Znany kanał wrócił na multipleks. Co z pozostałymi emisjami naziemnymi?

Choć kanał muzyczny Stars.TV miał zrezygnować z emisji na wszystkich multipleksach lokalnych i eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej, to ostatnio wrócił na MUX testowy BCAST. — Z regularnych MUX-ów lokalnych wychodzimy zgodnie z planem, czyli do 31 maja. Pozostajemy jedynie w teście BCAST — wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Mariusz Wójcicki, dyrektor stacji.

Adrian Gąbka
Adrian Gąbka
Udostępnij artykuł:
Znany kanał wrócił na multipleks. Co z pozostałymi emisjami naziemnymi?
Kanał Stars.TV

Wójcicki zapowiedział rezygnację z emisji naziemnych we wrześniu 2025 roku.

— Po ponad dekadzie nierównej walki w MUX-ach lokalnych czas kończyć ten interes, bo utopiliśmy tam sporo kasy. Do 31 grudnia w L2, w marcu zgaśniemy w Gdańsku i w Warszawie z BCASTU i w maju pozostałe— tłumaczył wtedy na łamach forum.satkurier.pl.

Multipleksy lokalne i eksperymentalne pozwalają nadawcom, takim jak Stars.TV, na rozszerzenie zasięgu bez uiszczania opłaty za koncesję naziemną (prawie 2 mln zł rocznie) i wysokich rachunków na ogólnopolskim multipleksie (opłaty zbliżają się do 1 mln zł miesięcznie).

Z wykazu radiopolska.pl wynika, że emisja Stars.TV jest wciąż prowadzona za pośrednictwem MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) i MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). W styczniu kanał opuścił MUX-L2 (Rybnik, Ornontowice). Przekaz za pośrednictwem multipleksu BCAST (Warszawa, Gdańsk) miał się zakończyć w połowie marca, kiedy pozwolenia spółki związanej z Grupą Polsat Plus na emisję testową wygasły.

Powrót multipleksu BCAST

Pod koniec kwietnia BCAST otrzymał jednak nową zgodę dotyczącą emisji w DVB-T2/HEVC i 5G Broadcast w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Znów nadaje Stars.TV, a także TV Okazje, Mango, TVT z Rybnika , duble Polsatu i Nowej TV, a także TV Regionalną.pl z Lubina (ostatnia stacja jest dostępna tylko w stolicy Dolnego Śląska).

Emisja za pośrednictwem obiektów BCAST nie kosztuje tyle, co za pomocą nadajników Emitela, ale operator za roczną zgodę na emisje eksperymentalne płaci UKE blisko kilkuset tysięcy złotych. Dlaczego emisje za pośrednictwem tego operatora są dla Stars.TV opłacalne? — To już tajemnica handlowa — odpowiada Wójcicki.

Z opublikowanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji danych Nielsena wynika, że w 2025 roku Stars.TV miał 0,12 proc. udziału w rynku telewizyjnym w grupie 4+. To wynik taki sam, jak w 2024 roku. Spośród kanałów muzycznych lepiej poradziły sobie tylko Polo TV (0,31 proc.) i Eska TV (0,22 proc.), które są nadawane za pośrednictwem ogólnopolskiego MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej.

Stars.TV działa od 2012 roku. Stacja nadaje największe przeboje lat 60., 70., 80., 90., 2000. i współczesne hity. Stawia na starannie wyselekcjonowane playlisty i jest otwarta na sugestie widzów, dlatego do tej pory ich utrzymuje. Niedawno Paramount Skydance zakończył w Europie nadawanie stacji MTV Live HD, MTV Hits, Club MTV, MTV 80s, MTV 90s, MTV 00s i NickMusic.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Kampania VML Poland z Grand Prix i dwoma złotymi Lwami w Cannes

Kampania VML Poland z Grand Prix i dwoma złotymi Lwami w Cannes

TVP VOD, Pilot WP i Player z najmniejszymi opóźnieniami meczu mundialu

TVP VOD, Pilot WP i Player z najmniejszymi opóźnieniami meczu mundialu

Newsmax Polska potwierdza współpracę z Polsat Box i Polsat Media

Newsmax Polska potwierdza współpracę z Polsat Box i Polsat Media

PAP przebudowuje studio wideo. Mniej wywiadów

PAP przebudowuje studio wideo. Mniej wywiadów

#WM na Cannes Lions. #4 Szefowa The Associated Press o roli zaufania w mediach i marketingu

#WM na Cannes Lions. #4 Szefowa The Associated Press o roli zaufania w mediach i marketingu

Trudno bez Euro, mundialu i Stanowskiego. Kanał Sportowy pierwszy raz pod kreską

Trudno bez Euro, mundialu i Stanowskiego. Kanał Sportowy pierwszy raz pod kreską