Czesi też chcą zakazu social mediów dla nastolatków

Czechy to kolejny kraj postulujący ograniczenia w dostępie do mediów społecznościowych dla nastolatków. Premier Andrej Babis chce bana na social media dla dzieci poniżej 15. roku życia.

Justyna Dąbrowska-Cydzik
Justyna Dąbrowska-Cydzik
Udostępnij artykuł:
Czesi też chcą zakazu social mediów dla nastolatków
Foto: Instagram

Premier Czech Andrej Babis powiedział w niedzielę, że popiera zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 15 roku życia, gdyż kolejne kraje europejskie rozważają wprowadzenie podobnych ograniczeń - pisze Reuters.

"Jestem za, ponieważ znani mi eksperci twierdzą, że jest to niezwykle szkodliwe dla dzieci. Musimy chronić nasze dzieci" – powiedział Babis w wideo opublikowanym w niedzielę w mediach społecznościowych. Poza tą deklaracją, polityk nie podał jednak dodatkowych szczegółów.

Europa chce zakazywać social mediów najmłodszym

Zaostrzenie polityki korzystania z mediów społecznościowych rozważają m.in. Hiszpania, Grecja, Wielka BrytaniaFrancja, a ostatnio Słowenia. Także rząd Danii chce wprowadzić zakaz korzystania z platform społecznościowych przez dzieci i młodzież do lat 15. Przy czym nieletni w wieku 13-15 lat mogliby używać aplikacji za zgodą rodziców.

Na Słowacji dzieci z klas 1-9 nie mogą używać smartfonów w szkołach. Nowe przepisy stanowią, że uczniowie albo muszą zostawiać urządzenia w domu, trzymać je w plecakach albo oddać nauczycielowi - zależnie od decyzji placówki.

Obawy polityków budzi negatywny wpływ treści z platform mediów na dzieci, a także mechaniki zaszyte w tych serwisach, które mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne nastolatków.

W grudniu 2025 roku Australia jako pierwszy kraj wprowadziła zakaz dostępu do takich platform dla osób poniżej 16 roku życia. Osoby poniżej 16. roku życia w Australii nie mogą korzystać z platform społecznościowych, chodzi m.in. o Reddit, Facebook, Instagram, Snapchat, Threads, TikTok, X i YouTube. Firmy technologiczne, które nie wdrożą skutecznie przepisów, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości, w przeliczeniu, do 28 mln euro.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions