostanie wyemitowany w poniedziałek, 12 marca, o godz. 22.15 na antenie TVP1. Kolejne będą pokazywane we wtorki o godz. 20:30.

Telewizja Polska rozpoczęła projekt „„Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP”, współfinansowany przez Unię Europejską, w marcu ub. roku. W ciągu trzech lat w ramach tego projektu ponad 800 archiwalnych filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali zyska nowe, cyfrowe wersje.

Celem tego działania jest upowszechnienie zbiorów programowych TVP z akcentem na upowszechnianie w internecie. Pieniądze na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 80,780 mln zł, w tym kwota dofinansowania z UE wyniesie 59 891 045 zł.

- Pierwszy rok realizacji tego projektu związany był w dużej mierze z wyposażeniem nowoczesnej pracowni do rekonstrukcji, która jest niezbędna do realizacji tak dużego przedsięwzięcia. Równolegle prowadzone były prace nad rekonstrukcją filmów w oparciu o posiadaną przez Telewizję Polską infrastrukturę - tłumaczyło w lutym br. portalowi Wirtualnemedia.pl centrum informacji TVP.

„Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” nie jest jedynym serialem, poddanym cyfrowej rewitalizacji. W TVP kończą się już prace nad odnowieniem seriali kryminalnych „Ekstradycja”, i „Na kłopoty…Bednarski”, a także nad serialem sensacyjnym „Pogranicze w ogniu”.

W zbiorach Telewizji Polskiej znajduje się ok. 126 tys. materiałów filmowych i 43 tys. nagrań dźwiękowych. Projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.” obejmuje 836 tytułów z wybranych gatunków: filmy, seriale, dokumenty z czego 210 pozycji będzie poddane pełnej rekonstrukcji cyfrowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zrekonstruowany serial „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” w TVP1

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Plaskacz
Nareszcie! Porządny prawicowo konserwatywny serial odnoszący się do ideii pozytywizmu a nie romantyzmu.
odpowiedź
User
Normalny
Nareszcie! Porządny prawicowo konserwatywny serial odnoszący się do ideii pozytywizmu a nie romantyzmu.
Prawicowy, konserwatywny serial kręcony w czasach komuny? Dobry żart, hehe :) Co do pozytywizmu, historia udowodniła, że pozytywizm jest gorszy od romantyzmu, bo pozytywizm nie potrafi wygonić zaborców precz z Polski (tylko głupek może sądzić, że Prusak pójdzie sobie precz do domu, jeśli Polak zacznie plewić ogródki albo prostować gwoździe). Umożliwiła to dopiero walka zbrojna, której szkodliwi konserwatyści zawsze się sprzeciwiali. Głupcom-konserwatystom zawsze było bliższe tańcowanie w rytm wybijany przez zaborcę, czyli wroga Polski.
odpowiedź
User
widz
Jeśli zrekonstruowali tak jak Alternatywy 4, to tylko szkoda serialu.
odpowiedź