Trwają prace nad koncepcją Lato z Radiem 2020. Rekomendacja dużego koncertu na koniec wakacji

Nadal trwają prace nad koncepcją Lata z Radiem 2020. Z naszych informacji wynika jednak, że Agencja Promocji zarekomendowała organizację jednego dużego koncertu na koniec wakacji oraz zarezerwowanie „Lata z Radiem” dla Jedynki Polskiego Radia.

Nikola Bochyńska
Nikola Bochyńska
Udostępnij artykuł:
Trwają prace nad koncepcją Lato z Radiem 2020. Rekomendacja dużego koncertu na koniec wakacji
Koncert Natalii i Pauliny Przybysz, "Lato z Radiem", fot. Polskie Radio

Była to zmiana w porównaniu do 2018 roku, kiedy odbył się jeden duży koncert w Gdyni, w którym udział miało wziąć ok. 100 tys. osób. Stali słuchacze Jedynki narzekali jednak wtedy na brak trasy reporterskiej i mniejszych wydarzeń, które zwykle towarzyszyły „Latu z Radiem”.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski w rozmowie z nami tuż po zakończeniu tegorocznej edycji stwierdził, że ocena „LzR 2019” nastąpi m.in. po analizie wyników słuchalności oraz tego, jak wpłynęło to na postrzeganie radia. - Ta kwestia będzie przedmiotem naszych analiz. Na pewno będziemy się starali powtórzyć tegoroczną formułę, ale też chcielibyśmy ją rozwinąć. Zapewne pójdziemy w stronę większej liczby miast, rozwiniemy trasę koncertową, wzbogacimy trasę reporterską, która w tym roku bardzo dobrze zdała egzamin - ocenia szef publicznej rozgłośni - mówił.

Z naszych informacji wynikało, że według planów już na przełomie września i października miały zostać podjęte pierwsze decyzje w sprawie przyszłorocznego festiwalu.

Ewelina Steczkowska, rzecznik prasowa Polskiego Radia odpowiedziała nam tylko, że „obecnie trwają prace w tym zakresie”.

Lato z Radiem dla Jedynki Polskiego Radia

Z dokumentu do którego treści dotarliśmy wynika jednak, że pierwsze rekomendacje w sprawie organizacji przyszłorocznego Lata z Radiem miała przekazywać już Agencja Promocji Polskiego Radia.

Zdaniem działu promocji marka „Lata z Radiem” powinna być zarezerwowana dla Programu 1 Polskiego Radia. - Posługiwanie się tą samą nazwą w odniesieniu do dwóch różnych obszarów - czyli jako nazwy znanej audycji Jedynki oraz jako nazwy festiwalu, będącego wydarzeniem korporacyjnym, wprowadza niejasności,  a przez to trudności w komunikowaniu i promowaniu i audycji, i festiwalu - stwierdzono w dokumencie.

Według Agencji Promocji powrót marki „Lato z Radiem” do Jedynki - jako nazwy cyklu audycji oraz wakacyjnej trasy reporterskiej - mógłby wiązać się także z zaplanowaniem trasy muzycznej, która stanowiłaby materiał programowy dla anteny. - Mając na uwadze doskonałe przyjęcie przez publiczność oraz media marki i layoutu Festiwalu, proponujemy, aby po lekkiej modyfikacji nazwy pozostały one przy wydarzeniu Jedynki. O ile Zarząd zdecyduje o zorganizowaniu trasy muzycznej, proponujemy użycie dla niej nazwy: Festiwal Lata z Radiem - dodano.

Agencja promocji rekomenduje także utrzymanie jednego dużego wydarzenia muzycznego na koniec wakacji. - Zarówno zeszłoroczny koncert w Gdyni, jak i tegoroczny wielki finał Festiwalu w Krakowie pokazały, że jest to formuła entuzjastycznie przyjmowana zarówno przez publiczność, jak i artystów i media, a co za tym idzie - doskonale służąca budowaniu zaufania i sympatii do nadawcy publicznego - oceniono w piśmie, którego treść czytamy.

Dlatego zdaniem pracowników Polskiego Radia najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie wspólnego dla wszystkich anten wydarzenia muzycznego pod nazwą „Festiwal Polskiego Radia”. - Festiwalowe doświadczenia ostatnich dwóch lat pokazują, że Polskie Radio ma ogromny potencjał jako organizator i producent wielkich wydarzeń muzycznych. W tym roku przekonaliśmy się także, że współpraca wszystkich anten przy uzgadnianiu linii artystycznej Festiwalu pozytywnie odbierana jest przez publiczność i może stanowić o unikalnej jakości wydarzenia. Festiwal Polskiego Radia w tej formule mógłby stać się znakiem firmowym nadawcy publicznego - uzasadniono taki wybór.

Dodatkowo Agencja Promocji publicznej rozgłośni uważa, że w przyszłym roku należałoby przeznaczyć większe środki na kampanię internetową, szczególnie w social mediach oraz sformalizować współpracę z influencerami.

Audycja "Lata z Radiem" ze sporymi zmianami

Powrócił też konkursy: „Skojarzenia” oraz „Karuzela”. Nowością była zabawa „Znajdź reportera”, „Moje Archiwum” oraz „Zostań Wiedźminem”, a także słuchowisko „Wiedźmin. Sezon Burz”. Inaczej niż w ubiegłym roku - reporterzy Polskiego Radia byli każdego dnia w innym mieście i nadawali audycję na żywo i łączyli się z dziennikarzami w studiu w Warszawie.

Z badania Radio Track Kantar Polska, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl wynikało, że średnia liczba słuchaczy Jedynki w paśmie emisji programu Lato z Radiem (a więc od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00) w grupie wiekowej 15-75 w okresie od czerwca do sierpnia (najkrótsza fala udostępnianych wyników słuchalności radia obejmuje trzy miesiące) wyniosła 969 tys. osób, co przełożyło się na 6,4 proc. udziału rozgłośni w rynku radiowym. Względem analogicznego okresu 2018 roku Program 1 w tym paśmie stracił 170 tys. słuchaczy (wówczas liczba słuchaczy wyniosła 1,14 mln, a udział stacji - 7,7 proc.).

W sierpniu ub.r. zmienił się prezes Polskiego Radia - najpierw zawieszonego, a niedługo potem odwołanego Jacka Sobalę zastąpił Andrzej Rogoyski - początkowo oddelegowany na to stanowisko z rady nadzorczej, a w listopadzie powołany na nie na stałe. Natomiast w marcu br. z zarządu spółki odwołano Mariusza Staniszewskiego, w jego miejsce nie wyznaczono nowej osoby.

Nikola Bochyńska
Autor artykułu:
Nikola Bochyńska
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące