SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma energetyczna Solorza zarobi 100 mln zł więcej. Odpompowywanie wody staniało

Grupa Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, której większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, zamierza rozwiązać rezerwę w kwocie 99,97 mln zł. Okazało się, że za prąd potrzebny do odpompowywania wody z terenów po należących do niej kopalniach zapłaci mniej niż szacowano rok temu.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweZygmunt Solorz, fot. materiały prasowe

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) zdecydował się rozwiązać rezerwę utworzoną w maju ub.r. Dotyczyła ona szacowanych kosztów rekultywacji należących do niej odkrywek węgla brunatnego

- Podstawą do zwiększenia rezerwy był raport dotyczący kosztów rekultywacji oraz zagospodarowania wyrobisk i terenów poeksploatacyjnych, sporządzony przez niezależnego doradcę. Jednym z bardzo istotnych założeń branych pod uwagę przy szacowaniu wartości rezerwy są koszty energii elektrycznej zużywanej podczas odpompowywania wody z wyrobisk pokopalnianych - opisano w komunikacie giełdowym ZE PAK.

- Raport niezależnego doradcy sporządzany był w okresie gdy rynkowe ceny energii elektrycznej notowały swoje rekordowe wartości. Poziomy cen energii przyjmowane przy szacowaniu rezerwy były ponad dwukrotnie wyższe niż obecne notowania rynkowe - dodano.

CZYTAJ TEŻ: W Cyfrowym Polsacie koszty dalej rosną mocniej od przychodów. Solorz pisze o roku wyzwań i inflacji

Spółka zaznaczyła, że „postanowiła zweryfikować ścieżki cenowe wykorzystywane w szacowaniu rezerwy, dostosowując je do obecnych poziomów notowanych na rynku terminowym”.

Rozwiązanie rezerwy zwiększy o 99,97 mln zł wynik EBITDA i netto ZE PAK w ujęciu skonsolidowanym, natomiast nie wpłynie na te wyniki firmy w ujęciu jednostkowym.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pod koniec grudnia ub.r. władze grupy ZE PAK zdecydowały się realizować inwestycję mającą na celu obniżenie emisji do powietrza, w tym przede wszystkim rtęci oraz pyłu w spalinach kotła bloku o mocy 474 MW w elektrowni Pątnów. Chodzi o dostosowanie tego bloku do norm środowiskowych związanych z konkluzjami BAT (Best Available Technology). Szacowana wartość inwestycji to ok. 19 mln zł.

Firma zaznaczyła, że w konsekwencji może zmienić się bazowy scenariusz zakładający eksploatację przez nią aktywów węglowych do końca 2024 roku. Podkreśliła, że „dostrzega istotne przesłanki przemawiające za możliwością zmian regulacyjnych prowadzących do wydłużenia okresu obowiązywania wsparcia w postaci Rynku Mocy dla aktywów węglowych w elektrowni Pątnów” oraz „ma również świadomość istotności aktywów wytwórczych w elektrowni Pątnów z punktu widzenia potrzeb Krajowego Systemu Energetycznego”.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa ZE PAK zanotowała spadek przychodów o 26,4 proc. do 2,28 mld zł i zysku netto z 288,21 do 199,2 mln zł. Zygmunt Solorz-Żak ma 65,96 proc. akcji firmy. Przy kursie 19,68 zł z zamknięcia czwartkowej sesji giełdowej (o 15 proc. niższym niż 12 miesięcy temu) kapitalizacja spółki wynosiła 1 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Firma energetyczna Solorza zarobi 100 mln zł więcej. Odpompowywanie wody staniało

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
energetyk
Bez prądu nie można dzisiaj obejść się. Bez telewizji? Tak nawet coraz więcej osób rezygnuje z tego dobra. Tak więc biznes energetyczny może być znacznie pewniejszy w obecnych czasach niż telewizja.
odpowiedź