SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dzięki Zrzutce zebrano pól miliarda złotych

Pół miliarda złotych zostało już wpłacone na platformie zrzutka.pl w ramach 726 tysięcy zbiórek online. W tym roku średnia wartość wpłaty w serwisie to 76,36 zł.

Article

Serwis crowdfundingowy Zrzutka.pl z okazji siódmej rocznicy działalności opublikował wyniki badania pokazującego jak zmieniało się na przestrzeni lat finansowanie społecznościowe. Serwis przeanalizował  7 128 105 wpłat od internautów.

Dane pokazują, że pierwsze 10 milionów złotych internauci wpłacili na zrzutka.pl w ciągu pierwszych trzech lat działalności platformy, tj. w okresie od 2014 do 2017 roku. To oznacza, że średnia miesięczna w tamtym okresie wyniosła niespełna 278 tysięcy złotych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia wynosi aż 17 857 142 zł miesięcznie.

- Początkowo zrzutka.pl miała być portalem tzw. „odwróconych zakupów grupowych”, tzn. organizator zrzutki tworzy zbiórkę i zachęca internautów, aby dołączyli do niej. Dzięki dużej ilości zainteresowanych, są oni w stanie negocjować cenę, dzięki czemu uzyskują niższą cenę zakupu licencji na oprogramowanie, sprzętu czy usługi. Użytkownicy zweryfikowali jednak ten pomysł i zrzutka stała się portalem do zbiórek na każdy cel - mówi Tomasz Chołast współzałożyciel zrzutka.pl.

Pół miliarda złotych ze zbiórek na Zrzutce

Na początku sierpnia 2021 roku, czyli 91 miesięcy od startu, osiągnęła pół miliarda wpłaconych donacji w ramach ponad 726 tysięcy zrzutek i ponad 7 milionów pojedynczych wpłat.

Oznacza to, że w całym okresie swojej działalności, tj. od stycznia 2014 do dziś, zrzutka.pl zbierała średnio po 180 621,48 zł dziennie i po 5 494 505 zł miesięcznie.

Kto i ile wpłaca na Zrzutce?

Z analizy ponad 7 milionów wpłat na platformę zrzutka.pl, widać klarownie że to kobiety częściej wpłacają pieniądze na zbiórki. Na podstawie łącznych danych z lat 2014-2021 widać, że panie w blisko 55 proc. finansują zbiórki online.

W podziale na wiek, dominuje grupa darczyńców w wieku od 25 od 34 lat - to ponad jedna trzecia wpłacających. Drugą największą grupą darczyńców są internauci w średnim wieku tj. 35-44 lata, reprezentowani przez 21% użytkowników. Trzecią najbardziej hojną grupą są młode osoby w wieku 18-24 lata, którzy reprezentują co piątego donatora.

Na podstawie 7 122 821 wpłat dokonanych na przestrzeni ostatnich ponad 7 i pół lat, zrzutka.pl wyliczyła średnią wartość donacji na poziomie 65,48 zł, a także średnią dla poszczególnych lat. Dodatkowo, widać jak zmieniała się ona w czasie i że jej wartość praktycznie stale rośnie. W 2014 roku internauci wpłacali średnio po blisko 58 zł, podczas gdy w 2021 roku było to już ponad 76 zł.

Dołącz do dyskusji: Dzięki Zrzutce zebrano pól miliarda złotych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl