Polacy klikają w e-reklamy chętniej niż ich europejscy sąsiedzi

Spośród mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej Polacy najczęściej klikają w reklamy wyświetlane w internecie. Nasz kraj jest też jedynym w regionie, gdzie reklamy multimedialne są popularniejsze od tradycyjnych banerów.

ps
ps
Udostępnij artykuł:

Z raportu Gemiusa wynika, że najwyższy współczynnik klikalności (średni CTR) notują kampanie reklamowe prowadzone w Polsce - wynosi on 0,68 proc. Nieco słabszy wynik odnotowano w Bułgraii i Słowenii (0,49 proc.), na trzecim miejscu znalazła się Litwa ze współczynnikiem 0,42 proc.

grafika

Internetowy rynek reklamowy w środkowej Europie wydaje się dosyć zachowawczy. W większości badanych krajów największy odsetek (średnio 80 proc.) stanowią tradycyjne banery reklamowe, a jedynie od 10 do 42 proc. kampanii zawierało elementy multimedialne (rich media). Banerowa forma przekazu reklamowego jest stosowana najczęściej w Słowenii (97 proc.), Estonii (96 proc.) oraz na Łotwie, Litwie i w Rumunii (92 proc.).

grafika

Chociaż w rozmowach z Wirtualnemedia.pl eksperci polskiego rynku reklamowego prognozowali, że baner nie jest reklamowym przeżytkiem i jeszcze długo będzie funkcjonował w sieci (przeczytaj komentarze), to wydaje się, że ich słowa sprawdzają się bardziej u naszych sąsiadów niż w polskich warunkach. Za raportu Gemiusa wynika bowiem, że kampanie z wykorzystaniem banerów stanowią w polskim internecie tylko 41 proc. Natomiast nasz rynek przoduje w regionie w stosowaniu kampanii zawierających elementy multimedialne. Ich poziom osiąga u nas 84 proc., podczas gdy w innych krajach odsetek ten jest w najlepszym wypadku dwukrotnie niższy. Najmniej kampanii z udziałem rich media pojawia się w Estonii i Słowenii (10 proc.) oraz na Łotwie (12 proc.).

Duża popularność banerów wśród reklamodawców nie oznacza, że cieszą się one podobnym upodobaniem ze strony internautów. W większości badanych krajów współczynnik klikalności w reklamy banerowe nie przekracza 0,5 proc. O wiele wyższy wskaźnik (od 2,6 do 5,7 proc.) wykazują reklamy typu pre-roll.

grafika

Z kolei w Polsce największą klikalność spośród wszystkich formatów zdobywają pełnostronicowe reklamy interstitial wyświetlane zanim użytkownikowi otworzy się właściwa witryna internetowa.

grafika

Dane pochodzą z raportu gemiusAdMonitor dotyczącego najpopularniejszych formatów reklamowych, najczęściej reklamujących się w sieci branż oraz trendów w reklamie mobilnej, obejmującego 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, tj.: Estonię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię oraz Węgry.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"