Kary za mowę nienawiści wobec osób LGBT. Ministerstwo sprawiedliwości szykuje zmiany w kodeksie karnym

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapowiedział w piątek, że wkrótce rząd zajmie się nowelizacją kodeksu karnego, która ma zakazać mowy nienawiści wobec osób LGBT. - Ten projekt lada moment będzie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, więc zakładam, że za kilka tygodni mógłby trafić do Sejmu - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Myrcha.

Beata Czuma
Beata Czuma
Udostępnij artykuł:
Kary za mowę nienawiści wobec osób LGBT. Ministerstwo sprawiedliwości szykuje zmiany w kodeksie karnym
Arkadiusz Myrcha i Adam Bodnar, fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

W programie “Tłit” Wirtualnej Polski wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha był piątek pytany, co z ustawą zakazującą mowy nienawiści wobec osób LGBT. Dziennikarz przypomniał, że taka obietnica pojawiła się w umowie partii tworzących Koalicję 15 października. Myrcha zapowiedział, że “projekt jest na zaawansowanym etapie rządowym”.

- Ten projekt lada moment będzie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, więc zakładam, że za kilka tygodni mógłby trafić do Sejmu. W projekcie jest rozszerzenie katalogu przesłanek przestępstw zmotywowanych nienawiścią, których dotąd brakowało, np. takich jak niepełnosprawność czy tożsamość płciowa - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Arkadiusz Myrcha. 

“Skuteczniejsze ściganie sprawców dyskryminacji”

W piątek wieczorem projekt ustawy zmieniającej kodeks karny pojawił się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów na stronie KPRM. W opisie projektu czytamy, że jego celem jest “wzmocnienie ochrony prawnokarnej przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową”. 

Autorzy projektu podkreślają, że chodzi o “skuteczniejsze i efektywniejsze ściganie czynów motywowanych przesłankami dyskryminacyjnymi oraz zwiększenie ochrony prawnokarnej pokrzywdzonych takimi czynami”, a także “zagwarantowanie pełnej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc”. 

“W projekcie proponuje się poszerzenie katalogu przesłanek dyskryminacyjnych o kryterium niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Wprowadzenie projektowanych rozwiązań zapewni wzmocnioną i pełną ochronę prawnokarną przed stosowaniem przemocy lub groźby bezprawnej, nawoływaniem do nienawiści, znieważaniem i naruszaniem nietykalności cielesnej ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną lub tożsamość płciową pokrzywdzonego” - piszą autorzy projektu. 

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Były prezes TVN24 znów pracuje dla TVN. Doradza Kasi Kieli [TYLKO U NAS]

Były prezes TVN24 znów pracuje dla TVN. Doradza Kasi Kieli [TYLKO U NAS]

Paramount dalej walczy o właściciela TVN. Osobista gwarancja właściciela firmy

Paramount dalej walczy o właściciela TVN. Osobista gwarancja właściciela firmy

Likwidacja stacji Paramountu. Polski oddział w końcu zabrał głos [TYLKO U NAS]

Likwidacja stacji Paramountu. Polski oddział w końcu zabrał głos [TYLKO U NAS]

Szefowa social mediów odchodzi z Kanału Zero

Szefowa social mediów odchodzi z Kanału Zero

Top 10 systemów CRM na 2026 rok – porównanie funkcji, kosztów i wdrożeń
Materiał reklamowy

Top 10 systemów CRM na 2026 rok – porównanie funkcji, kosztów i wdrożeń

Powstała konkurencja dla otoMoto. Stoi za nią m.in. znany youtuber

Powstała konkurencja dla otoMoto. Stoi za nią m.in. znany youtuber