Jacek Rostowski: nie przekroczymy progu 55 proc. długu publicznego do PKB

Dług publiczny nie przekroczy progu 55% w relacji do PKB, wynika ze środowej wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego.

masz / isb / pr
masz / isb / pr
Udostępnij artykuł:

Szef resortu finansów wyjaśnił, że wtorkowe zapowiedzi likwidacji ulg i podwyżek podatków są działaniami porządkującymi, które mają na celu przygotowanie gospodarki na ewentualne gorsze czasy.

"Rząd i ja osobiście jesteśmy pewni, że tych 55% nie przekroczymy, ale jesteśmy blisko tego pułapu. Uważam więc, że jest zasadne, by w jasny i klarowny sposób przedstawić, co by się stało, żeby potem nie było żadnych niejasności, a plan najbardziej zasadniczych działań był gotowy" - powiedział Rostowski w wywiadzie dla Radia Zet.

Minister zastrzegł, że szanse na wprowadzenie tych zmian są "znikome" i przypomniał, że ewentualne trzyletnie zawieszenie dotyczyć będzie m. in. ulg internetowej i prorodzinnej oraz odliczanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu dla niektórych wolnych zawodów. Rostowski przypomniał również, że przygotowanie scenariusza na trudne czasy jest bardzo istotne także z punktu widzenia rynków finansowych. Ważna jest bowiem świadomość, że jeżeli dług publiczny przekroczy próg 55% PKB, to konieczne działania zostaną natychmiast podjęte i pozwolą w krótkim czasie go zredukować.

"Lepiej jest z góry, jasno określić te działania. W innym przypadku byłoby niebezpieczeństwo, że nastąpiłaby fala niepokoju i zaczęłyby nam rosnąć koszty obsługi długu. A to jest najgorszy ze wszytskich podatków, bo płacimy go bez żadnego zwrotu" - podkreślił Rostowski.

Wcześniej w tym tygodniu resort przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych opublikowanej przez resort finansów, która zakłada, że gdyby relacja długu publicznego do PKB w przekroczyła 55 % w roku 2010, Ministerstwo Finansów jest gotowe od połowy 2012 r. m. in. zlikwidować ulgę internetową, prorodzinną oraz 50-proc. koszty uzyskania dochodu, a także podnieść podatek VAT. Resort szacuje, że wprowadzenie tych rozwiązań mogłoby dać budżetowi dodatkowe 3,7 mld zł w 2011 r. i łącznie 16,7 mld zł w latach 2013-2014.

Przyjęta pod koniec września "Strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2011-2014" zakłada m.in., że relacja długu do PKB przekroczy 50% w tym roku, zaś w kolejnych dwóch latach utrzyma się na poziomie nieco poniżej 55%, by w latach 2013-2014 obniżyć się do 52,7%.

masz / isb / pr
Autor artykułu:
masz / isb / pr
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Publicis Media liderem nowego biznesu w Polsce. Starcom na czele agencji

Publicis Media liderem nowego biznesu w Polsce. Starcom na czele agencji

Finał programu "Ej, Stara!". Ilu widzów miał nowy format Doroty Szelągowskiej?

Finał programu "Ej, Stara!". Ilu widzów miał nowy format Doroty Szelągowskiej?

REM oddala skargę policji na reportaż "Superwizjera TVN"

REM oddala skargę policji na reportaż "Superwizjera TVN"

Co trzyma Polaków przy płatnej telewizji? TVN24 na czele

Co trzyma Polaków przy płatnej telewizji? TVN24 na czele