GPW zanotowała zdecydowane wzrosty dzięki poprawie nastrojów rynkowych

Pierwsza grudniowa sesja na GPW przyniosła gwałtowną zwyżkę indeksów. Szybka poprawa nastrojów inwestorów może być zapowiedzią grudniowego rajdu Św. Mikołaja, oceniają analitycy.

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

"Początek nowego miesiąca ma swoje prawa, które dzisiaj w sposób bardzo wyraźny były zaprezentowane. Publikacja wskaźników PMI, które w ostatnim czasie zaskakują pozytywnie, oraz uspokojenie nastrojów wokół krajów PIIGS stały się wyburzoną mieszkanką" – wskazał analityk Xelion, Łukasz Bugaj.

Zaznaczył, że rynki znacznie już spadły od swoich szczytów, a jednocześnie zbliża się koniec roku.

"Grudzień tradycyjnie przynosi rajd św. Mikołaja i jeżeli rzeczywiście na dłużej ustał niepokój wokół europejskich krajów peryferyjnych, to ten rok nie powinien być wyjątkiem. Co spowodowało dzisiejsze uspokojone? Udana aukcja portugalskich bonów oraz wypowiedź prezesa ECB" – dodał Bugaj.

Jeszcze wczoraj wieczorem agencja Standard&Poor's ostrzegała przed możliwością obniżki ratingu dla Portugalii. Inwestorzy niespecjalnie się tym przejęli, co jego zdaniem można było uznać za jaskółkę zwiastującą lepszy okres.

"Na rynku krążą informacje o potencjalnym ilościowym luzowaniu w Eurostrefie, co rynki przyjęłyby z niewyobrażalną ulgą. Podobnie jak zwiększenie pakietu pomocowego z obecnych 750 mld euro, czy bardziej skoordynowanej akcji wobec krajów PIIGS, a nie zajmowanie się każdym z nich oddzielnie. Jak na razie to jedynie życzeniowe myślenie, ale widać wyraźnie, że jest niezwykła polityczna wola by uratować strefę i to niemalże za wszelką cenę" – wskazał analityk Xelion.

Krajowy PMI też nie zawiódł, czyli wciąż mówimy o wzroście, więc nie było makroekonomicznych przeciwwskazań do zakupu akcji.

Po końcowym fixingu indeks WIG 20 był 2,14% wyżej i wynosi obecnie 2667,42pkt. WIG wzrósł o 1,73% i wynosi 46145,34 pkt. Obroty wyniosły 1,85 mld zł.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Janusz Mirowski kieruje digitalem i marketingiem w ePłatności i Przelewy24

Janusz Mirowski kieruje digitalem i marketingiem w ePłatności i Przelewy24

Nowy format piłki nożnej w Canal+. Grają byli członkowie kadry i youtuberzy

Nowy format piłki nożnej w Canal+. Grają byli członkowie kadry i youtuberzy

Hagi Cosmetics stawia na agencję Friends&Brands

Hagi Cosmetics stawia na agencję Friends&Brands

Parlament Europejski o zagrożeniach w social mediach i ze strony AI

Parlament Europejski o zagrożeniach w social mediach i ze strony AI

Netflix ujawnił plany na 2026 rok. Co zobaczymy?

Netflix ujawnił plany na 2026 rok. Co zobaczymy?

Przemysław Bryk przeszedł z Salestube do agencji Artegence

Przemysław Bryk przeszedł z Salestube do agencji Artegence