GPW zanotowała spadki po słabszych danych z USA

WIG20 doświadczył niewielkiego spadku na dzisiejszej sesji, kiedy niekorzystne nastroje po danych z USA wzięły górę nad początkowym optymizmem po publikacji dynamiki zamówień w przemyśle niemieckim. Końcówka tygodnia będzie stać pod znakiem oczekiwania na dane z amerykańskiego rynku pracy, wskazują analitycy.

masz / isb / pr
masz / isb / pr
Udostępnij artykuł:

„Dane z Niemiec okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań.Niemiecka gospodarka staje się więc lokomotywą europejskiej gospodarki, zdolną pociągnąć za sobą całą UE. Reakcje inwestorów na te dane były pozytywne, ale silnych zwyżek nie oglądaliśmy, ponieważ rynki po ostatnich wzrostach są już wysoko (najwyżej od maja, DAX najwyżej od dwóch lat) i o kolejne pozytywne impulsy z gospodarki dają coraz słabsze efekty na rynkach” – zaznaczył analityk Open Finance, Emil Szweda.

Dodał, że teoretycznie zatem mieliśmy dziś podstawy do kontynuacji zwyżki w Europie, w tym także na GPW (choćby ze względu na silne powiązania polskiej gospodarki z niemiecką).

„A jednak. Po południu atmosfera pogorszyła się, ponieważ liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA wzrosła nieoczekiwanie do 479 tys., czyli najwyższego poziomu od trzech miesięcy. Co prawda jutro poznamy dane o stopie bezrobocia za lipiec, ale inwestorzy martwią się już o dane za sierpień. W trakcie sezonu prac rolniczych i budowlanych należałoby oczekiwać raczej spadku liczby zasiłków. A wiadomo przecież, bez wydatków Amerykanów, gospodarka nie będzie mogła przyspieszyć. Zaś wydatki nie wzrosną, jeśli niepewność na rynku pracy będzie się utrzymywać” – dodał Szweda.

Stąd końcówka notowań w Warszawie wypadła niepomyślnie, a WIG20 zanotował pierwszy od czterech sesji spadek.

„Co prawda skromny (o 0,3 proc.), ale za to przy wyższych obrotach niż dzień i dwa dni wcześniej, kiedy rynek rósł w porównywalnym tempie. Największy udział w spadku indeksu miały notowania banków (BRE stracił 3 proc., a Pekao 1,6 proc.), podczas gdy spółki surowcowe zachowały się neutralnie (KGHM i PKN nie zmieniły ceny), a wzrost notowań TP (a więc spółki defensywnej) o 2 proc. uchronił indeks przed większymi stratami. W Europie spora część zachodnich indeksów giełdowych zdołała zachować zwyżki, choć po południu ich skala wyraźnie zmalała (do 0,3-0,6 proc.). Najmocniej na kontynencie spadał BUX - o 2 proc” – podsumował analityk OF.

WIG 20 spadł w czwartek o 0,3% i wynosi 2546,89 pkt. WIG zniżkował 0,23% i wynosi 43436,84 pkt. Obroty wyniosły 1,7 mld zł.

masz / isb / pr
Autor artykułu:
masz / isb / pr
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+