W skład ósmego multipleksu wchodzą Republika, wPolsce24, Nowa TV i telewizja WP. Polscy nadawcy narzekają na realny zasięg MUX-8. Jest nadawany w paśmie VHF, a nie UHF, jak pozostałe, więc część widzów wymaga bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Tymczasem Czesi od kilku lat twierdzą, że ósmy multipleks z Polski zakłóca ich emisje radiowe.
Teraz tamtejsze media wróciły do sprawy. O problemie szeroko napisał m.in. portal digital.rozhlas.cz należący do Českého rozhlasu, czyli czeskiego publicznego radia. Według serwisu jednym z najpoważniejszych problemów multipleksu DAB+ Color jest zakłócanie odbioru przez sygnał polskiego MUX-8 nadawanego na kanale 6 z obiektu Śnieżne Kotły.
Podczas konferencji Digimedia 2026 dyrektor wykonawczy operatora JOE Media, zarządzającego multipleksem Color DAB+, Miroslav Pýcha przekonywał, że poziom sygnału docierającego z Polski jest na tyle wysoki, że utrudnia stabilny odbiór cyfrowego radia nawet w stolicy Czech. Według niego problem ma wpływać również na relacje biznesowe operatora z klientami.

Portal cytuje także Jiříego Duchača, dyrektora działu zarządzania widmem częstotliwości w Czeskim Urzędzie Telekomunikacyjnym (ČTÚ), który stwierdził, że kierowane do strony polskiej zgłoszenia miały pozostawać bez odpowiedzi. Według niego czeski regulator rozważa zaangażowanie w sprawę przewodniczącego urzędu Marka Eberta, aby nadać rozmowom wyższy rangą charakter.
Niemiecki portal pisze o sporze między Polską i Czechami
Do sprawy odniósł się również niemiecki portal branżowy digitalfernsehen.de. Serwis opisał konflikt jako transgraniczny spór częstotliwościowy między Polską a Czechami. Według publikacji czescy operatorzy twierdzą, że sygnał z obiektu Śnieżne Kotły dociera znacznie dalej, niż przewidują uzgodnione parametry.
Portal powołuje się na pomiary wykonane przez ČTÚ, które miały wykazać przekroczenie dopuszczalnego tłumienia kierunkowego średnio o około 20 dB. Według operatora Color DAB+ problemy z odbiorem mają pojawiać się nawet w odległości do 180 kilometrów od nadajnika. Digitalfernsehen.de zauważa jednak, że polski regulator prowadzi własne postępowanie wyjaśniające, a techniczna przyczyna problemu nie została jeszcze jednoznacznie ustalona.

Emitel: Działamy zgodnie z pozwoleniem radiowym
O komentarz do zarzutów poprosiliśmy operatora infrastruktury nadawczej Emitel, który odpowiada za m.in. emisję ogólnopolskich multipleksów, w tym MUX-8.
— Emisja ze stacji nadawczej Jelenia Góra Śnieżne Kotły jest prowadzona z parametrami określonymi w pozwoleniu radiowym wydanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w dniu 31 marca 2025 r. Emitel dochowuje warunków kompatybilnościowych zawartych w decyzji rezerwacyjnej na MUX-8 wydanej 2 października 2015 roku dla przedmiotowej stacji nadawczej jak i grupy emisji pracujących na wspólnym kanale nr 6 — mówi Wirtualnemedia.pl Hubert Kifner, dyrektor PR i komunikacji Emitela.
Jak podkreśla operator, spółka pozostaje w kontakcie z UKE. — Jesteśmy w stałym kontakcie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, który nadzoruje działalność nadawczą w Polsce i bezpośrednio kontaktuje się ze swoimi odpowiednikami w innych krajach. Wyjaśnienia dotyczące przedmiotowej sprawy zostały już przesłane do urzędu. Spółka przestrzega obowiązujących przepisów prawa i wytycznych wskazywanych przez organy nadzorcze — dodaje Kifner.

UKE zapowiada kontrolę
Urząd Komunikacji Elektronicznej potwierdza, że otrzymał od strony czeskiej zgłoszenie dotyczące możliwych zakłóceń.
— Do UKE wpłynęła od czeskiego regulatora informacja o możliwych zakłóceniach odbioru sieci DAB+ w rejonie Pragi, które według strony czeskiej mogą mieć związek z emisją MUX-8 z obiektu Jelenia Góra Śnieżne Kotły. Zgłoszenie otrzymaliśmy w kwietniu, a w maju zostało ono uzupełnione o dodatkowe informacje — informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, rzeczniczka prasowa UKE.
Z przekazanych przez Czechów materiałów wynika, że problemy miały występować okresowo jeszcze w ubiegłym roku. Urząd zwrócił się już do Emitela o wyjaśnienia i rozpoczął analizę sprawy.
— Po otrzymaniu zgłoszenia zwróciliśmy się do operatora technicznego MUX-8 o wyjaśnienia i rozpoczęliśmy weryfikację sprawy, w tym analizę dostępnych danych pomiarowych. Poinformowaliśmy spółkę Emitel o planowanych działaniach kontrolnych. Same czynności kontrolne powinny zostać przeprowadzone wkrótce — wyjaśnia Sobucka.

Jednocześnie UKE podkreśla, że obecnie nie można przesądzać o przyczynach zgłaszanych problemów. — Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie ocenić przyczyny zgłaszanych problemów. Będzie to możliwe dopiero po zakończeniu kontroli i analizie jej wyników — zaznacza rzeczniczka urzędu.
Dodatkowym utrudnieniem ma być położenie obiektu Śnieżne Kotły w bezpośrednim sąsiedztwie granicy państwowej, co ogranicza możliwość wykonania części pomiarów terenowych. UKE nie zgadza się również z pojawiającymi się w czeskich mediach sugestiami, że zgłoszenia pozostają bez odpowiedzi.
— Nie podzielamy również opinii, jakoby zgłoszenia kierowane przez stronę czeską pozostawały bez reakcji. Kontakty robocze pomiędzy administracjami obu państw w obszarze gospodarowania częstotliwościami są prowadzone na bieżąco, a współpraca w sprawach koordynacyjnych przebiega w sposób konstruktywny i efektywny — podkreśla urząd.

To nie pierwszy taki spór
Wirtualnemedia.pl opisywały podobne zarzuty już w listopadzie 2024 roku. Wówczas portal digital.rozhlas.cz informował, że czeskie multipleksy DAB+ operatorów CzDA i Color DAB+ mają być zakłócane przez polski MUX-8 nadawany z obiektu Jelenia Góra Śnieżne Kotły.
W tamtym czasie zarówno czeski, jak i polski regulator przekonywali jednak, że nie wpłynęły żadne oficjalne skargi dotyczące zakłóceń. Emitel zapewniał natomiast, że prowadzi emisję zgodnie z pozwoleniami radiowymi i rygorystycznie przestrzega wszystkich warunków technicznych.
Od tego czasu sytuacja uległa zmianie. UKE potwierdza już otrzymanie formalnego zgłoszenia od strony czeskiej i zapowiada przeprowadzenie kontroli. Dopiero jej wyniki mają pokazać, czy źródłem problemów rzeczywiście jest emisja MUX-8 ze Śnieżnych Kotłów, czy też przyczyny zakłóceń należy szukać gdzie indziej.












