S&P: stabilny “suwerenny” rating Polski

Agencja ratingowa Standard & Poor's podtrzymała ratingi suwerenne Polski (w tym długoterminowy dla walut obcych A-) oraz ich stabilną perspektywę.

masz / isb / pr
masz / isb / pr
Udostępnij artykuł:

Agencja podtrzymała rating długoterminowy dla waluty obcej na poziomie A- i krótkoterminowy na poziomie A-2, a także ratingi dla waluty krajowej - odpowiednio na poziomie A i A-1.

"W naszej ocenie, wsparciem dla ratingów jest konkurencyjna i coraz bardziej zróżnicowana gospodarka oraz stosunkowo silny wzrost PKB na osobę, wynoszący niemal 4% w średnim terminie. Ograniczeniem ratingów jest - według nas - stosunkowo wysoki i nadal rosnący poziom długu publicznego, stosunkowo niski poziom PKB na osobę oraz wciąż duża rola sektora publicznego w gospodarce" - głosi komunikat.

S&P oczekuje, że polska gospodarka - która korzysta z dużego rynku wewnętrznego i niższej niż w przypadku innych krajów regionu zależności od eksportu - odnotuje "stosunkowo silny wzrost w średnim terminie.

"Inwestycje, szczególnie infrastrukturalne, będą stanowić ważny impuls dla wzrostu w krótkim terminie, gdy kraj wzmaga przygotowania do piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Jednakże przewidujemy, że wzrost gospodarczy nieco spowolni od 2013 r., gdyż rząd rozpocznie głębsze cięcia wydatków publicznych, aby dostosować się do przepisów unijnych i krajowych" - czytamy dalej w komunikacie.

Agencja zapowiada też, że podwyżka ratingów suwerennych może nastąpić, jeśli zostaną wdrożone reformy strukturalne, które będą stanowić wsparcie dla wzrostu wydajności, a jednocześnie nastąpi zatrzymanie i w dalszej perspektywie - odwrócenie trendu wzrostowego w zakresie długu publicznego.

Z kolei obniżenie ocen wiarygodności kredytowej może nastąpić, jeśli rządowi nie uda się uporządkować finansów publicznych po planowanych na październik br. wyborach parlamentarnych.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT ostrzega przed blokadą treści w internecie i streamingu

KRRiT ostrzega przed blokadą treści w internecie i streamingu

Koniec subskrypcji w Heyah. T-Mobile przenosi klientów

Koniec subskrypcji w Heyah. T-Mobile przenosi klientów

TVP Info z "22:30". Wiosną kolejna odsłona informacyjnego programu

TVP Info z "22:30". Wiosną kolejna odsłona informacyjnego programu

Tomasiak jak Świątek? Jak urósł potencjał marketingowy skoczka

Tomasiak jak Świątek? Jak urósł potencjał marketingowy skoczka

Kanał 4K nadawcy publicznego niekodowany na multipleksie i satelicie

Kanał 4K nadawcy publicznego niekodowany na multipleksie i satelicie

"The Traitors" po raz trzeci w TVN. "Uczestnicy muszą funkcjonować w pewnej bańce"

"The Traitors" po raz trzeci w TVN. "Uczestnicy muszą funkcjonować w pewnej bańce"