Kanał muzyczny zakończył nadawanie na multipleksie

Kanał Stars.TV zakończył nadawanie na MUX-L2 naziemnej telewizji cyfrowej, który działa w Rybniku i Ornontowicach na Śląsku. Mariusz Wójcicki, dyrektor stacji mówi Wirtualnemedia.pl, że zniknie ona ze wszystkich multipleksów lokalnych i eksperymentalnych do końca maja 2026 roku.

Adrian Gąbka
Adrian Gąbka
Udostępnij artykuł:
Kanał muzyczny zakończył nadawanie na multipleksie
Materiały promujące Stars.TV

Wójcicki poinformował o wyłączeniu sygnału Stars.TV na multipleksie lokalnym z województwa śląskiego na forum.satkurier.pl. Nadawca zapowiada, że do końca marca opuści multipleksy eksperymentalne BCAST w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, a do końca maja multipleksy lokalne w Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Świdnicy.

Z wykazu radiopolska.pl wynika, że obecnie w skład MUX-L2 wchodzą: Telewizja TVT z Rybnika (dwie wersje lokalnego kanału), Dolce Vita TV, Nowa TV, TV Okazje, Mango, Wydarzenia 24, Republika i Republika Plus.

Emisja naziemna nieopłacalna?

Wójcicki już we wrześniu zapowiedział wycofanie się z emisji naziemnej. – Po ponad dekadzie nierównej walki w MUX-ach lokalnych czas kończyć ten interes, bo utopiliśmy tam sporo kasy – mówił wówczas Wirtualnemedia.pl szef Stars.TV.

Stacja prowadzi niekodowaną emisję satelitarną w jakości HD na pozycji orbitalnej Hot Bird 13E, z której korzystają działające w Polsce platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+ (10,758 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=3/4). Wchodzi też w skład pakietów większości pozostałych dostawców płatnej telewizji (m.in. Play/UPC Polska, Vectra, Orange, Netia), a także serwisów streamingowych, takich jak Canal+, Polsat Box Go i Pilot WP.

Multipleksy lokalne i eksperymentalne są wykorzystywane przez nadawców bez ogólnopolskich koncesji naziemnych do zwiększenia zasięgu technicznego. Firmy, które są operatorami takich MUX-ów (np. Grupa MWE Networks, telewizja TVT, TVL) mają dodatkowe przychody z tytułu wynajmu miejsca na multipleksie. Takie emisje kosztują znacznie mniej niż opłaty na rzecz Emitela za nadawanie na ogólnopolskim multipleksie.

Z badania The Gauge Nielsena wynika, że naziemna telewizja cyfrowa odpowiada za mniej niż jedną czwartą oglądalności na ekranie telewizora. Zdecydowana większość odbiorców kanały telewizyjne ogląda drogą kablową, satelitarną lub w streamingu. W krajach takich jak USA streaming jest jeszcze silniejszy. Ten trend dotrze z czasem także do Polski.

Nadawcy coraz częściej ograniczają wydatki na emisję satelitarną i naziemną. Z końcem 2025 roku ogólnopolski MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej opuściły Zoom TV i Metro. Ich nadawcy zdecydowali, że postawią na dystrybucję kablowo-satelitarną, a także streamingową.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions