SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Zygmunta Solorza zapowiada kolejną farmę wiatrową, wyda 600 mln zł

Kontrolowana przez Zygmunta Solorza spółka ZE PAK finalizuje negocjacje dotyczące kupna 100 proc. udziałów firmy Eviva Lębork. W ciągu dwóch lat chce zbudować w pomorskiej gminie Potęgowo farmę wiatrową o łącznej mocy 50,6 MW, planuje wydać na to za ok. 600 mln zł.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweArticle

Farma ma zostać zbudowana na terenie gminy Potęgowo w powiecie słupskim. Będzie składała się z 23 turbin wiatrowych o łącznej mocy 50,6 MW.

- Warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję farmy na 170 GWh. Ze względu na zabezpieczoną moc przyłączeniową, projekt ma potencjał rozwoju dodatkowej farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej o maksymalnej mocy około 50 MW. Łączne szacowane nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją Farmy wyniosą około 600 mln zł - zapowiedziano w komunikacie ZE PAK.

Zaznaczono, że na potrzeby projektu pozyskano komplet pozwoleń administracyjnoprawnych pozwalających na rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych. Farma ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku.

Obecnie projekt jej budowy należy do spółki Eviva Lębork. Władze PAK-Polska Czysta Energia, spółki zależnej ZE PAK, zdecydowały się zacząć ostateczną fazę negocjacji w sprawie kupna 100 proc. od holenderskiego podmiotu Polish Wind Holdings.

Na farmę z 33 turbinami ZE PAK wyda 725 mln zł

W pierwszej połowie czerwca br. ZE PAK podał, że jego spółka zależna zdecydowała się kupić od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki Great Wind. To część projektu inwestycyjnego obejmującego budowę w miejscowości Człuchów w województwie pomorskie kompleksu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Farma wiatrowa ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku kosztem ok. 725 mln zł.

Zaznaczono, że spółka zależna ZE PAK maksymalnie 236,4 mln zł zamierza pożyczyć od Cyfrowego Polsatu.

ZE PAK od kilku kwartałów ogranicza wydobycie i przetwarzanie węgla, natomiast rozwija projekty oparte na odnawialnych źródłach energii. W ub.r. uruchomił farmę fotowoltaiczną w wielkopolskiej miejscowości Brudzew o mocy 70 MWp oraz zapowiedział budowę, kosztem ok. 500 mln zł, podobnej farmy w miejscowości Przykona.

W marcu br. firma ogłosiła współpracę z samorządem Rybnika przy budowie w tym mieście Centrum Zielonej Energii za ok. 0,5 mld zł oraz plan budowy wspólnie z duńskim koncernem Ørsted farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

W pierwszym kwartale br. grupa ZE PAK zanotowała 996,3 mln zł przychodów sprzedażowych i 103,5 mln zł, wobec 462,4 mln zł wpływów i 8 mln zł straty netto rok wcześniej.

Poprawa wyników finansowych i zapowiedziane inwestycje zdecydowanie podobają się inwestorom. Od początku br. akcje ZE PAK podrożały o 98 proc., w poniedziałek na koniec sesji kurs wynosił 34 zł, co przekładało się na kapitalizację w wysokości 1,73 mld zł. Do Zygmunta Solorza należy 66 proc. walorów wartych obecnie 1,14 mld zł.

Cyfrowy Polsat pokazał autobus wodorowy

W energetykę odnawialną mocno wchodzi również grupa Cyfrowy Polsat. Pod koniec ub.r. poinformowała, że w ramach nowej strategii do 2026 roku zamierza zainwestować w ten sektor 5,5 mld zł. Jedną z tych inwestycji ma być objęcie za 800,5 mln zł 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia. Realizację tej transakcji przesunięto do końca września.

W maju Cyfrowy Polsat zaprezentowała model zasilanego wodorem autobusu NesoBus. W połowie przyszłego roku ma ruszyć jego seryjna produkcja.

Ponadto we wrześniu ub.r. Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, właściciel firm Synthos, Barlinek i Cersanit, ogłosili rozpoczęcie wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

Dołącz do dyskusji: Firma Zygmunta Solorza zapowiada kolejną farmę wiatrową, wyda 600 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl