SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Żyjemy coraz szybciej, od sprzętu AGD oczekujemy niezawodności (infografika)

W ocenie większości Polaków żyjemy coraz szybciej. Przyśpiesza nie tylko tempo życia, ale także i zmian w otaczającym nas świecie. Od sprzętu AGD oczekujemy nie tylko szybkości obsługi, ale przede wszystkim niezawodności - wynika z badania przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR).

59% Polaków ocenia życie jako szybkie lub zbyt szybkie. Twierdzą tak przede wszystkim osoby pracujące (68%) i z wykształceniem wyższym (67%). Co czwarty badany uznał, że szybkość życia jest w sam raz, a co ósmy ocenił je jako zbyt wolne.

Co trzeci respondent twierdzi, że żyje szybciej niż inne osoby z jego otoczenia. Takich obserwacji zazwyczaj nie mają osoby młode, studenci i uczniowie, osoby niepracujące oraz mieszkańcy wsi.

3 na 4 Polaków dostrzega w ostatnich latach zmiany w tempie swojego życia. Badani nie są jednoznaczni w ocenie tego zjawiska - 1/3 odebrała zmiany w sposób pozytywny (głównie w grupie 25-34 lat, wykształconych mieszkańców dużych miast), a kolejna 1/3 w sposób negatywny (raczej mężczyźni młodzi lub dojrzali oraz osoby słabiej wykształcone). Polacy, którzy w ostatnich latach zauważyli zwolnienie swojego tempa życia, oceniają je jako element negatywny (43%), nie zaś pozytywny (22%).

80% Polaków jest zadowolonych z posiadanego sprzętu AGD. Niezależnie od kategorii związanej z wiekiem, pracą i zarobkami, od sprzętu oczekujemy przede wszystkim, aby był niezawodny. Wyjątkiem jest tu rozkład odpowiedzi względem płci: na niezawodność sprzętu zwracają dużo większą uwagę mężczyźni (56%) niż kobiety (38%). Kobiety częściej zwracają uwagę na oszczędność energii podczas używania sprzętów (59% kobiet wobec 50% mężczyzn) i na szybkość obsługi (27% vs. 20%).

Im ktoś młodszy, bardziej zapracowany i mieszkający w większym mieście, tym ważniejszym oczekiwaniem jest, ażeby sprzęt AGD działał szybko. Dla przykładu, osoby bezrobotne oceniające w większości swoje tempo życia jako wolne, zbyt wolne lub w sam raz, dwa razy rzadziej zwracają uwagę na szybkość sprzętu niż osoby pracujące lub uczące się (12% dla niepracujących/bezrobotnych i 25% dla pracujących dorywczo lub na stałe oraz 29% dla uczących się lub studiujących).

Jeśli coś chcielibyśmy zmienić w naszym sprzęcie AGD, to jest to głównie elastyczność urządzeń w stosunku do naszych potrzeb (45%) lub zbyt wolne działanie (34%). Wyższe wymagania wobec sprzętu AGD mają mężczyźni niż kobiety (56% mężczyzn jako wadę wskazywało brak elastyczności urządzeń, ten sam problem wskazywało 33% kobiet).

Ponad połowa Polaków wymaga od sprzętu AGD oszczędności energii, a 41% zwraca szczególną uwagę na niskie koszty eksploatacji. Oszczędność energii jest wyjątkowo ważna dla osób niepracujących (72%), podczas gdy waga tej zmiennej wśród osób o dochodach w gospodarstwie domowych powyżej 3000 zł spada do 38%. Dla osób znajdujących się w dobrej sytuacji materialnej bardziej niż oszczędność energii liczy się niezawodność urządzeń (71%).

Badanie "Jak Polacy postrzegają tempo swojego życia?" zostało przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR) na zlecenie marki Bosch w maju 2013 r. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 800 Polaków w wieku od 15 do 50 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Żyjemy coraz szybciej, od sprzętu AGD oczekujemy niezawodności (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl