Prasa 2025-06-10
3

Czas uporządkować wzajemne cytowania redakcji. Powstanie jeden kodeks?

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Rada Polskich Mediów pracuje nad zbiorem dobrych praktyk w zakresie wzajemnego cytowania przez dziennikarzy – wynika z nieoficjalnych informacji Wirtualnemdia.pl. Organizacja do 16 czerwca zbiera wśród członków uwagi do dokumentu. 

„Zasady cytowania materiałów z innych redakcji” mają być przyjmowane i stosowane w redakcjach na zasadzie dobrowolności i solidarności. Dziś zdarza się, że zakres omówień artykułów czy reportaży z konkurencyjnych mediów jest na tyle duży, że odbiorca nie zagląda już do materiału źródłowego. To zawsze problematyczne, a zwłaszcza dla redakcji trzymających treści za palywallem. 

Nierzadko „za duży cytat” staje się zarzewiem sporów w środowisku mediów. Dziennikarze mogą mieć poczucie bycia „okradanymi” przez koleżanki i kolegów z branży. Problem dotyka wszystkich, choć najbardziej poszkodowani wydatnymi „omówkami” mogą czuć się dziennikarze newsowi oraz tworzący specjalistyczne treści premium. 

Zobacz: "Nie ma czegoś takiego jak środowisko dziennikarskie", czyli jak było kiedyś, a jak jest dziś [FELIETON]

Ucywilizować cytowania mediów

We wstępnej wersji dokumentu Rada Polskich Mediów, do której dotarł portal Wirtualnemedia.pl, proponuje się m.in. zapis o unikaniu cytowania tak szerokiego, by odbiorca nie miał motywacji przeczytania, obejrzenia czy wysłuchania treści u pierwotnego źródła.

Cytat powinien zawierać nie tylko wskazanie redakcji, ale i autorkę lub autora cytowanej treści – proponuje Rada Polskich Mediów.

Dobrą praktyką powinno być podanie źródła omówienia już w tytule, leadzie i pierwszym akapicie materiału. W mediach audiowizualnych – w pierwszych 20-30 sekundach treści.

Autor: Justyna Dąbrowska-Cydzik

praca.wirtualnemedia.pl

Dotrzyj do ponad dwóch milionów czytelników
KOMENTARZE (3) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Strona Główna Newsletter