Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2023-05-16

A A A POLEĆ DRUKUJ

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii na Arte.tv

17 maja przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii. Jest obchodzony co roku na całym świecie, aby podkreślić konieczności walki z dyskryminacją, przemocą i nietolerancją wobec osób LGBTQ+. W wielu krajach Europy i poza nią nadal trwa batalia o równość, akceptację i szacunek wobec wszystkich ludzi, niezależnie od ich orientacji seksualnej, tożsamości płciowej i sposobu wyrażania siebie. Z tej okazji, bezpłatna platforma VOD ARTE.tv zaprasza do obejrzenia szeregu dokumentów podejmujących tę tematykę. Polscy widzowie mogą zobaczyć obrazy takie jak: „Rosja: polowanie na osoby LGBT+”, „Voces Gaudi – pierwszy polski chór LGBTQ+”, „Rosa Von Praunheim: 80. urodziny artysty zaangażowanego”, czy „Sportowcy dla LGBT”.

Według raportu organizacji ILGA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów) z 2023 roku, Polska znajduje się na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem ochrony praw osób LGBTQ+. Raport ten ocenia prawodawstwo występujące w poszczególnych krajach i jego wpływ na komfort życia osób homoseksualnych czy transseksualnych. Wśród wszystkich krajów europejskich, niższe miejsce zajęła jedynie Białoruś i Rosja, o której opowiada zatrważający dokument pt. „Rosja: polowanie na osoby LGBT+". Film ujawnia trudne warunki życia i niebezpieczeństwo z jakim spotykają się osoby nieheteronormatywne żyjące w tym kraju. Przedstawia społeczeństwo, w którym panuje silna homofobia i nietolerancja wobec ludzi o odmiennej orientacji seksualnej. W Rosji od 2013 roku publiczne okazywanie homoseksualizmu przy nieletnich jest nielegalne. Wielu polityków opozycji, przez strach przed konsekwencjami prawnymi i więzieniem wyjechało z kraju. Nieliczni mają wolę walki o równouprawnienie i chęć do działania, jednak władze państwowe i radykalne ugrupowania prowadzą wewnętrzną wojnę z osobami nieheteronormatywnymi „w imię konserwatywnych wartości”. O tym, jakie piekło przeżywają osoby LGBTQ+ żyjące w Rosji dowiemy się w filmie „Rosja: polowanie na osoby LGBT+", znajdującym się pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/107194-100-A/re-rosja-polowanie-na-osoby-lgbt/.

- To niezwykle smutne, że w XXI wieku są jeszcze miejsca na świecie, w których osoby homoseksualne czy transpłciowe muszą żyć w strachu czy obawiać się o swoje życie. Szczególnie przykre i zawstydzające powinny być dla nas wyniki badań, które stawiają w tej kwestii Polskę jedynie przed Rosją i Białorusią. Aby nastąpiły zmiany w społeczeństwie najważniejsza jest edukacja, a udział kultury w tym procesie jest naprawdę nieoceniony. Dlatego niezwykle podnosi mnie na duchu, że niezależne platformy streamingowe, takie jak ARTE.tv uwzględniają w swojej ramówce szeroki zakres filmów tematycznych z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Zmiana społeczna nastąpi, musimy być tylko cierpliwi. Boimy się i odrzucamy to, czego nie rozumiemy. Na szczęście proces trwa... - mówi Jakub B. Bączek, trener mentalny i działacz społeczny.

Kolejna propozycja ARTE.tv to reportaż pt. „Rosa von Praunheim - 80. urodziny artysty zaangażowanego”, przedstawiający portret niemieckiego reżysera i działacza na rzecz społeczności LGBTQ+. Obraz tego wybitnego i wielowymiarowego artysty namalowany został poprzez rozmowy z bliskimi, m.in. z twórcą komiksów Ralfem Königiem, producentką Reginą Ziegler czy dziennikarzem Brandonem Judellą. ARTE.tv przedstawia sylwetkę Rosy von Praunheima - którego prawdziwe nazwisko brzmi Holger Bernhard Bruno Mischwitzky - nie tylko twórczość, ale także drogę aktywisty przeciwdziałającego dyskryminacji i silnie zakorzenionym stereotypom. Pseudonim stworzony przez samego artystę nawiązuje do różowego trójkąta, którym oznaczano homoseksualistów w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Całokształt kariery i wiele więcej ciekawostek na temat niemieckiego artysty można znaleźć pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/106278-000-A/rosa-von-praunheim/.

Na platformie ARTE.tv można także znaleźć reportaż „Voces Gaudii – pierwszy w Polsce chór LGBTQIA”. Film przedstawia kulisy koncertu, który odbył się w Lublinie - koncertu, który okazał się szczególnie trudnym przedsięwzięciem, gdyż miał miejsce w „mieście wolnym od LGBT”. Zapis przygotowań do koncertu, zmagań z jakimi musieli się zmierzyć członkowie zespołu, a także indywidualne przeżycia, emocje i opowieści chórzystów można poznać dzięki materiałowi zrealizowanemu przez Arte.tv, który jest dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/104429-011-A/re-voces-gaudii-pierwszy-w-polsce-chor-lgbtqia/ do 14 listopada 2023 roku.

Kolejnym wartym uwagi obrazem jest poruszający temat coming outu krótki reportaż z Polski „Sportowcy dla LGBT”. Reporterzy ARTE.tv przeprowadzili rozmowę z polską siatkarką, Katarzyną Skorupą, która jako jedna z nielicznych sportowczyń powiedziała publicznie o swojej homoseksualności. Odcinek prezentuje wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć sportowcy oraz ich działania na rzecz zmiany stereotypów. Polską rzeczywistość i wolę walki o równouprawnienie i tolerancję w kraju można obejrzeć w filmie pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/111949-001-A/27-wiesci-z-europy/.

 

 

INNE DOKUMENTY PORUSZAJĄCE TEMATYKĘ LGBTQ+: 

Jestem istotą ludzką!

Dostępny do: 12.08.2023 r.

Link:https://www.arte.tv/pl/videos/099238-013-A/cohu-powstan-1-3/

 

Imam gej

Dostępny do: 12.01.2025 r.

Link:https://www.arte.tv/pl/videos/103829-000-A/arte-reportage/

 

LGBT+: światowa podróż po dyskryminacji

Dostępny do: 28.09.2029 r.

Link:https://www.arte.tv/pl/videos/108458-011-A/na-rewersie-mapy/

 

Oczyma ukraińskich dziennikarzy. Elgiebety w ukraińskiej armii

Dostępne do: 10.06.2025 r.

Link:https://www.arte.tv/pl/videos/107710-159-A/oczyma-ukrainskich-dziennikarzy/

 

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ