Program konwergencji: Wzrost PKB w 2010: 3,0 proc.; deficyt spadnie do 2,9 proc. PKB w 2012

Przyjęta w poniedziałek przez rząd aktualizacja programu konwergencji przewiduje w scenariuszu bazowym wzrost PKB o 3,0% w 2010 r. (wobec 1,7% w 2009 r.), a także obniżenie deficytu sektora rządowego i samorządowego poniżej unijnego limitu (3% PKB), do 2,9% PKB w 2012 r., podano w dokumencie, opublikowanym we wtorek.

WM / isb / masz
WM / isb / masz
Udostępnij artykuł:

"Oczekiwania dotyczące kształtowania się składowych PKB wskazują, że wzrost gospodarczy w 2010 r. wyraźnie przyspieszy w stosunku do tempa zanotowanego w 2009 r. i wyniesie 3,0% realnie. W latach 2011-2012 realne tempo wzrostu PKB wyniesie odpowiednio 4,5% i 4,2%, przy czym ograniczenie wzrostu w ostatnim roku prognozy wynikać będzie przede wszystkim ze wspomnianego obniżenia nakładów inwestycyjnych sektora publicznego po ich skumulowaniu w latach poprzednich" - czytamy w dokumencie "Program konwergencji. Aktualizacja 2009".

Rząd napisał, że bieżące dane dotyczące światowej gospodarki "wskazują, że najbardziej dotkliwe skutki kryzysu już miały miejsce, a w kolejnych okresach tendencje będą bardziej pozytywne". Na potrzeby programu konwergencji rząd przyjął, że gospodarka światowa wzrośnie w tym roku o 3,8%, a w latach 2011-2012 - średnio po 4,1%, przy czym wzrost PKB w UE wyniesie: 1,2% w 2010 r. i po 2,2% w latach 2011-2012.

W dokumencie podano także scenariusz alternatywny, według którego wzrost w gospodarce globalnej miałby wynieść w tym roku 3,1%, a w 2011 r. - 3,5%. Oznaczałoby to, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o 2,7%, w 2011 r. - o 3,7%, a w 2012 r. - o 3,5%.

Aktualizacja przewiduje także, w podstawowym scenariuszu, że deficyt sektora rządowego i samorządowego obniży się w tym roku do 6,9% PKB z 7,2% w ub.r., zaś w przyszłym roku - do 5,9%, a w 2012 r. - do 2,9%. "W kolejnych latach przewiduje się dalsze obniżanie deficytu, co zapewni jego trwałe utrzymanie na poziomie poniżej 3% PKB" - czytamy w dokumencie.

Rząd przewiduje, że zadłużenie tego sektora, które wyniosło 50,7% PKB na koniec 2009 r., zwiększy się do 53,1% w 2010 r. oraz do 56,3% w 2011 r. i do 55,8% w 2012 r.

Poniżej tabela dotycząca prognoz PKB i jego składowych (zmiany w %)

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Ruszyły zgłoszenia do Crafty SPR Awards

Ruszyły zgłoszenia do Crafty SPR Awards

W Republice transmisje radiowe z mundialu. Komentuje Łukasz Ciona

W Republice transmisje radiowe z mundialu. Komentuje Łukasz Ciona

Carrefour reklamuje, że jest "w sumie najlepszy"

Carrefour reklamuje, że jest "w sumie najlepszy"

Orlen świętuje 25 lat programu dla strażaków. Ruszyła kampania

Orlen świętuje 25 lat programu dla strażaków. Ruszyła kampania

VML z kampanią "Nagrody w IKEA Family"

VML z kampanią "Nagrody w IKEA Family"

Klaudia Klimek i Julia Grubiak awansują w agencji Good One PR

Klaudia Klimek i Julia Grubiak awansują w agencji Good One PR