Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2023-01-24

A A A POLEĆ DRUKUJ

Czym jest bezpieczeństwo finansowe?

 

Czym jest bezpieczeństwo finansowe dla Polaków i czy potrafimy racjonalnie podchodzić do pieniędzy? O tym opowiada redakcji Marta Kobińska, autorka bloga o finansach „Bezpieczna Finansowo” 

1. Finanse wciąż dla wielu stanowią temat tabu, o którym boją się rozmawiać. Jak przełamać ten strach, jak możemy zaprzyjaźnić się z tym tematem, szczególnie gdy powszechna drożyzna i rosnąca inflacja nam nie sprzyjają?

Marta Kobińska: Pamiętajmy, że rozmowa o pieniądzach to naturalny element naszego życia. Przygotujmy się do niej, zidentyfikujmy swoje cele finansowe i potrzeby. Postawmy się na miejscu osoby, z którą rozmawiamy o pieniądzach i nie bójmy się pytać. Uświadommy sobie, że jest to okazja do wymiany informacji i doświadczeń. Nikt nie może nas zmusić do podejmowania decyzji dotyczących naszych pieniędzy, a dyskusja o nich może być bardzo pozytywna. Zadbajmy o swoje finanse, sprawdźmy możliwości inwestowania, oszczędzania i zarabiania, a jeśli mamy jakieś pytania, skorzystajmy z pomocy profesjonalistów. Pamiętajmy, że popełnianie błędów jest okazją do nauki i poznawania nowych rzeczy.

 

2.Jak należy wyznaczać cele finansowe? Na co powinniśmy zwracać uwagę?

M.K.: Cele finansowe powinny być dostosowane do potrzeb i oczekiwań odbiorców. Zaleca się, aby określić jasny i precyzyjny cel finansowy, który będzie dostosowany do możliwości i celów finansowych. Powinna być uwzględniona również struktura dochodu i wydatków, aby mieć pewność, że zaplanowane cele finansowe są możliwe do osiągnięcia w określonym czasie. Ponadto należy wziąć pod uwagę nasze cele życiowe i planowanie emerytalne, aby mieć pewność, że podejmowane działania są adekwatne do potrzeb i planów na przyszłość.

 

3. Jakie są najczęstsze nawyki finansowe Polaków? Czy różnią się one w zależności od płci?

M.K.: Najczęstszymi nawykami finansowymi Polaków są: oszczędzanie, zarządzanie budżetem, inwestowanie, odkładanie na emeryturę, kontrolowanie wydatków, korzystanie z lokat terminowych oraz kontrolowanie swoich zobowiązań. Niektóre z tych nawyków finansowych mogą się różnić w zależności od płci. Na przykład badania wykazały, że statystycznie kobiety częściej oszczędzają, kontrolują wydatki i zarządzają budżetem, podczas gdy mężczyźni są bardziej skłonni do inwestowania, odkładania na emeryturę i kontrolowania swoich zobowiązań.

 

4. W jaki sposób powinniśmy poprawiać/wdrażać dobre nawyki finansowe?

M.K.: 1. Zacznij od zbadania swojej sytuacji finansowej. Ustal swój obecny stan finansów, w tym dochody, wydatki, aktywa i zobowiązania. Zapytaj swojego mentora o dodatkowe wskazówki i wsparcie.

2. Ustal swoje cele finansowe. Rozważ różne podejścia do zarządzania swoimi finansami, takie jak oszczędzanie na emeryturę, inwestowanie lub odkładanie pieniędzy na konkretny cel.

3. Utwórz budżet, który pomoże Ci kontrolować wydatki i realizować założone cele.

4. Ogranicz wydatki na określone cele i szukaj sposobów oszczędzania pieniędzy na codzienne życie.

5. Inwestuj w siebie poprzez edukację i rozwijanie swoich umiejętności.

6. Ustal stały plan oszczędzania, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe w przyszłości.

7. Utrzymuj zdrową relację z pieniędzmi. Ucz się, jak radzić sobie z pieniędzmi i unikaj ulegania pokusom. Nie pozwalaj, aby pieniądze były źródłem stresu lub niepokoju.

 

5. Czym według Pani jest bezpieczeństwo finansowe?

M.K.: Bezpieczeństwo finansowe to pojęcie, które oznacza sposób zarządzania swoimi finansami, aby mieć poczucie stabilności i kontroli nad wydatkami. Można to porównać do budowania zabezpieczeń przeciwko kryzysowi finansowemu, takich jak zakładanie oszczędności, zabezpieczanie kredytów, zdobywanie wiedzy finansowej i planowanie przyszłości.

 

6. Czy według Pani jesteśmy narodem, który racjonalnie podchodzi do finansów?

M.K.: Nie, nie jesteśmy narodem, który racjonalnie podchodzi do finansów. Większość Polaków nie przestrzega zasad zarządzania finansami, zamiast tego wolą skupiać się na nieprzemyślanych decyzjach. Wielu z nas nadmiernie wydaje pieniądze, a następnie próbuje je odzyskać poprzez bardziej ryzykowne inwestycje. Niektórzy ludzie pozbawiają się pieniędzy poprzez nieodpowiedzialne korzystanie z kart kredytowych. Niestety, takie zachowania mają zgubne skutki, a tym samym ograniczają naszą zdolność do oszczędzania i inwestowania w przyszłość.

 

 

Marta Kobińska – autorka bezpiecznafinansowo.pl, którego stworzyła dla kobiet, chcących czerpać zadowolenie ze swojego życia. Trenerka mentalna kobiet, mentorka, coach, autorka i entuzjastka życia na własnych warunkach. Na co dzień zajmuje się edukacją finansową i dzieli ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym w księgowości i finansach.  Aktualnie członek Zarządu i dyrektor finansowa w międzynarodowym holdingu Bravecare. Prywatnie szczęśliwa kobieta, matka i posiadaczka 5 kotów syberyjskich i psa.

 

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ