SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekspert IAB Europe: Żyjemy w czasie polikryzysu. Pora na redefinicje w marketingu?

Według Daniela Knappa, chief economist IAB Europe, żyjemy obecnie w czasie nakładających się na siebie kryzysów, tzw. polikryzysu, co wymusza na ekspertach komunikacji marketingowej przedefiniowanie swojej roli. - Musimy na nowo zaprojektować całą naszą branżę. Musimy na nowo zastanowić się, co to znaczy być branżą stawiającą na prywatność, by konsumenci znaleźli się w centrum uwagi - apeluje Daniel Knapp.

Daniel Knapp, chief economist, IAB Europe Article

Daniel Knapp, chief economist, IAB Europe był gościem tegorocznego Forum IAB Polska. Tematem jego wystąpienia były najważniejsze tezy dotyczące reklamy cyfrowej w niepewnych czasach. Zdaniem eksperta, żyjemy w okresie nakładających się na siebie kilku potężnych kryzysów - wojny, pandemii koronawiusa, recesji gospodarczej, katastrofy klimatycznej, a w obszarze reklamy cyfrowej - "apokalipsy cookies". Wszystkie te napięcia przecinają się ze sobą i tworzą złożony, napędzający się samoistnie i niemożliwy do prostego rozwikłania polikryzys, który będzie nam towarzyszył jeszcze wiele lat.

Życie w czasie polikryzysu

- Wszyscy musimy radzić sobie z tymi rzeczami w tym samym czasie.  Wciąż czujemy jednak pęd. Idziemy naprzód, nie stoimy w miejscu. Właśnie dlatego musimy na nowo zaprojektować całą naszą branżę.  Musimy na nowo zastanowić się, co to znaczy być branżą stawiającą na prywatność, by konsumenci znaleźli się w centrum uwagi. Jaka jest nasza rola w kształtowaniu przyszłości zrównoważonej dla planety. Musimy odrzucić wiele założeń dotyczących klików, wyświetleń i podobnych wskaźników, których używaliśmy w przeszłości, aby legitymizować nasze działania i wyniki jako branży w przyszłości - uważa Daniel Knapp.

W związku z tym, przed branżą reklamy cyfrowej stają wyzwania strukturalne. Do najważniejszych Daniel Knapp zaliczył m.in. w jaką stronę kierować swoje działania w epoce polikryzysu.

- Tak naprawdę nie wiemy, gdzie możemy interweniować, co możemy kontrolować, aby powstrzymać polikryzys przed wymknięciem się spod kontroli. Jedyne, co możemy zrobić, to zachować czujność i żyć z nim bez względu na jego istnienie - ocenia ekspert IAB Europe. - Jest to trudne dla każdego, kto musi zaplanować modele biznesowe - dodaje.

"Internety" zamiast internetu

Kolejne duże wyzwanie to "kreatywna destrukcja" w świecie cyfrowym. - Kreatywna destrukcja tak naprawdę już się nie dzieje.  Branża kryptowalut, ogromne wydatki na reklamę cyfrową, w zasadzie zniknęły. Widzimy, że firmy zajmujące się dostawami na ostatnim odcinku, gdzie była duża konkurencja o udział w rynku, masowo się konsolidują - uważa Daniel Knapp. Inne przykłady "kreatywnej destrukcji" to według eksperta model współpracy deweloperów ze sklepami z aplikacjami (case App Store) czy e-commerce, spowolniony po piku Covidu.

- Jako branża potrzebujemy nowej propozycji wartości, aby dalej się rozwijać - uważa Daniel Knapp. Inaczej, zdaniem specjalisty może czekać nas systemowe spowolnienie, a nawet zahamowanie wzrostu.

Dalej Knapp mówił:- To, co dzieje się w świecie zmian strukturalnych, wraz z upadkiem plików cookie i innymi zjawiskami, a także próbą znalezienia nowego sposobu tworzenia wartości, to wymieszanie, zupełnie nowy porządek oparty na tym, jak blisko siebie są media i dane. Przechodzimy od internetu do splinternetu, rozdrobnionego internetu. Nie jest to tylko jedna branża reklama online, ale coraz więcej oddzielnych i często niekompatybilnych ze sobą "internetów". Mamy "internety" Google, Mety, Apple itd. Ten rozdrobniony digitalowy świat wymaga od marketerów wyznaczenia nowych wskaźników pomiaru efektywności własnych działań.

Prywatność wielkim wyzwaniem

W ocenie eksperta IAB Europe, w świecie danych i mediów prywatność ma kluczowe znaczenie.  

- Wielu twierdzi, że zaostrzenie przepisów dotyczących prywatności to dla nas fatalna wiadomość.  Z całego serca się z tym nie zgadzam. Myślę, że prywatność nie jest przeszkodą, ale obowiązkiem dla nas jako branży. Każda epoka historyczna miała swoją własną walkę między technologią a prywatnością - podkreślił Daniel Knapp, wskazując np. że na początku XX wieku jako wielkie zagrożenie dla prywatności wskazywano telefony.

- Musimy budować partnerskie relacje. To pobudza innowacje - uważa Daniel Knapp.

Na koniec gość Forum IAB wskazał na trwający obecne w Europie impas między polityką, konsumentami i społeczeństwem.

- Jesteśmy bardzo źle rozumiani przez organy regulacyjne i opinię publiczną - powiedział. Jego zdaniem, to powoduje że europejska branża cyfrowa pozostaje w tyle za resztą świata.

- Musimy zawrzeć nową umowę między konsumentami, całym społeczeństwem i naszą branżą, aby przezwyciężyć ten problem i być bardziej proaktywnym w naszej komunikacji - sądzi Knapp, w innym wypadku "będziemy postrzegani jako nadzorujący kapitalistyczny przemysł wydobywczy, a jesteśmy  czymś innym, czymś więcej".

Forum IAB Polska odbywa się w Warszawie w dniach 30-31 maja pod hasłem "Sprawdzam! Jaka strategia na ciekawe czasy?".

Dołącz do dyskusji: Ekspert IAB Europe: Żyjemy w czasie polikryzysu. Pora na redefinicje w marketingu?

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Uczestnik
Forum IAB było w tym roku absolutnie fantastyczne. Mnóstwo super prelekcji i tłumy uczestników. Za rok ide ponownie. Dla mine nie ma lepszej konfy branzowej
odpowiedź
User
Duch internetu
Retail Media - tym żyją marki i domy mediowe. Trend wreszcie w PL
odpowiedź