SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wodór od firmy Zygmunta Solorza już niebawem. Prezes podał datę

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK), którego większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, do końca czerwca powinien rozpocząć się produkcja wodoru - zapowiedział prezes spółki Piotr Woźny.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuZygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu

Produkcja wodoru miała ruszyć w Zespole Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK)w zeszłym roku. Prace opóźniły się z powodu problemów z działaniem elektrolizera tego samego producenta w innym zakładzie, co wymusiło wstrzymanie instalacji sprzętu w konińskiej spółce. Jak poinformował PAP Piotr Woźny, dostawca sprzętu znalazł już metodę na rozwiązanie tego problemu.

- Mam nadzieję, że ten legendarny zielony wodór tryśnie do końca tego półrocza w Elektrowni Konin. Sam na to czekam i nie mogę się doczekać - dodał Woźny.

CZYTAJ TEŻ: Cyfrowy Polsat rekordowo tani na giełdzie. Ubyło 16 mld zł wyceny

Umowę na dostawę elektrolizera HyLYZER 1000-30 do produkcji wodoru ZE PAK S.A. podpisał z Hydrogenics Europe N.V. (obecnie Accelera) w kwietniu 2020 r. Umowa obejmuje również dostarczenie niezbędnego oprzyrządowania: stacji sprężarek 350 bar (2x750 m3) oraz stacji do napełniania magazynów mobilnych wraz z usługą uruchomienia i serwisem. Wodór produkowany będzie dzięki energii pozyskiwanej ze spalania biomasy w Elektrowni Konin.

ZE PAK planuje dostarczać wodór m.in. do sześciu budowanych przez spółkę ogólnodostępnych stacji tankowania. Pierwsze dwie otwarto już w zeszłym roku w Warszawie i w Rybniku, kolejne mają powstać w Gdyni, Gdańsku, Wrocławiu i Lublinie.

Spółki Solorza szykują autobusy wodorowe i elektrownię jądrową

Inwestycje w zakresie energetyki wodorowej prowadzi również spółka PAK Polska Czysta Energia, której kontrolny pakiet udziałów przejął w połowie ub.r. Cyfrowy Polsat (za 40,41 proc. jej walorów zapłacił ZE PAK 117 mln zł). Firma przygotowuje się do produkcji zasilanych wodorem autobusów pod marką Nesobus.

Pod koniec ub.r. zakończyła się budowa fabryki Nesobusów w Świdniku. Kosztowała 73 mln zł, z czego maksymalnie 50 mln zł pozyskano z częściowo bezzwrotnej pożyczki od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Spółka zależna PAK Polska Czysta Energia pozyskała od władz Gdańska, Rybnika i Chełma zamówienia na dostawę autobusów Nesobus na potrzeby komunikacji miejskiej.

Z kolei spółka zależna ZE PAK, w której połowę udziałów ma państwowy koncern PGE, prowadzi przygotowania do budowy, wraz z partnerem koreańskim, elektrowni jądrowej w rejonie Konina. Wiosną ub.r. powołano władze spółki, jednym z wiceprezesów został Maciej Stec, menedżer od lat związany z grupą Cyfrowy Polsat.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa ZE PAK zanotowała spadek przychodów sprzedażowych rok do roku z 3,09 do 2,28 mld zł. Jej zysk operacyjny zmalał z 392,88 do 270,18 mln zł, a zysk netto - z 288,21 do 199,2 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przez minione 12 miesięcy akcje ZE PAK staniały o 19 proc. W środę po południu kurs wynosił 18,82 zł, co dawało kapitalizację firmy w wysokości 956,5 mln zł. Pakiet 65,96 proc. akcji należących do Zygmunta Solorza był zaś wart 630,9 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wodór od firmy Zygmunta Solorza już niebawem. Prezes podał datę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł
1kg wodoru, który jest ekwiwalentem energetycznym 5l benzyny kosztuje na stacji 69zł, dziękuję nie skorzystam.
odpowiedź
User
Woj11
Biomasa to ładna nazwa zwykłych drzew, bo tym da się palić w takiej elektrowni razem z węglem kamiennym. Jeżeli miałaby to być wierzba energetyczna, albo bele siana, to nie starczyłoby pełnych pociągów, statki musiałyby tam przypływać.
odpowiedź