SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz znów bez dywidendy od holdingu energetycznego

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) w ub.r. osiągnął zysk netto po kilku latach strat, ale nie podzieli się nim z akcjonariuszami. Zygmunt Solorz jako większościowy akcjonariusz postanowił, że ponad 540 mln zł zostanie przeznaczone na pokrycie wcześniejszych strat firmy.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W poniedziałek na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin postanowiono, że na pokrycie wcześniejszych strat zostanie przeznaczony w całości jednostkowy zysk netto spółki z ub.r. w wysokości 543,58 mln zł.

W ujęciu skonsolidowanym ZE PAK w ub.r. przy wzroście przychodów z 2,45 do 4,2 mld zł zarobił na czysto 203,31 mln zł. Jednak przez poprzednie cztery lata notował skonsolidowane straty netto: 460,2 mln zł w 2018 roku, 445,2 mln zł rok później, 222,4 mln zł w 2020 roku i 317 mln zł w 2021 roku.

Ostatni raz spółka wypłaciła dywidendę w 2018 roku - 60,99 mln zł, po 1,20 zł na akcję. Rok wcześniej przekazała inwestorom 65,56 mln zł, a w 2015 roku 60,99 mln zł.

Zygmunt Solorz ma akcje stanowiące 65,96 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu. Przy kursie 20,15 zł z zamknięcia poniedziałkowej sesji wycena tego pakietu to 675,5 mln zł.

W drugiej połowie ub.r. kurs ZE PAK wyskoczył nawet do 36 zł, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia, że firma razem z państwowym gigantem PGE będzie budować elektrownię jądrową. List intencyjny w tej sprawie spółki podpisały pod koniec października (razem z koreańskim koncernem KHNP), a w kwietniu ZE PAK i PGE, po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK, utworzyły wspólną spółkę celową.

Ponadto ZE PAK inwestuje w farmy wiatrowe oraz produkcję autobusów zasilanych wodorem. Część środków pozyskuje z pożyczek od Cyfrowego Polsatu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W pierwszym kwartale ub.r. grupa ZE PAK osiągnęła wzrost wpływów z 996,3 mln do 1,15 mld zł, a jej wynik netto poszedł w dół ze 103,5 mln zł zysku do 374,2 mln zł straty.

W portfelu giełdowym Zygmunta Solorza akcje firmy to druga pozycja co do wielkości. Zdecydowaną większość majątku biznesmena stanowi pakiet Cyfrowego Polsatu, który przy kursie z zamknięcia poniedziałkowej sesji był wart 5,14 mld zł.

Od Cyfrowego Polsatu Solorz w br. prawdopodobnie też nie otrzyma dywidendy - władze spółki zarekomendowały walnemu zgromadzeniu, żeby zeszłoroczny zysk przeznaczyć na kapitał zapasowy, m.in. ze względu na zadłużenie i inwestycje w sektorze energetycznym.

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz znów bez dywidendy od holdingu energetycznego

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Czy u Pana Solorza wciąż osoby pracujace w polsat news sa na umowach śmieciowych?
odpowiedź
User
psotulec
Jak tu przeżyć do pierwszego...
odpowiedź
User
janusz
i z czego chłop teraz bedzie zył?
odpowiedź