SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZUS ostrzega przed naciągaczami obliczającymi emeryturę

Zakład Ubezpieczeń społecznych ostrzega przed obcymi osobami pojawiającymi się w jego placówkach, które nagabują klientów i odpłatnie oferują im różne usługi.

Article

Obecnie w związku z tym, że od 1 października 2017 r. wchodzi w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, proponowane "usługi" dotyczą naliczania emerytury w wysokości rzekomo korzystniejszej niż zrobi to ZUS.

"Mamy świadomość, że wszyscy klienci, którzy od 1 września składają u nas wnioski emerytalne, chcą, by przyznane im świadczenie było jak najwyższe, więc mogą być łatwym łupem dla osób, które chcą je naciągnąć za zapłacenie za usługę, którą my zapewniamy całkiem bezpłatnie." - powiedziała Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS od 3 lipca br. oferuje swoim klientom darmową pomoc doradców emerytalnych, którzy m.in. korzystając z kalkulatora emerytalnego mogą obliczyć prognozowaną wysokość przyszłej emerytury.

"Niestety docierają do nas niepokojące sygnały, iż do przyszłych emerytów zgłaszają się jakieś osoby, które odpłatnie oferują im jakoby korzystniejsze obliczenie wysokości emerytury, aniżeli czynią to doradcy emerytalni ZUS. To jest absolutnie niemożliwe, więc przestrzegamy przed korzystaniem z usług fałszywych doradców, których jedynym celem jest nieuczciwe zarobienie pieniędzy. Osoby takie nie dysponują ani odpowiednią wiedzą, ani precyzyjnymi narzędziami, które pozwalają im spełnić swoje obietnice." - stwierdziła Kowalska.

ZUS przypomina także, że wizyta pracownika ZUS w domach klientów możliwa jest tylko wówczas, gdy przeprowadza się kontrolę wykorzystania zwolnień lekarskich oraz gdy przeprowadza się kontrolę płatnika składek, jeśli siedziba firmy jest w tym samym miejscu, co adres zamieszkania płatnika. Na kontrolę płatnika składek inspektorzy umawiają się z wyprzedzeniem.

ZUS podkreśla, że poza ww. przypadkami nie ma możliwości, by pracownicy ZUS odwiedzali klientów w domach. Pracownicy ZUS nie składają też telefonicznych, ani osobistych propozycji płatnego wypełnienia jakichkolwiek wniosków (np. o ponowne przeliczenie emerytury).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ZUS ostrzega przed naciągaczami obliczającymi emeryturę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl