SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inicjatywa Pracownicza w obronie członkini zwolnionej przez Amazona

Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza sprzeciwia się zwolnieniu przez Amazon Magdy Malinowskiej, która jest chronioną członkinią prezydium związku. Koncern odpowiada, że z pracownicą rozstał się, bo „odmówiła stosowania się do właściwych standardów zachowań społecznych”.

Budynki Amazona w Sadach (fot. Google Street View)Article

Prezydium Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Fulfillment Poland pisze, że 9 listopada Amazon wręczył wypowiedzenie Magdzie Malinowskiej, pracującej od sześciu lat w magazynie firmy w Sadach pod Poznaniem. Związek zaznacza, że Malinowska jest chronioną członkinią prezydium, Społecznym Inspektorem Pracy oraz autorką filmów dokumentujących ruch pracowniczy, a także współzałożycielką Amazon Workers International.

Inicjatywa Pracownicza podkreśla, że formalną przyczyną zwolnienia było „filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok” - może tu chodzić o mężczyznę, który we wrześniu zmarł na terenie zakładu. Według związku Malinowska chciała włączyć się do zespołu powypadkowego jako Społeczny Inspektor Pracy, ale Amazon odmówił jej.

Inicjatywa Pracownicza dodaje, że „zwolnienie jest tym bardziej skandaliczne, iż dokonano go mimo sprzeciwu organizacji związkowej, która w piśmie z 8 listopada nie wyraziła zgody na rozwiązanie umowy o pracę”. W jej opinii firma naruszyła przepisy Ustawy o związkach zawodowych i Ustawy o społecznej inspekcji pracy.

Związek zapowiedział, że będzie domagał się w sądzie przywrócenia Malinowskiej do pracy oraz finansowego zadośćuczynienia.

Jak dodano w oświadczeniu, zwolnienie „stanowi eskalację antyzwiązkowych praktyk ze strony Amazon” - Inicjatywa Pracownicza wymienia odmówienie związkowcom przeprowadzenia audytów bhp, utrudnianie korzystania z godzin związkowych czy jednostronną zmianę zapisów Regulaminu Pracy. Podkreśla, że jej działacze są regularnie wzywani do składania pisemnych wyjaśnień dotyczących rzekomych naruszeń zasad - „najwidoczniej firma zbiera na związkowców »haki«”.

„W naszych centrach logistycznych w Polsce stworzyliśmy dotychczas ponad 23 000 stałych miejsc pracy, zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie, kompleksowe świadczenia, bezpieczne środowisko pracy i możliwości rozwoju zawodowego. Wśród naszych pracowników kreujemy kulturę szacunku i oczekujemy od nich odpowiedniego zachowania na terenie naszych centrów operacyjnych. W tym przypadku, Pani Malinowska odmówiła stosowania się do właściwych standardów zachowań społecznych. W związku z tym, po niedopuszczalnym i lekceważącym zachowaniu Pani Malinowskiej, nie mieliśmy innego wyjścia, jak zakończyć naszą współpracę” - zaznaczyła Aleksandra Zarychta-Kuzalska, operations PR manager Amazona w przesłanym nam stanowisku.

Firma dodaje, że rozwiązanie umowy oparto na „ważnych powodach” i podkreśla, że taką samą decyzję podjęłaby w stosunku do każdego pracownika, niezależnie od pełnionych przez niego funkcji społecznych. Jak zaznacza Amazon, prawie połowa jego stałych współpracowników w Sadach zatrudniona jest tam dłużej niż trzy lata.

Amazon nie skomentował zarzutów dotyczących rzekomych działań antyzwiązkowych, jakie miał podejmować według Inicjatywy Pracowniczej.

Amazon mocno rozczarował analityków podanymi w czwartek po zamknięciu sesji na Wall Street wynikami za trzeci kwartał i prognozami na ostatnie trzy miesiące 2021 roku. W efekcie akcje koncernu w handlu pozasesyjnym spadają ponad 4 proc.

Dołącz do dyskusji: Inicjatywa Pracownicza w obronie członkini zwolnionej przez Amazona

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
A PiS też nie nie zrobi, bo podpadłby jeszcze wielkiemu Amazonowi. Od dawana wiadomo, że amazon to obóz pracy, ale kontroli jakoś nie widać.
odpowiedź
User
haha
Wynagrodzenie i warunki pracy są tak doskonałe i przyjacielskie, że wszyscy biją się o pracę w amazonowych obozach pracy :) Kto płaci za dumpingową darmową wysyłkę przy zamówieniu na 40 zł. tak na marginesie? amazon jest tak atrakcyjnym pracodowacą, że ostatnio znalazł si w top 10 największych reklamodawców (chyba miejsce 3 jak dobrze pamiętam), reklamując swoje wakaty, a nie asortyment :)
odpowiedź