SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz uruchamia Program Czysta Polska, zaangażowane Polsat i ZE PAK

Jeden z najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz ogłasza start stowarzyszenia Program Czysta Polska promującego dbanie o środowisko naturalne. Zmiany proekologiczne wprowadzono już w ZE PAK i Cyfrowym Polsacie, a inicjatywę promować będzie Telewizja Polsat.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuZygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu

W komunikacie przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl Zygmunt Solorz tłumaczy, że uruchamia Program Czysta Polska, żeby zrobić coś nowego dla społeczeństwa, także dla przyszłych pokoleń. - Zawsze chciałem tworzyć i dawać ludziom to, czego potrzebują. A dzisiaj wszyscy potrzebujemy czystego powietrza - podkreśla.

- Dla wielu Polaków jestem po prostu biznesmenem, który całe życie inwestował i budował swoje firmy. Ale jestem również ojcem i dziadkiem - i mam już dwie wnuczki. I widzę dzisiaj, że dajemy naszym wnukom czy dzieciom świat bardzo nowoczesny, ale jednocześnie zanieczyszczony. A ja chcę dać moim wnuczkom szansę życia w świecie nie tylko nowoczesnym, ale również czystym - uzasadnia biznesmen.

Program Czysta Polska ma być odpowiedzią na pogarszającą się jakość powietrza w Polsce, zwłaszcza w miastach w okresie grzewczym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z końca ub.r., aż 36 spośród 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znajduje się w Polsce.

- Zanieczyszczone powietrze to nie tylko niewidoczne pyłki, nieprzyjemny zapach, brak przejrzystości, ale przede wszystkim choroby. Spróbujmy więc zająć się przyczynami, a nie tylko reagujmy na skutki, kiedy jest już dość późno i udajemy się po pomoc do służby zdrowia - zachęca Solorz. - Możemy zacząć od siebie, od prostych, codziennych czynności, od czegoś na co możemy mieć wpływ. Gdy sami nie będziemy się truć, to rzadziej będziemy chodzić do lekarza. Chciałbym, żeby każdy z nas na co dzień coś zrobił. To wymaga niewielkiego wysiłku - dodaje.

Zaproszenie organizacji ekologicznych do współpracy

Powołane przez Solorza stowarzyszenie jest obecnie w trakcie tworzenia. Ma uświadamiać Polakom, w jakim środowisku żyją oraz inspirować ich do dyskusji i działania w tym zakresie. Organizacja ma być forum debaty o różnych inicjatywach proekologicznych, a także wspierać je.

- Zapraszam do udziału w Programie Czysta Polska wszystkich Polaków, w tym organizacje ekologiczne, które już dziś skutecznie działają często na zasadzie non-profit, ekspertów, ludzi nauki, uczniów, studentów, przedstawicieli biznesu, wszystkich środowisk mających wpływ na rzeczywistość społeczno-gospodarczą kraju - każdego kto jest zainteresowany czystym powietrzem w Polsce - wylicza Zygmunt Solorz.

- Zapraszam więc wszystkich do zaangażowania się w Program Czysta Polska – jesteśmy otwarci na każdego. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem – nie mają znaczenia nasze poglądy czy przekonania - podkreśla.

ZE PAK i Cyfrowy Polsat bardziej proekologiczne

Na początek Zygmunt Solorz proekologiczne zmiany wprowadza we własnej grupie kapitałowej. - Już poprosiłem firmy, w których jestem zaangażowany, aby każda z nich przyjrzała się co moglibyśmy zrobić - mówi.

Z holdingu biznesmena największy wpływ na środowisko ma Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. W komunikacie zapowiedziano, że firma zaczęła zmniejszać udział węgla w produkcji energii oraz rozwija projekty związane z odnawialnymi źródłami energii.

- Już dzisiaj mamy jeden kocioł 50 MW na biomasę, mamy zatwierdzoną inwestycję w drugi biomasowy, przygotowujemy się do projektu budowy farmy fotowoltaicznej. Jesteśmy również sygnatariuszem porozumienia na rzecz sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej i w ramach tego programu pracujemy między innymi nad projektem zeroemisyjnego transportu miejskiego w Koninie oraz magazynów energii - wylicza Henryk Sobierajski, od połowy kwietnia br. p.o. prezesa ZE PAK.

- Transformacja ZE PAK od wytwarzania energii węglowej do zielonej zajmie pewien czas, jednak jest to proces nieodwracalny. Chcemy być liderem zmian i pokazać, że można skutecznie wytwarzać energię neutralną dla środowiska naturalnego. Transformacja musi jednak być prowadzona tak, aby produkcja z nowych źródeł zbilansowała docelowo obecną bazującą na węglu - zaznacza.

Z kolei Grupa Cyfrowy Polsat, do której należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel i większościowy pakiet udziałów Netii, wprowadziła do swojej floty samochody zeroemisyjne i rozwiązania typu car-sharing oraz zainstalowała w siedzibie ładowarki elektryczne do samochodów.

Sama Telewizja Polsat ma natomiast przede wszystkim promować nową inicjatywę. - Będziemy informować o stanie i jakości powietrza, przyczynach, skutkach, ale też możliwych rozwiązaniach i sukcesach w ramach Programu Czysta Polska. Stworzymy swego rodzaju platformę komunikacyjną na czele z ekipą telewizyjną zajmującą się wspomnianymi kwestiami. Nasze ponad 30 kanałów będzie zaangażowanych w projekt - zapowiada Stanisław Janowski, prezes spółki. - Chcielibyśmy też pokazywać, że nasi widzowie każdego dnia mogą zrobić coś dla środowiska – oszczędzać prąd, wodę, wymienić piec, używać niskoemisyjnego paliwa do spalania w piecu czy segregować śmieci - dodaje.

Solorz drugi wśród najbogatszych Polaków, rekordowa dywidenda z Cyfrowego Polsatu

Zygmunt Solorz od lat utrzymuje się w czołowej trójce w rankingach najbogatszych Polaków według „Wprost” i „Forbesa”. Na liście tego pierwszego pisma z czerwca br. zajął drugą pozycję z majątkiem wycenionym na 10,1 mld zł.

Jego zdecydowaną większość stanowi pakiet 57,34 proc. akcji Cyfrowego Polsatu, który obecnie jest wart już 10,8 mld zł. Kurs firmy poszedł w górę od maja, kiedy kolejni główni operatorzy telekomunikacyjni wprowadzili lub zapowiedzieli podwyżki cen dla klientów. Solorz stwierdził, że w grupie Cyfrowy Polsat taki ruch nastąpi jesienią, a firma o dużych podwyżkach poinformowała już operatorów kablowych.

Wiosną br. Cyfrowy Polsat na wniosek Zygmunta Solorza przyjął trzyletnią politykę dywidendową, w ramach której będzie wypłacać akcjonariuszom po minimum 595 mln zł dywidendy rocznie (według obecnej struktury akcjonariatu Solorz będzie dostawał 341 mln zł). Tegoroczną dywidendę, w wysokości 594,78 mln zł, podzielono na dwie transze.

Znacznie gorzej radziły sobie w ostatnich latach firmy Zygmunta Solorza spoza branży mediów i telekomunikacji. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w ub.r. przy 2,3 mld zł wpływów zanotował 463,7 mln zł straty netto, m.in. wskutek 376 mln zł odpisów w związku z utratą wartości aktywów trwałych. Przy czym w pierwszym kwartale br. firma wyszła na plus finansowy - przy 695,1 mln zł wpływów sprzedażowych osiągnęła 12 mln zł zysku netto.

Grupa kapitałowa Elektrim zanotowała w ub.r. 458,8 mln zł straty netto oraz 1,18 mld zł z tytułu przepływów pieniężnych. Natomiast Plus Bank od końca maja ma kuratora wyznaczonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz uruchamia Program Czysta Polska, zaangażowane Polsat i ZE PAK

61 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kolo
Czysta Polska to program PiS dotyczący ekologi i obrotu śmieciami. Wiec wszystko jasne :)
odpowiedź
User
Karl
Gdyby każda inna firma też przyjrzała się co może u siebie poprawić żeby mniej zanieczyszczać to nie mielibyśmy rekordowego smogu w UE.
No i rząd do roboty - mniej węgla, promocje i finansowanie zielonej energii
odpowiedź
User
eva
a myślałam że chodzi o prezentację pochodzenia kasy
odpowiedź