SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE analizuje przeniesienie MUX-8 do pasma MUX-5. „Wstęp do dyskusji”

UKE analizuje możliwość migracji multipleksu ósmego naziemnej telewizji cyfrowej do pasma przewidzianego dla MUX-5. Rzecznik prasowy UKE zdradza Wirtualnemedia.pl, że to dopiero wstęp do dyskusji w tej sprawie. KRRiT chce, żeby pasmo MUX-8 trafiło na potrzeby cyfryzacji radia.

Dołącz do dyskusji: UKE analizuje przeniesienie MUX-8 do pasma MUX-5. „Wstęp do dyskusji”

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
monter
Przeniesienie MUX8 do MUX5 byłoby szansą dla wielu Polaków na odebranie tego multipleksu (czego bardzo obawiają się gracze okupujący MUX1-3). Jak ktoś mieszka blisko nadajników, to może nie jest to dla niego problem. W pozostałych przypadkach MUX8 w VHF bywa szalenie problematyczny w odbiorze. I często nawet specjalistyczne anteny dedykowane na VHF nie pomagają, skoro moc tych nadajników bywa zwyczajnie niewystarczająca (UKE/KRRiT/Emitel oszukały zarówno odbiorców jak i nadawców obiecując zasięg porównywalny z MUX1-3).
Wystarczy przejechać się po Polsce. W różnego rodzaju hotelikach, motelikach bez problemu oferowany jest sygnał MUX1-3. MUX8 to rzadkość.

Doucz się nieco więcej z rozchodzenia się fal radiowych w poszczególnych pasmach, zanim napiszesz kolejną bzdurę. Moce nadajników w paśmie VHF są tak dobrane, aby ich zasięgi były porównywalne do zasięgów obecnych nadajników w paśmie UHF.
Nie ma większych problemów z odbiorem pasma VHF.
odpowiedź
User
Karol
" Gdyby doszło do przeniesienia MUX-8 do MUX-5, to przy okazji możliwa byłaby zmiana standardu nadawania stacji z tego multipleksu z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Wówczas wszystkie mogłyby nadawać w wysokiej rozdzielczości (HD). Poza tym MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF, najczęściej polaryzacji pionowej. Pozostałe multipleksy są nadawane w paśmie UHF i przeważnie w polaryzacji poziomej. Wielu widzów może potrzebować bardziej rozbudowanej anteny, żeby bez problemu odbierać MUX-8. Problem zniknąłby po przeniesieniu go do pasma MUX-5. " .... nie gadać tylko robić. To jedyne słuszne wyjście.


Brawurowo odkrywcze! Mógłbyś doktorat na tym oprzeć
odpowiedź
User
Mitek
Tymczasem o MUX4 cisza. To jest multipleks do uruchomienia konkursu w pierwszej kolejności chyb ze ktoś nadal będzie udawał że nie chodzi tu o zablokowanie spektrum częstotliwości dla ochrony interesów Cyfrowego Polsatu.
odpowiedź
<