SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Znów 5 proc. VAT na żywność. Spada stawka na usługi kosmetyczne

Z końcem marca wygasło rozporządzenie, na mocy którego produkty żywnościowe zostały objęte obniżoną, zerową stawką VAT. Tym samym od poniedziałku stawka VAT na żywność wynosi znowu 5 proc. Obniono natomiast stawkę VAT na usługi kosmetyczne.

Fot. G. Lyko x Newspix.plFot. G. Lyko x Newspix.pl

Z końcem marca wygasło rozporządzenie, na mocy którego produkty żywnościowe objęte były obniżoną, zerową stawką VAT. W rezultacie od poniedziałku stawka podatku od towarów i usług będzie wynosić 5 proc.

Zmiana obejmie m.in. mięso, ryby i przetwory, mleko i produkty mleczarskie, jaja, miód naturalny, warzywa, owoce i przetwory, oraz orzechy. 5-proc. stawka VAT zostanie przywrócona także na tłuszcze roślinne i zwierzęce, zboża i przetwory ze zbóż, m.in. pieczywo i pieczywo cukiernicze, preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci, woda pitna i wybrane napoje, a także na dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

CZYTAJ TEŻ: Co z cenami w Biedronce po podwyżce VAT? Jest decyzja sieci

Z wyliczeń resortu finansów wynika, że koszt utrzymania zerowej stawki VAT w I kw. miał wynieść prawie 2,75 mld zł. Z kolei według szacunków NBP, powrót do pięcioprocentowej stawki VAT może podbić inflację o 0,9 pkt. proc., przy założeniu, że podwyżka zostanie w całości przeniesiona na konsumentów.

Stawka VAT na usługi kosmetyczne w dół

Za to od poniedziałku, 1 kwietnia, spada stawka VAT z 23 do 8 proc. na usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, również te świadczone w domu, a także "pozostałe usługi kosmetyczne", obejmujące m.in. usługi w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji.

Obniżka VAT na usługi kosmetyczne była jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej, zawartych w programie „100 konkretów na 100 dni”. Koszt tej obniżki według wyliczeń, jakie zostały przedstawione w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, to 130 mln zł w pierwszym roku, a w ciągu 10 lat będzie to blisko 2,2 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Znów 5 proc. VAT na żywność. Spada stawka na usługi kosmetyczne

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
Czyli według nowego rządu Polacy powinni więcej wydawać na jedzenie, a inflacja powinna się podnieść, za to sponsorzy partii rządzącej z branży kosmetycznej powinni skorzystać. Biorąc pod uwagę, że nowy rząd dodatkowo pożyczył właśnie 8 mld dol (32 mld zł), czym minister finansów A. Domański (PO) chwalił się na prawo i lewo, zwłaszcza lewo, to nie jest dobrze.
odpowiedź
User
Teleman
Nidy więcej Tuska
odpowiedź