Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2023-10-23

A A A POLEĆ DRUKUJ

Szybki przepis na komfortowe schody do domu lub na taras

 

 

 

Schody w strefie wejściowej do domu lub na taras pozwalają zniwelować różnice w wysokości terenu pomiędzy domem i jego otoczeniem. Najszybciej i najprościej wykonamy je z gotowych stopni betonowych, a przestrzeń po ich obu stronach zabezpieczymy murkiem, obrzeżem, palisadą lub donicami.

 

Betonowe elementy schodowe najlepiej nadają się do wznoszenia konstrukcji złożonych z 2- 4 stopni, gdyż nie trzeba wtedy wznosić dodatkowych podkonstrukcji. Najczęściej właśnie 2- 4 stopnie wystarczą, by zniwelować różnice pomiędzy tarasem czy wejściem do domu, a otaczającym go terenem. Schody wykonane z betonowych stopni są szybkim w realizacji, estetycznym oraz komfortowym, czyli optymalnym rozwiązaniem. Główny Projektant Polbruk Wojciech Średniawa odpowiada na najczęściej zadawane pytania przez osoby planujące budowę schodów.

 

Dlaczego warto postawić na schody ze stopni betonowych?

 

Schody wykonane ze stopni betonowych mają wiele zalet. Pierwszą z nich jest krótki czas budowy. Po odpowiednim wyprofilowaniu i przygotowaniu terenu, stopnie układamy bezpośrednio jeden na drugim, rzecz jasna z przesunięciem. Nie trzeba przy tym wykonywać fundamentów ani wylewać poszczególnych stopni z betonu i czekać na jego związanie, a następnie okładać ich ceramiką. Schody zbudowane ze stopni betonowych są praktycznie natychmiast gotowe do użytkowania. Co więcej, nie musimy martwić się o ich trwałość, gdyż są to monolityczne bloki i nie posiadają warstwy wierzchniej w postaci płyt ceramicznych, które z czasem mogą się odspajać. Stopnie betonowe to rozwiązanie cechujące się wyjątkową trwałością, a do tego niewymagające pracochłonnej konserwacji. Ogranicza się ona do usuwania na bieżąco zabrudzeń. Warto też co kilka lat przeprowadzić ich impregnację, podobnie jak robi się to w przypadku nawierzchni wykonanych z płyt i kostek betonowych. Schody ze stopni betonowych to jednak nie tylko szybkie, trwałe i łatwe w utrzymaniu, ale również wygodne rozwiązanie. Wysokość stopni jest dobrana optymalnie i wynosi 15 cm. Chodzenie po takich schodach to prawdziwa przyjemność, gdyż nie wymaga zbyt wysokiego podnoszenia nóg.

 

Jak dobrać stopnie do reszty kompozycji?

 

Podobnie jak w przypadku innych elementów ogrodu, muszą one stanowić spójną całość z resztą aranżacji. Większość produktów na rynku jest dość uniwersalna i zazwyczaj dostępna w kolorach oraz fakturach, które bez problemu dopasujemy do popularnych stylów aranżacyjnych. Na przykład stopień Grando występuje w dwóch fakturach: łamanej i gładkiej. Ta pierwsza przypomina wyglądem łupany kamień i jest dostępna w czterech kolorach: grafitowym, nerino. latte oraz hawaii. Druga, poza czterema powyższymi, występuje jeszcze w kolorze stalowym. Grando o fakturze łamanej idealnie nadaje się do aranżacji, w których stawiamy na naturalny wygląd materiałów. Wersje w odcieniach szarości doskonale sprawdzą się np. w stylu japońskim czy skandynawskim, natomiast hawaii oraz latte – w śródziemnomorskim czy rustykalnym. Z kolei Grando w odcieniach szarości i o gładkiej fakturze to wzorcowe rozwiązanie do nowoczesnych kompozycji, a w kolorze latte - do aranżacji klasycznych. Grando w fakturze gładkiej dostępny jest w wymiarach 46×100 cm i 40×100 cm Tegoroczną nowością w gamie stopni schodowych gładkich jest stopień Grando o wymiarze 37x100 cm. Doskonale pasuje on wymiarem do kostek i płyt tarasowych.

 

Jak nowocześnie zaaranżować schody?

 

Do przestrzeni w stylu nowoczesnym oprócz betonowych stopni schodowych o gładkiej fakturze doskonale pasują też lewitujące schody. Są to zawieszone w przestrzeni stopnie z dużych płyt, które każdej aranżacji dodają lekkości i nowoczesności. Można je wykorzystać do połączenia różnych poziomów ogrodu, na skarpie czy przy zejściu z tarasu. Jest to modny element aranżacji ogrodu, po który projektanci sięgają coraz częściej. Do budowy lewitujących schodów doskonale nadaje się tegoroczna nowość czyli stopień Magna. Uzupełnia on gamę produktów o tej samej nazwie, która słynie z wielkoformatowych płyt do wykańczania nawierzchni. Stopień Magna posiada rozmiar 100x75 cm i wysokość 8 cm oraz występuje w trzech szarościach: nerino, szarym i grafitowym. Stopień ten ustawiony w pionie tworzy atrakcyjną palisadę, która z kolei doskonale nadaje się do budowy donic ogrodowych np. wzdłuż schodów. Jeśli do aranżacji użyjemy produktów „z tej samej rodziny” czyli wielkoformatowych płyt nawierzchniowych Magna, stopni i palisad Magna możemy być pewni, że całość będzie prezentowała się efektownie, a przy tym będzie zgodna z jednym z trendów tego sezonu czyli spójnością kolorystyczną całego założenia projektowego.

 

Jak w elegancki sposób wykończyć boki schodów lub taras?

 

Jednym ze sposobów na wykończenie boku schodów lub tarasu są palisady. Wzmacniają one konstrukcję, zabezpieczają przed osypującą się ziemią, ale także zwiększają bezpieczeństwo użytkowników. Do tego celu z powodzeniem możemy użyć również gotowych donic, murków czy obrzeży. Wszystko zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Na przykład na bokach schodów możemy umieścić donice z kwiatami, ziołami czy ozdobnymi trawami. Idealnie nadają się do tego gotowe produkty, takie jak Tigela. Jest to prawie sześcienna donica, którą ułożymy wzdłuż biegu schodów. Bez trudu wkomponuje się ona w każdą nowoczesną przestrzeń, ponieważ jest niezwykle ascetyczna w formie i występuje w dwóch odcieniach szarości: grafitowym i stalowym. Donice po bokach schodów lub wzdłuż tarasu zbudujemy także przy pomocy innych betonowych elementów. Przykładem jest palisada Hestra. Występuje ona w czterech wysokościach: 40, 60, 80 i 100 cm oraz w czterech kolorach: stalowym, grafitowym, brązowym i nerino będącym tegoroczną nowością. Kolor nerino czyli melanż bieli, szarości i czerni to przebój w przypadku płyt i kostek brukowych, dlatego został wprowadzony również do elementów małej architektury. Dzięki temu możemy tworzyć spójne aranżacje, w których płyty, palisady czy obrzeża mają tę samą kolorystykę. W kolorze nerino dostępne jest w tym roku również obrzeże Treo. Ma ono wysokość 30 cm i równie minimalistyczny design, co wspomniana wcześniej Hestra. Do obrzegowania nadaje się też kolejna tegoroczna nowość, czyli obrzeże Fem. Jest ono nieco delikatniejsze niż Treo, bo ma wymiar 6x50 cm i wys. 28 cm, ale posiada podobne podziały w postaci pionowych linii. Występuje w gładkiej fakturze i w dwóch klasycznych kolorach – stalowym oraz grafitowym.

Wszystkie powyższe rozwiązania doskonale sprawdzą się w przypadku stopni betonowych o gładkiej fakturze. Natomiast do stopni o fakturze łamanej, doskonale pasuje murek Albero, którego elementy przypominają naturalny kamień. Jest ich aż siedem rodzajów, dzięki czemu za każdym razem kompozycja będzie unikatowa. Albero możemy zastosować jako murek ogrodowy po bokach schodów lub zbudować z niego donice. Bez względu na to, w jakiej ostatecznie formie go użyjemy, zawsze będzie prezentował się doskonale z uwagi na jego charakterystyczny design nawiązujący do dawnych murków granicznych, które niegdyś dzieliły pola we Włoszech, Hiszpanii czy na Cyprze.

Stopnie betonowe to szybki sposób na budowę niewysokich i komfortowych schodów prowadzących do wejścia do domu czy z tarasu do ogrodu. Aby zaznaczyć ich wagę w kompozycji albo po prostu urozmaicić przestrzeń, a przy tym także zadbać o bezpieczeństwo poruszania się po nich, warto rozważyć umieszczenie wzdłuż ich biegu donic, palisad, obrzeży lub murków. Możliwości są praktycznie nieograniczone!

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ