Plastik dla Europejczyków większym problemem niż zmiany klimatu

70 proc. konsumentów z 11 krajów Europy wymieniło odpady z tworzyw sztucznych jako najważniejsze z pięciu największych światowych wyzwań środowiskowych - pokazuje międzynarodowy raport GfK "Who cares? Who does?" na temat opinii i postaw konsumentów wobec problemów ekologicznych.

jd
jd
Udostępnij artykuł:

Zarządzanie odpadami z tworzyw sztucznych i zmiany klimatyczne są obecnie w opinii konsumentów dominującymi wyzwaniami środowiskowymi. Najczęściej problem ten jest dostrzegany przez Niemców (75 proc. wskazań), najrzadziej przez Węgrów (55 proc.).

W Polsce odsetek wskazań wyniósł 58 proc.. W opinii Polaków odpady plastikowe są trzecim w kolejności największym globalnym wyzwaniem środowiskowym, po zanieczyszczeniu powietrza i wody.

grafika

W prawie wszystkich krajach objętych badaniem (z wyjątkiem Rosji) konsumenci uważają producentów za najbardziej odpowiedzialnych za kontrolowanie i ograniczanie odpadów z tworzyw sztucznych. Jak podkreślają autorzy raportu z GfK, zaskakująco rzadko w tej roli widziany jest przez konsumentów handel i sieci detaliczne. W Polsce nabywcy obarczyliby równie dużą dozą odpowiedzialności co producentów, także administrację państwową.

grafika

Konsumenci coraz bardziej eko-świadomi

W Polsce rośnie świadomość na temat dbania o środowisko, unikania plastiku i ograniczania produkcji opakowań z tworzyw sztucznych.

Responsibility Index ilustrujący poziom świadomości i zestaw zachowań konsumenckich związanych z odpowiedzialnym postępowaniem z tworzywami sztucznymi jest dla Polski na poziomie 81 punktów (przy średniej dla 11 badanych krajów na poziomie 100 punktów). Dla porównania najniższą wartość wskaźnik przyjmuje w Rosji (41 punktów), a najwyższą w Austrii (137 punktów).

grafika

- Polscy nabywcy mają dość podstawową wiedzę na temat dbania o środowisko i ograniczania zakupu produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Jednak poziom świadomości społecznej rośnie i coraz więcej klientów jest zainteresowanych tymi zagadnieniami. Nadal konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej poprzez kampanie informacyjne i wywieranie nacisku na producentów, aby zmniejszyli ilość produkowanego i marnowanego tworzywa sztucznego - komentuje Izabela Jagodzińska, ekspert w zespole consumer panels & services GfK.

Badanie przeprowadzono na przełomie kwietnia i maja 2019 roku na próbie n=40.091 respondentów, na 11 europejskich rynkach: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Holandii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Szwecji, Węgier. Respondentami były osoby decyzyjne, odpowiadające w gospodarstwach domowych za dokonywanie zakupów, biorące udział w Panelu Gospodarstw Domowych GfK.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Zwrot ws. transmisji z mistrzostw w lotach narciarskich. Znalazł się nadawca, który je pokaże

Zwrot ws. transmisji z mistrzostw w lotach narciarskich. Znalazł się nadawca, który je pokaże

Portal X ponownie dostępny w Wenezueli

Portal X ponownie dostępny w Wenezueli

FBI przeszukało dom dziennikarki "Washington Post"

FBI przeszukało dom dziennikarki "Washington Post"

"Lombard" i "Dzielnica strachu" trafią na CDA Premium. Telewizja Puls udostępnia bibliotekę seriali

"Lombard" i "Dzielnica strachu" trafią na CDA Premium. Telewizja Puls udostępnia bibliotekę seriali

Znana piosenkarka i Ola Kot w nowej audycji Eski

Znana piosenkarka i Ola Kot w nowej audycji Eski

To oni powalczą o występ na Eurowizji. Tylko ośmiu finalistów krajowych preselekcji

To oni powalczą o występ na Eurowizji. Tylko ośmiu finalistów krajowych preselekcji