SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZUS: nie było outsourcingu w TVP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych po przeprowadzonej kontroli ostatecznie uznał, że osoby przeniesione z TVP do LeasingTeam w rzeczywistości są nadal pracownikami telewizji publicznej.

PAP / Tomasz Gzell PAP / Tomasz Gzell

ZUS kontrolę w TVP przeprowadził w tym roku na wniosek związku zawodowego Wizja, od początku sprzeciwiającemu się przeniesieniu pracowników TVP do firmy zewnętrznej. Wstępny protokół pokontrolny trafił do TVP już w listopadzie br, a spółka zgłosiła do niego zastrzeżenia. Teraz ZUS wydał ostateczną decyzję w tej sprawie.

- Zebrany podczas kontroli materiał dowodowy wskazuje (…), że przekazanie pracowników przez TVP SA do LeasingTeam Sp. z o.o. nie nastąpiło w trybie art. 23 kodeksu pracy. TVP nie wyodrębniła bowiem części zakładu pracy, która mogłaby być potraktowana, jako jednostka organizacyjna, tworząca pewną zorganizowaną całość, zatrudniającą pracowników - czytamy w piśmie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

TVP od początku podtrzymuje, że przeniesienie pracowników do firmy LeasingTeam dokonane zostało zgodnie z prawem. Spółka może dowołać się od decyzji ZUS do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Przejście 411 pracowników Telewizji Polskiej (dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów, grafików) do firmy LeasingTeam nastąpiło w lipcu ub.r., za kadencji poprzedniego prezesa Juliusza Brauna. Zagwarantowano im tam pracę przez rok, a celem operacji było zachęcenie ich do przejścia na samozatrudnienie i obniżenie kosztów. Wiosną br. LeasingTeam zaczął zwolnienia grupowe mające objąć ok. 100 z tych osób.

Dołącz do dyskusji: ZUS: nie było outsourcingu w TVP

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
reporter
I tak Braun wyczyścił TVP dla PiS-u. Ci po Nowym Roku spokojnie mogą przyjmować nowych na etaty. Po kilku latach znów będzie restrukturyzacja, bo za dużo będzie ludzi na etatach i tak w kółko ..... . Chora sytuacja !!!!
odpowiedź
User
widz
tvp złamała prawo, pierwszy wyrok o przywrócenie do pracy w tvp już zapadł, reszta kwestią czasu i pieniędzy - szkoda tylko, ze naszych :(
odpowiedź
User
SWITCH OFF TV
TVP nadal prowadzi pełzającą restrukturyzację: obecnie od wiosny 2014 testuje się w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zaawansowane zatrudnienie na stanowiskach realizacji telewizyjnej firm i podmiotów zewnętrznych. Pierwszym ruchem dyrekcji ekonomicznej była likwidacja działu realizacji: pracę (etaty) stracili realizatorzy dźwięku, światła,audycji (wizji), operatorzy kamer. Po czym ta agencja przeszła na całkowite zatrudnienie zewnętrzne. Prawie, bo zachowała powiązania z macierzystą jednostką na Woronicza i jako listka figowego używa pracowników Agencji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej do wykonywania niektórych prac uzupełniając nimi bierzące zadania wykonywane przez firmy zewnętrzne.
Więc spółka Skarbu Państwa zwolniła etaty aby zaoszczędzić, pozbawiając pracy pod pozorem restrukturyzacji wielu specjalistów pracujących bezpośrednio przy produkcji programów "na żywo".
A potem zatrudniła na "samozatrudnienie" - jednoosobowe firmy : takie firmy ie ogą świadczyć usług tylko jednemu pracodawcy bo mamy wtedy do czyniena de facto z zatrudnieniem etatowym.
I co? Nic. Teraz o kuriozum TVP będzie odnosić się do opinii, których sama nie akceptuje i prawnie podważa.
brawo zarząd TVP (Bruner sorry Braun ale jakie to ma znaczenie?)
taka prawda - niech kto z TVP, a zwłaszcza Agencji Informacji zaprzeczy, jeśli nie to milczenie potwierdza moją ocenę wydarzeń.

Dla tej firmy najlepszym rozwiązaniem jest Likwidacja całości i powołanie części niezbędnej
i wystarczającej do produkcji na obecnym poziomie ale bez garbu administracyjnego i redakcyjnych rezydentów.
Wyłączenie całego procesu produkcji na zewnątrz firmy odchudzi administrację, a w części nowego budynku biurowca można urządzić hotel.

odpowiedź