Liberty Global kupuje Virgin Media za 23,3 mld dolarów

Koncern Liberty Global, właściciel UPC Polska, kupuję brytyjskiego operatora telekomunikacyjnego Virgin Media za 23,3 miliardów dolarów. Dzięki tej transakcji usługi oferowane przez grupę Liberty Global docierać będą do 25 mln klientów w 14 krajach.

pp
pp
Udostępnij artykuł:

- Dodanie Vrigin Media do rosnącej grupy firm LGI w Europie jest naturalną konsekwencją naszej strategii polegającej na tworzeniu wartości, którą z sukcesem prowadzimy od ponad siedmiu lat - mówi Mike Fries, prezes i dyrektor wykonawczy Liberty Global.

Jak podano w komunikacie, połączenie firm pozwoli na tworzenie uzupełniających się gam produktów, prowadzenie wspólnych planów rozwojowych oraz zwiększenie potencjału wiedzy eksperckiej na temat usług telewizji cyfrowej, usług szerokopasmowych oraz telefonicznych.

Zakup Virgin Media umożliwi również umocnienie kondycji finansowej obu firm, które w 2012 roku wypracowały 16,8 miliarda dolarów przychodów oraz 7,5 miliarda dolarów operacyjnych przepływów gotówkowych.

- Po zamknięciu transakcji, ok. 80 proc. przychodów Liberty Global będzie generowanych w pięciu atrakcyjnych i silnych krajach - Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Szwajcarii i Holandii. Tak jak w przypadku wszystkich naszych strategicznych akwizycji, spodziewamy się, że połączenie obu firm przyniesie znaczące synergie w przychodach operacyjnych i wydatkach inwestycyjnych (CAPEX) wynoszących ok. 180 milionów dolarów po pełnej integracji - dodaje Fries.

Transakcja zostanie zrealizowana w formie gotówki i akcji. Ma zostać zamknięta w II kwartale br. po tym jak zgodzi się na nią brytyjski urząd antymonopolowy.

Virgin Media jest dostawcą poczwórnej usługi - szerokopasmowego Internetu, telewizji, telefonii mobilnej (jako MVNO) i stacjonarnej w Wielkiej Brytanii. Dostarcza internet do połowy gospodarstw domowych na Wyspach. Oferuje swoje usługi zarówno klientom indywidualnym jak i biznesowym.

Zakup Virgin Media przez właściciela UPC Polska nie ma wpływu na działanie firmy Virgin Mobile, oferującej od sierpnia ub.r. na polskim rynku usługi telefonii komórkowej w modelu MVNO (więcej na ten temat). Virgin Media i Virgin Mobile Polska to bowiem dwa osobne podmioty.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Akcja przeciwko piratom IPTV z udziałem polskich służb. Wiele zatrzymań

Akcja przeciwko piratom IPTV z udziałem polskich służb. Wiele zatrzymań

Grupa Canal+ szuka nowych inwestorów. Zrealizowała obietnicę sprzed fuzji

Grupa Canal+ szuka nowych inwestorów. Zrealizowała obietnicę sprzed fuzji

Amerykanie usuwają rosyjski komunikator z App Store

Amerykanie usuwają rosyjski komunikator z App Store

Visa sponsorem Polskiego Związku Narciarskiego

Visa sponsorem Polskiego Związku Narciarskiego

Nowa funkcja w Google dla wydawców

Nowa funkcja w Google dla wydawców

Koniec internetu dla ludzi? Algorytmy i boty zaczynają dominować sieć

Koniec internetu dla ludzi? Algorytmy i boty zaczynają dominować sieć