Jak technologie mogą pomóc wydawcom w walce z dezinformacją

Dezinformacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż prawda, czego przykłady obserwujemy każdego dnia. Jaką rolę w tym procesie mają do odegrana media? Czy technologie mogą im pomóc w weryfikowaniu treści i eliminacji tych fałszywych? O tym rozmawiano na panelu „Prawda w erze dezinformacji”, który odbył się w ramach konferencji „Technologiczna rewolucja w mediach”.

Justyna Dąbrowska-Cydzik
Justyna Dąbrowska-Cydzik
Udostępnij artykuł:
Jak technologie mogą pomóc wydawcom w walce z dezinformacją
fot. I. Rek

W panelu „Prawda w erze dezinformacji” udział wzięli Marcel Kiełtyka, członek zarządu Stowarzyszenia Demagog oraz Paweł Prus, prezes zarządu Instytutu Zamenhofa. Rozmowę przeprowadziła Justyna Dąbrowska-Cydzik. 

“Wyścig zbrojeń” mediów i dezinformatorów

Prelegenci rozmawiali o tym, jaką rolę i zadania mają media w procesie dezinformacji

W ocenie Pawła Prusa jesteśmy w trakcie trzeciej rewolucji medialnej. Jej elementem jest konieczność przeformułowania przez media swojej roli i zadań w społeczeństwie.

– Media powinny stać się weryfikatorem informacji i swoim autorytetem potwierdzać ich autentyczność – uważa szef Instytutu Zamenhofa.

W obliczu rosnącej ilości treści, zwłaszcza w środowisku digitalowym, ważne będzie wsparci technologiczne wydawców.

– To jest taki wyścig zbrojeń, bo z jednej strony powstają nowe technologie, które są wykorzystywane do tworzenia dezinformacji, do manipulowania społeczeństwami, w szczególności demokratycznymi. Z drugiej strony, ta technologia może nam bardzo pomagać w weryfikowaniu tych informacji, szczególnie sztuczna inteligencja – twierdzi Marcel Kiełtyka.

Marcel Kiełtyka, członek zarządu Stowarzyszenia Demagog oraz Paweł Prus

 
Fot. I. Rek

Paweł Prus z Instytutu Zamenhofa ujawnił podczas rozmowy pierwsze wnioski z nieopublikowanego jeszcze raportu organizacji, którego tematem jest dezinformacji ze względu na płeć. – To jest dość pionierski raport w Polsce – powiedział Paweł Prus. Wynika z niego, że treści dezinformacyjne służą jako narzędzie do zniechęcania, a nawet dyskredytowania aktywistek społecznych i politycznych. W efekcie, niektóre wycofują się z tego rodzaju zaangażowania.

– Duża część dezinformacji jest wymierzona właśnie w kobiety po to, by je zniechęcić do działalności publicznej, do aktywności [społecznej] i bardzo często to się udaje – mówił gość panelu Wirtualnemedia.pl, Paweł Prus.

Konferencja „Technologiczna rewolucja w mediach” odbyła się 19 czerwca w Warszawie. Organizatorem był portal Wirtualnemedia.pl. 

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Brzoska kpi z tłumaczeń zagranicznego konkurenta. "Zacznijcie płacić podatki"

Brzoska kpi z tłumaczeń zagranicznego konkurenta. "Zacznijcie płacić podatki"

TVN odsłania karty. To oni poprowadzą program "Taskmaster"

TVN odsłania karty. To oni poprowadzą program "Taskmaster"

Chiński robot pobił ludzki rekord świata. Wygrał półmaraton

Chiński robot pobił ludzki rekord świata. Wygrał półmaraton

Polskie Radio nadaje od 100 lat. Historia od przedwojnia, słynne audycje i twórcy

Polskie Radio nadaje od 100 lat. Historia od przedwojnia, słynne audycje i twórcy

Czego słuchają Polacy? Radio przed muzyką z aplikacji, a smartfon dogania radioobiornik

Czego słuchają Polacy? Radio przed muzyką z aplikacji, a smartfon dogania radioobiornik

AI zaczyna mówić jak człowiek. Google wprowadza syntezator mowy

AI zaczyna mówić jak człowiek. Google wprowadza syntezator mowy