Intensywne kolory ubrań prezenterów telewizyjnych przeszkadzają w odbiorze wiadomości

Kobiety zapamiętują więcej informacji gdy materiał jest czytany przez prezentera telewizyjnego będącego mężczyzną. Atrakcyjność fizyczna prezenterek zwiększa motywację widzów obu płci do uważnego śledzenia przekazywanych treści, a przeszkadzają w tym intensywne kolory ubrań prezenterów – wynika z badania studentki psychologii SWPS.

km
km
Udostępnij artykuł:

Intensywne kolory ubrań osób prowadzących program telewizyjny mogą stanowić przeszkodę w uważnym śledzeniu przekazywanych treści i obrazów. Przykładowo czerwony strój prezentera i prezenterki przykuwał uwagę widza, ale osłabiał proces zapamiętywania komunikatu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, przyswajali znacznie więcej informacji, gdy w nagranym materiale występowała prezenterka ubrana w granatowy strój lub też prezenter mający na sobie czarną marynarką.

Zapamiętywanie przekazu jest u odbiorców zależne od płci osoby prowadzącej program, ale tylko w przypadku kobiet. Zapamiętywały one więcej informacji wówczas, gdy nadawcą komunikatu był mężczyzna, a oglądając wiadomości prowadzone przez prezenterkę, mniejszą wagę przywiązywały do merytorycznej wartości otrzymanej informacji.

Atrakcyjność fizyczna prezentera czy prezenterki nie zmniejsza motywacji odbiorcy do kodowania i przetwarzania informacji. Atrakcyjne osoby prowadzące program telewizyjny, czy to z powodu wyglądu fizycznego, czy z powodu cech osobowości, są bardziej skuteczne w perswazji niż nadawcy nieatrakcyjni. A przez to sam przekaz wydaje się odbiorcy ciekawszy, skłaniający go do uważnego śledzenia i zapamiętywania. Analiza wykazała, że im wyższa była ocena atrakcyjności fizycznej prezenterki, tym lepiej badana osoba zapamiętywała komunikat. Zależność tę odnotowano zarówno u badanych kobiet, jak i mężczyzn.

Badanie zostało zrealizowane w ramach pracy magisterskiej pt. "Percepcja prezentera wiadomości telewizyjnych a zapamiętywanie przekazu" przez studentkę psychologii SWPS Annę Brzozowską, pod kierunkiem prof. dr hab. Krystyny Skarżyńskiej, psychologa społecznego SWPS. W badaniu udział wzięło 80 osób w wieku 20–40 lat, w tym 40 kobiet i 40 mężczyzn z wykształceniem średnim i wyższym, reprezentujących różne zawody. Celem badania była próba odpowiedzi na pytania, czy płeć, atrakcyjność fizyczna, kolor ubioru prezentera i prezenterki mają wpływ na zapamiętywanie komunikatów w programach informacyjnych.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"